Macron: We wrześniu rozmowy w sprawie sytuacji na Ukrainie

Emmanuel Macron, źródło Flickr

Emmanuel Macron, źródło Flickr

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że we wrześniu dojdzie do spotkania przywódców Francji, Rosji, Ukrainy i Niemiec w sprawie zakończenia konfliktu we wschodniej Ukrainie.

 

 

Emmanuel Macron poinformował o powrocie do stołu rokowań w ramach formatu normandzkiego przy okazji zakończonego wczoraj szczytu G7 we francuskim Biarritz. Inicjatywa miała zostać skonsultowana na kilka dni przed rozpoczęciem szczytu podczas dwustronnych rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Bregancon. Rozmowy odbędą się we wrześniu, choć jeszcze nie jest znana konkretna data spotkania.

Spotkanie Macron-Putin o sytuacji na Ukrainie

Już w najbliższych kilku tygodniach może dojść do spotkania na szczycie przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec nt. zakończenia kryzysu na Ukrainie – przekazał prezydent Emmanuel Macron po wczorajszym spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Forcie de Brégançon.

Pierwsze spotkanie

Trwający od 2014 r. konflikt we wschodniej Ukrainie pochłonął już 13 tys. ofiar. Tylko od lipca br. miało zginąć ponad 60 ukraińskich żołnierzy a ponad 1,5 mln osób uciekło lub zostało przesiedlonych z Donbasu od początku działań zbrojnych – co stanowi największą wewnętrzną migrację w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej. Konflikt doprowadził także do izolowania Rosji na arenie międzynarodowej. Po raz kolejny Władimir Putin nie wziął udziału w dopiero co zakończonym szczycie przywódców państw grupy G7 (przemianowanej tak po wykluczeniu Rosji). Ponadto Unia Europejska i Stany Zjednoczone nałożyły na Kreml sankcje gospodarcze za aneksję Krymu.

Od czasu wyboru w kwietniu tego roku na prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełeński rozmawiał dwukrotnie telefonicznie z Władimirem Putinem, jednak do tej pory nie doszło do bezpośredniego spotkania. Tymczasem obie strony deklarują wolę odnowienia rozmów pokojowych pomimo że w międzyczasie dochodzi do kolejnych spięć, jak te dotyczące aresztowania rosyjskiego statku przez Kijów.

Ukraina: Rozejm w Donbasie trwa, ale żołnierze giną

Czterech ukraińskich żołnierzy zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek (6 sierpnia) w wyniku ostrzału ze strony prorosyjskich separatystów. Od drugiej połowy lipca w Donbasie trwa jednak tzw. „chlebowy rozejm”, który ma umożliwić mieszkańcom tych terenów przeprowadzenie żniw.
 

Bezterminowe wstrzymanie ognia …

Poparcie Niemiec

Organizacje szczytu poparła kanclerz Angela Merkel. Miałoby do niego dojść we Francji. Przywódcy państw grupy G7, z wyłączeniem Donalda Trumpa, poinformowali przed rozpoczęciem rozmów w Biarritz, że nie zgadzają się na powrót Rosji na forum grupy przed unormowaniem sytuacji na Ukrainie. Ich stanowisko poparł prezydent Ukrainy.

Format normandzki to nieformalna nazwa dla kontaktów przedstawicieli czterech państw: Francji, Rosji, Niemiec i Ukrainy. Po raz pierwszy do spotkania w gronie przywódców doszło w Normandii przy okazji 70 rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Od tego czasu liderzy spotkali się osobiście jeszcze dwukrotnie. Ponadto wielokrotnie dochodziło do kontaktów telefonicznych lub spotkań wysokich rangą przedstawicieli MSZ.

Ukraińsko-rosyjska licytacja na paszporty

Prezydent Ukrainy podpisał dekret ułatwiający przyznanie obywatelstwa „prześladowanym politycznie” Rosjanom oraz cudzoziemcom uczestniczącym w konflikcie w Donbasie. Dekret jest odpowiedzią Ukrainy na kwietniową inicjatywę prezydenta Rosji, który podpisał dekret o uproszczonym trybie nadawania obywatelstwa mieszkańcom wschodnich regionów Ukrainy.

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział …

Porozumienia mińskie

Fundamentem dla rozmów w ramach formatu normandzkiego są porozumienia mińskie z lutego 2015 r., które przewidywały przerwanie ognia w obwodach donieckim i ługańskim od 15 lutego tegoż roku. Jednak mimo przerwania walk na większą skalę, działania zbrojne są nadal kontynuowane przez obie strony. Dodatkowo nigdy nie doszło do wycofania ciężkiego sprzętu ze strefy buforowej.

Problemem jest różna interpretacja przepisów porozumienia. I mimo że nieprzestrzegane, mińskie porozumienie wciąż może być punktem odniesienia dla wszystkich stron. Osobiste spotkanie prezydent Ukrainy zaproponował Putinowi w czasie rozmowy telefonicznej.

Kandydaci na premiera Ukrainy

Ukraina powoli mebluje życie polityczne po niedawnych wyborach. Od kilku dni znane jest nazwisko prawdopodobnego przewodniczącego Rady Najwyższej. Pojawiły się także personalia kandydatów na premiera. Tymczasem podczas drugiego dnia wizyty prezydenta w Turcji, Wołodymyr Zełeński zapowiedział poważne reformy krajowej gospodarki.
 

 

Prezydenckie …