Macron spotka się z Putinem

Spotkanie Emmanuela Macrona i Władimira Putina na szczycie G20 w Osace, źródło: en.kremlin.ru

Prezydent Francji poinformował, że uzgadniane są ostatnie szczegóły jego spotkania z prezydentem Rosji. Ma się ono odbyć 19 sierpnia, a więc na kilka dni przed szczytem G7 w Biarritz we Francji.

 

Emmanuel Macron o planowanym spotkaniu z Władimirem Putinem powiedział w wywiadzie dla francuskiej telewizji informacyjnej BFM. Do rozmowy obu przywódców ma dojść w letniej rezydencji francuskich prezydentów – średniowiecznym forcie Brégançon, który mieści się na skalistej śródziemnomorskiej wyspie w departamencie Var na południu Francji, niedaleko Tulonu.

Spotkanie odbędzie się 19 sierpnia, a więc zaledwie kilka dni przed szczytem G7, który ma mieć miejsce w Biarritz we francuskich Pirenejach. W tym kurorcie spotkają się przywódcy Francji, USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Japonii, Niemiec i Włoch oraz szefowie unijnych instytucji – Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

Rosja poza G7

W gronie tym od 2014 r. nie ma przywódcy Rosji. Kraj ten został wykluczony z formatu rozmów między najbardziej rozwiniętymi gospodarczo krajami świata. Stało się tak po rosyjskiej aneksji Krymu oraz wybuchu wojny w Donbasie. Grupa G8 przekształciła się wówczas w G7.

Rosja dołączyła do spotkań najważniejszych gospodarczo państw świata w 1998 r. Chodziło wówczas m.in. o zbliżenie tego kraju do Zachodu i wzmocnienie wzajemnej współpracy. Gdy w marcu 2014 r. Rosja anektowała jednak ukraiński Krym, a także udowodniono jej zaangażowanie po stronie separatystów w trwającą od kwietnia 2014 r. wojnę w Donbasie, pozostałe państwa G8 postanowiły wykluczyć Moskwę.

Odwołano wówczas m.in. zaplanowany na 4-5 czerwca szczyt w Soczi, a światowi przywódcy spotkali się w Brukseli. Gospodarzem szczytu po raz pierwszy i jedyny w historii była wtedy Unia Europejska.

Rosja: Ponad 1 tys. zatrzymanych na manifestacjach w Moskwie

Tysiące osób wyszły w sobotę (27 lipca) na ulice rosyjskiej stolicy, aby zaprotestować przeciw niedopuszczeniu kandydatów opozycji do wrześniowych wyborów do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Władze brutalnie rozpędziły demonstracje, które uznały za nielegalne.
 

Po tym jak tydzień temu w opozycyjnej manifestacji uczestniczyło …

Rosja powróci do G7?

Od pewnego czasu pojawiają się głosy o konieczności ponownego dopuszczenia Rosji do spotkań najważniejszych gospodarczo państw świata. Kilkakrotnie mówił o tym prezydent USA Donald Trump. Ostatni raz w czerwcu 2018 r. podczas poprzedniego szczytu G7 w La Malbaie w Kanadzie.

Pomysł Trumpa podchwycił wówczas właśnie Macron, choć zastrzegł, że powrót Rosji do elitarnego grona państw będzie możliwy tylko wtedy, gdy Moskwa w pełni przestrzegać będzie porozumień dotyczących konfliktu w Donbasie. „G7 wciąż deklaruje, że format może być ponownie rozszerzony. Jeśli tylko Rosja zdecyduje się na wypełnienie warunków porozumień mińskich, jest to wykonalne, ale tylko wtedy” – mówił w La Malbaie prezydent Francji. W odróżnieniu od Trumpa Macron postawił więc Putinowi warunki.

Tym razem w rozmowie z telewizją BFM francuski prezydent stwierdził, że „w stosunku do Rosji konieczne jest wyjście z nową inicjatywą, która pozwoliłaby na bardzo wnikliwy przegląd wszystkich form i obszarów współpracy.” „Chodzi zarówno o kwestie związane z destabilizacją w niektórych regionach globu, ale także otwarte konflikty. Sprawy te powinny być omówione bez naiwności, ale jednocześnie w taki sposób, by nie zatrzaskiwać przed sobą nawzajem drzwi” – powiedział Macron.

Europa na szczycie G20 w Osace

Na szczycie w japońskiej Osace spotkali się przywódcy 19 najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw na świecie oraz przedstawiciele Unii Europejskiej. Przywódcy państw europejskich odbyli na początek szczytu szereg spotkań dwustronnych.
 

Już w połowie czerwca okazało się, że w Osace dojdzie do dwustronnego …

Rzym wesprze Paryż?

Pod tym dyplomatycznym językiem kryje się prawdopodobnie większa niż jeszcze tok temu chęć Paryża, aby powrócić do rozmów z Moskwą w formacie G8. W ten sposób Francja mogłaby „odmrozić” relacje z Rosją, bez narażania się na krytykę, jaka zaistniałaby ze strony części państw członkowskich UE w razie ożywienia relacji dwustronnych.

Macron i Putin rozmawiali już w tym roku na marginesie szerszego międzynarodowego szczytu. Spotkali się na długo i w cztery oczy w kuluarach szczytu G20 w Osace w Japonii. Już wtedy prezydent Francji zapowiadał „rychłe i możliwe w najbliższych tygodniach spotkanie z prezydentem Rosji w celu przedyskutowania dwustronnych relacji.”

W sierpniu w forcie Brégançon Macron może chcieć wybadać Putina na temat tego czy rosyjski prezydent zgodzi się na jakieś ustępstwa w sprawie Ukrainy, za co zostałby w przyszłości zaproszony na spotkanie G7. Sojusznikiem Paryża w tych staraniach może być Rzym. Obecne władze Włoch, w osobie wicepremiera i lidera prawicowej partii Liga Matteo Salviniego, coraz częściej krytykują unijne sankcje wobec Rosji, które nałożono po aneksji Krymu.

Salvini zaprzecza, że Rosja finansowała jego partię

Wicepremier Włoch i jednocześnie lider prawicowego ugrupowania Liga odrzucił oskarżenia o to, że jego partia otrzymała finansowanie z Rosji. Amerykański portal BuzzFeed napisał bowiem o nagraniu z ubiegłorocznego spotkania w Moskwie, na którym wysłannicy Salviniego uzgadniali z Rosjanami szczegóły przekazania …