Macron rozmawiał z przywódcą Egiptu o zawieszeniu broni w Libii

Emmanuel Macron, źródło: Flickr/© École polytechnique - J.Barande

Emmanuel Macron, źródło: Flickr/© École polytechnique - Jérémy Barande

Podczas niedzielnej (4 sierpnia) rozmowy telefonicznej prezydent Francji Emmanuel Macron przekonywał przywódcę Egiptu Abd al-Fattaha as-Sisiego o konieczności jak najszybszego zażegnania konfliktu zbrojnego w Libii.

 

Głowy obu państw rozmawiały między innymi o „udzieleniu poparcia dla planu ONZ zakładającego zawieszenie broni i wznowienie dialogu” pomiędzy premierem Libii Fajizem al-Farradżem a generałem Chalifą Haftarem, dowódcą samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej – poinformowała po rozmowie kancelaria prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Kilka dni wcześniej specjalny wysłannik ONZ do Libii Ghassan Salame nawoływał do wznowienia negocjacji między stronami oraz do wdrażania przez państwa trzecie embarga na dostawy broni. Wskazał również na pilną konieczność przeprowadzenia w Libii reform gospodarczych.

Sytuacja w Libii coraz gorsza

Od 4 kwietnia trwa ofensywa na stolicę Libii rozpoczęta przez generała Haftara przeciwko Rządowi Jedności Narodowej (GNA) wspieranemu przez ONZ. „Wojna wokół Trypolisu spowodowała już śmierć prawie 1,1 tys. osób, w tym 106 cywilów. W wyniku walk setki tysięcy ludzi uciekło z domów, dziesiątki tysięcy przekraczają granicę z Tunezją, szukając bezpieczeństwa” – alarmował wysłannik Salame.

W czasie niedzielnej rozmowy przywódcy Francji i prezydenta Egiptu Abd al-Fattaha as-Sisiego doszli do porozumienia w kwestii zintensyfikowania wysiłków na rzecz przywrócenia stabilności Libii. Egipt, w libijskim sporze stojący po stronie generała Haftara, niepokoi się przedłużającym się konfliktem, który stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w całym regionie Morza Śródziemnego. Z kolei Paryż stara się pełnić rolę mediatora, obawiając się, że konflikt może mieć destabilizujący wpływ na region Sahelu w Afryce.

Libia: Szykuje się kolejny kryzys migracyjny w UE?

Trwają walki na przedpolach stolicy Libii, po tym jak wojska podległe władzom w Bengazi ruszyły przeciw uznawanemu międzynarodowo rządowi w Trypolisie. Tymczasem ONZ alarmuje, że paraliż Libii może poskutkować kolejną falą migracyjną do UE. Włochy napisały w tej sprawie list …

Francja sprzedaj broń do Egiptu

Zaangażowanie Francji w działania na rzecz pokoju w Libii ma również inny kontekst. Od kilku lat jest ona bowiem największym dostawcą broni do Egiptu, który kupił od niej samoloty myśliwskie, okręty wojenne oraz satelitę wojskowego za łączną sumę ponad 1 mld euro. W 2015 r. administracja prezydenta as-Sisiego podpisała z kolei umowę na kwotę 5,2 mld euro na zakup wielozadaniowych myśliwców Rafale, pocisków rakietowych oraz fregat.

Macron był w przeszłości wielokrotnie krytykowany przez rodaków za milczenie w temacie łamania praw człowieka w Egipcie, między innymi w czasie, kiedy doszło do represji wobec związków zawodowych w egipskiej stoczni Marynarki Wojennej, zajmującej się budową pancerników we współpracy z francuską firmą zbrojeniową.

I choć jeszcze w 2017 r., niedługo po tym, jak został wybrany prezydentem, Macron mówił dziennikarzom, że nie jest jego rolą robienie prezydentowi Egiptu „wykładów” na temat łamania praw człowieka, to z czasem jego postawa w tej kwestii zaczęła się zmieniać. W styczniu br. na zorganizowanej w Kairze wspólnej konferencji prasowej Macrona i as-Sisiego, prezydent Francji podkreślał, że „trwały pokój zawsze idzie w parze z poszanowaniem godności jednostki oraz praworządności, a dążenie do stabilności jest nierozłącznie związane z przestrzeganiem praw człowieka”.

UE apeluje o wznowienie rozmów pokojowych w Libii

Trwa ofensywa Libijskiej Armii Narodowej (LNA), która posuwa się w kierunku Trypolisu. Rezyduje tam uznawany międzynarodowo rząd Libii. ONZ i Unia Europejska apelują do rebeliantów, aby wstrzymali swój masz na stolicę kraju.
 

Libię po obaleniu w 2011 r. reżimu Muammara Kadafiego …

Unia Europejska apeluje o wznowienie negocjacji

Rozpoczęta przez Haftara ofensywa na Trypolis spowodowała odłożenie planowanej uprzednio na połowę kwietnia krajowej konferencji mającej na celu podjęcie decyzji odnośnie wyborów parlamentarnych i prezydenckich oraz referendum konstytucyjnego w Libii.

„Konflikt w Libii nie zostanie rozwiązany za pomocą działań wojennych” – napisała Wysoka Przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Federica Mogherini w oświadczeniu wydanym 2 sierpnia. Podkreśliła zarazem konieczność wznowienia procesu mediacji pod kierunkiem ONZ.

Unia Europejska wezwała walczące strony do powrotu do negocjacji, poszukiwania możliwości trwałego rozejmu i przygotowania się do jak najszybszego przeprowadzenia nowych wyborów.

Libia przeciwna tworzeniu centrów migracyjnych poza UE

Libijski minister spraw zagranicznych wykluczył możliwość nawiązania współpracy z Unią Europejską przy budowie specjalnych centrów migracyjnych. Wcześniej podobne stanowisko wyraziło Maroko. Jednak zdaniem władz libijskich przeciwne europejskiemu pomysłowi są wszystkie kraje Afryki Północnej.
 
Plan utworzenia we współpracy z państwami afrykańskimi centrów …