Macedonia zaproponowała cztery wersje nowej nazwy kraju

Premier Macedonii Zoran Zaev, źródło Wikipedia

Premier Macedonii Zoran Zaev, źródło Wikipedia

Skopje ma nadzieję zakończyć dzięki temu wieloletni spór z Atenami, który blokuje byłej jugosłowiańskiej republice akcesję do UE i NATO. Grecy stoją na stanowisku, że prawo do nazwy Macedonia mają tylko trzy greckie regiony. Od stycznia trwają pod auspicjami ONZ negocjacje w tej sprawie.

 

Premier Macedonii Zoran Zaev we wczorajszej (27 lutego) rozmowie z agencją Reutera poinformował, że Skopje oficjalnie zaproponowało Atenom cztery warianty nowej nazwy kraju – Republika Północnej Macedonii, Republika Górnej Macedonii, Republika Vardar-Macedonia oraz Republika Macedonii (Skopje). Jak wyjaśnił premier Zaev „strona grecka ma wśród tych propozycji takie, jakie jej się podobają bardziej, i takie, które woli mniej”. Wyraził natomiast wątpliwość czy „rzeczywiście istnieje prawdziwa potrzeba zmian w naszej konstytucji, czego domaga się Grecja”.

W macedońskiej ustawie zasadniczej wielokrotnie pojawia się bowiem zwrot Republika Macedonii, a to właśnie ta nazwa budzi najwięcej greckich zastrzeżeń. „Jesteśmy gotowi do zrobienia zmian, ale obawiam się, że może to wywołać nowe trudności” – tłumaczył szef macedońskiego rządu. Jak dodał, przeciwni ugodzie z Grecją konserwatyści i nacjonaliści mogą skutecznie zablokować dzięki temu porozumienie.

W sprawie zmiany nazwy niemal na pewno odbędzie się jednak referendum, w którym prawo do głosu mają 2 mln Macedończyków. Przeciw zmianie nazwy cyklicznie odbywają się uliczne protesty, ale spora część społeczeństwa nie chce upierać się przy bronieniu status quo, bo bardziej zależy jej na integracji europejskiej i atlantyckiej. Akcesję Skopje do UE i NATO skutecznie, właśnie z powodu sporu o nazwę, blokują Ateny. „Wierzę, że mój rząd broni macedońskiej godności. Bo godność to nie tylko upieranie się przy swoim, ale też skupianie się na tym od czego zależy nasze członkostwo w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim” – oświadczył Zaev.

Grecja i Macedonia znów spróbują się porozumieć ws. nazwy

Ciągnący się już trzecią dekadę spór o prawo do używania nazwy „Macedonia” blokuje akcesję tej byłej jugosłowiańskiej republiki do NATO i UE. Ateny uważają bowiem, że słowiańskie Skopje uzurpuje sobie tradycje helleńskie. Dwa sąsiadujące ze sobą kraje postanowiły jednak znów …

Na czym polega grecko-macedoński spór?

Grecko-macedoński spór trwa od 1991 roku, kiedy to Skopje ogłosiło niepodległość. Ateny od początku nalegały, aby nowy kraj nie korzystał z nazwy „Macedonia”. Nazwa ta pochodzi bowiem od krainy historyczno-geograficznej, która rozciąga się także na obszarze Grecji i Bułgarii. Co więcej, aż trzy greckie regiony noszą nazwy z użyciem słowa „Macedonia”. To Macedonia Zachodnia, Macedonia Środkowa oraz Macedonia Wschodnia i Tracja. Ateny uważają, że Skopje nie może używać nazwy regionu do określania całego kraju.

W Grecji panuje też oburzenie, że słowiańska Macedonia wykorzystuje do promocji oraz budowy własnej tożsamości antyczną grecką historię, przypisując sobie na przykład postać Aleksandra Wielkiego. Jego imieniem nazwano na przykład cywilne lotnisko w Skopje, a w kraju mnóstwo jest pomników twórcy największego helleńskiego imperium w historii. Chodzi nie tylko o historię i tradycję, ale także o oznaczenia handlowe, w tym produkty regionalne z obszaru całej historycznej krainy.

Negocjacje w sprawie porozumienia kończącej macedońsko-grecki spór przybrały na sile na początku stycznia. Mediuje w nich ONZ. W marcu Zoran Zaev spotka się w marcu z premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem.

Macedonia: Mediator ONZ przybył do Skopje ws. sporu z Grecją o nazwę kraju

Macedonia i Grecja spierają się o nazwę tego pierwszego państwa. Zdaniem Greków prawo do nazwy „Macedonia” zarezerwowane jest dla trzech greckich regionów. Spór, z powodu weta Aten, blokuje Skopje dalsze zbliżenie z UE i NATO. W ostatnich tygodniach doszło jednak …