Macedonia: Parlament rozpoczął procedurę zmiany nazwy kraju

Premier Macedonii Zoran Zaew, źródło: SDSM

Macedońscy posłowie zatwierdzili wniosek rządu o wprowadzenie poprawek do konstytucji, aby wprowadzić w życie podpisaną w czerwcu umowę z Grecją, na mocy której kraj zmieni swoją nazwę i stanie się oficjalnie Republiką Północnej Macedonii. Zakończy to toczony 27 lat spór z Atenami i otworzy Macedończykom drzwi do akcesji do UE i NATO.

 

Jak poinformował przewodniczący macedońskiego parlamentu Talat Xhaferi, za wnioskiem zagłosowało 80 ze 120 posłów. To dużo, ponieważ kierowana przez socjaldemokratycznego premiera Zorana Zaewa (wielkiego orędownika ugody z Grecją) koalicja ma tylko 71 głosów w parlamencie.

Część opozycji wsparła rząd

Powyższy wynik pokazuje, że udało się do zatwierdzenia zmiany nazwy kraju przekonać kilku posłów konserwatywnej opozycji. To istotne, ponieważ piątkowe (19 października) głosowanie to dopiero początek procedury i potrzebnych będzie jeszcze kilka następnych. W każdym zaś rząd musi zgromadzić większość 2/3 głosów. Szacuje się, że cały proces powinien się – jeśli wszystko pójdzie po myśli premiera Zaewa – zakończyć w styczniu. Konserwatyści nie składają jednak broni i zamierzają nie dopuścić do ostatecznego zatwierdzenia porozumienia, które uważają za kapitulację wobec sąsiedniego państwa.

Spory budzi także interpretacja wyników wrześniowej referendum ws. umowy z Atenami. Rząd uważa, że je wygrał, bo 91,5 proc. głosujących poparło ugodę. Ale opozycja wskazuje, że referendum jest nieważne, ponieważ frekwencja nie przekroczyła 50 proc. Głosowanie to miało charakter konsultacyjny, a więc nie było dla rządu prawnie wiążące.

Macedonia: Niska frekwencja w referendum ws. zmiany nazwy kraju

Zdecydowana większość osób, które poszły wczoraj (30 września) oddać głos w referendum na temat zmiany nazwy kraju z Macedonii na Republikę Północnej Macedonii poparła ten pomysł. Po podliczeniu głosów z 70 proc. okręgów wyborczych okazało się, że aż 91,5 proc. …

Tsipras chwali Macedonię

Decyzję macedońskiego parlamentu z zadowoleniem przyjęły władze Grecji. „To symboliczny i historyczny dzień dla naszej polityki zagranicznej. Decyzja parlamentu w Skopje otwiera drogę do wdrożenia historycznego porozumienia” – powiedział grecki premier Aleksis Tsipras. Ugoda z Macedonią budzi jednak kontrowersje także w Grecji. Przeciwna porozumieniu jest m.in. prawicowa partia Niezależni Grecy, która współtworzy razem z lewicowym sojuszem SYRIZA premiera Tsiprasa koalicję rządzącą.

W wyniku wewnątrzrządowych sporów do dymisji podał się kilka dni temu minister spraw zagranicznych Nikos Kodzias (to on był głównym negocjatorem umowy z Macedonią). Stało się tak po jego ostrym sporze z ministrem obrony Panosem Kammenosem, który przewodzi Niezależnym Grekom.

Oficjalny koniec sporu między Grecją a Macedonią o nazwę. Ugoda podpisana

Na mocy uzgodnionej przez oba kraje umowy, Macedonia zmieni swoją nazwę na Republikę Północnej Macedonii. Uroczyste złożenie podpisów przez szefów dyplomacji obu państw to jednak dopiero początek drogi do wdrażania w życie porozumienia, które budzi także wiele kontrowersji u sporej …

Skąd grecko-macedoński spór?

Spór ciągnie się od uzyskania przez Macedonię niepodległości po rozpadzie w 1991 r. Jugosławii. Grekom nie podobało się użycie nazwy Macedonia do określenia nowego sąsiedniego kraju. Trzy z północnych greckich regionów także mają w swoich nazwach słowo „Macedonia” i Ateny uważały, że słowiański kraj nie może sobie uzurpować prawa do nazwy oraz (co czynił szczególnie poprzedni konserwatywny rząd w Skopje) do helleńskiej tradycji. Niektórzy Grecy obawiali się nawet w związku z tym roszczeń terytorialnych. Kłopotliwe było też oznaczanie regionalnych produktów.

Z powodu tego sporu Grecja blokowała Macedonii rozmowy akcesyjne do UE i NATO. Sojusz Północnoatlantycki już zapowiedział wznowienie jak tylko grecko-macedońskie porozumienie wejdzie w życie.

Macedonia zaproszona do rozmów ws. akcesji do NATO

Na marginesie wczorajszego (11 lipca) szczytu NATO w Brukseli Macedonia została oficjalnie zaproszona do negocjacji warunków akcesji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. To skutek zawarcia przez macedońskie władze porozumienia z Grecją, które zakończyło trwający niemal trzy dekady spór o nazwę kraju. Ateny …