Łukaszenka: Białoruś nie wejdzie w skład Rosji

Prezydenci Białorusi i Rosji Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin, źródło president.gov.by

Prezydenci Białorusi i Rosji Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin, źródło president.gov.by

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapewnił wczoraj, że jego kraj nie wejdzie w skład Rosji. Zapowiedział za to dalszą realizację rosyjsko-białoruskiej umowy o państwie związkowym.

 

Na najbliższy czwartek (11 lipca) zaplanowane jest spotkanie „w cztery oczy” Alaksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem na wyspie Wałaam na jeziorze Ładoga w Rosji. Kolejne ma się odbyć już 18 lipca w Petersburgu.

Wystarczy umowa o państwie związkowym?

“Białoruś nie wejdzie w skład Rosji. Nie ma takiej potrzeby. Trzeba krok po kroku realizować umowę o państwie związkowym” – oświadczył  Łukaszenka na wtorkowym (9 lipca) spotkaniu w Mińsku z sekretarzem Państwa Związkowego Białorusi i Rosji Grigorijem Rapotą.

Łukaszenka: Nie ma tematu zjednoczenia z Rosją

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka oświadczył w czwartek, że pogłoski o zjednoczeniu z Rosją są „głupie i naciągane”. „Zdecydowaliśmy z prezydentem Rosji jednoznacznie, że nie ma dzisiaj takiego tematu na agendzie relacji dwustronnych” – powiedział prezydent Łukaszenka.
 

Podkreślił także że, Białoruś i …

Białoruski prezydent przekazał, że zarówno on, jak i Putin odpowiedzieli już “na najważniejsze pytanie, które podrzucano im z każdej strony: czy Białoruś wejdzie w skład Rosji?”. “Odpowiedzieliśmy, że tego dzisiaj w ogóle nie trzeba robić. Nawet rozmawiać o tym nie trzeba. I Putin na to pytanie odpowiadał. I ja tym bardziej. Nie ma takiej konieczności” – podkreślił szef białoruskiego państwa. ”Zdecydowaliśmy, że należy iść krok za krokiem, by realizować zapisy umowy o państwie związkowym” – cytują Łukaszenkę  media powołując się na agencję BiełTA.

Białoruś domaga się równych warunków ewentualnej integracji z Rosją

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka rozważa różne możliwości większej integracji jego kraju z Rosją, która na taką integrację ostatnio coraz silniej nalega. Podkreśla jednak, że Białoruś powinna bronić swojej suwerenności i niepodległości.

Białorusini chcą być z Rosją pozostając u siebie

Media przypominają marcowy telewizyjny „dialog” Łukaszenki z narodem, na wzór tego, który od lat organizuje prezydent Putin. W odpowiedzi na jedno z pytań, które dotyczyło integracji Białorusi z Rosją (pytania zadawali mu zarówno dziennikarze, jak Białorusini) Łukaszenka przyznał, że takiej integracji przeciwni są obywatele Białorusi.

„Gdyby dzisiaj wynieść na referendum pytanie w sprawie zjednoczenia obu państw, 98 proc. Białorusinów głosowałoby przeciw” – powiedział wtedy szef białoruskiego państwa cytowany przez rosyjską gazetę „Kommiersant”. “Nie dlatego, że nasze społeczeństwo jest przeciwne Rosji. Wyrosło nowe pokolenie, a stare zrozumiało, że możemy żyć i współpracować w zupełnie innej formie, jako krewni, bliscy. Białorusini chcą dziś być razem z Rosją, ale mieszkać w swoim mieszkaniu” – tłumaczył w czasie telewizyjnego “dialogu” podkreślając, że nie ma w tym nic złego.

Napięcie w stosunkach Rosja-Białoruś

Rosja nie zgodziła się na utrzymanie cen ropy i gazu dla Białorusi, a Białoruś na głębszą integrację z Rosją. Wtorkowe rozmowy prezydentów obu krajów zakończyły się zapowiedzią utworzenia grupy roboczej ds. dalszej integracji i spornych kwestii we wzajemnych relacjach

Łukaszenka przekazał także, że umówił się z rosyjskim prezydentem, że nie będą “niszczyć” umowy o państwie związkowym. Argumentował, że chodzi o to, by nie niszczyć dotychczasowego wspólnego dorobku, a także dlatego, że umowa nie jest jeszcze w pełni zrealizowana. “Dlatego prezydenci zdecydowali, że nie należy ruszać porozumienia, a opracować dokumenty, materiały – nazwaliśmy to programem działań w sprawie dalszej integracji Białorusi i Rosji”.

Łukaszenka zwrócił przy tym uwagę, że oba kraje próbują obecnie uregulować kwestie sporne we wzajemnych relacjach. Dlatego utworzona została międzyrządowa grupa robocza, która zajmuje się kwestiami „pogłębienia integracji w ramach państwa związkowego”, na co usilnie nalega Moskwa. Uzależnia od tego dalsze gospodarcze wsparcie dla Mińska. Zapisy umowy o utworzeniu państwa związkowego z 1999 r. przewidują m.in. utworzenie wspólnych instytucji państwowych i waluty.

Białoruś blisko podpisania porozumienia z UE

Jak poinformował minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej, Białoruś jest „gotowa do podpisania umów z UE”. Chodzi m.in. o dokumenty określające priorytety białorusko-unijnego partnerstwa do końca 2020 r. „Wszystko blokuje jeden kraj UE” – poskarżył się jednak Makiej.
 

UE i Białoruś …

Sposób Putina na przedłużenie władzy?

Media zwracają uwagę, że część ekspertów uważa, że presja Rosji ma doprowadzić do jeszcze większego podporządkowania sobie Białorusi lub nawet jej wchłonięcie. Inni zaś – że przewodnictwo „nowemu” państwu związkowemu jest jednym z rozwiązań umożliwiających Putinowi pozostawanie przy władzy. Zgodnie z konstytucją bowiem nie może on już dłużej  kandydować w wyborach prezydenckich (jego obecna, ostatnia kadencja kończy się w 2024 r.).