„W efekcie wielu rozmów, m.in. ostatnio z wysłannikiem Kataru Mohammedem el-Emadim, osiągnięto porozumienie w celu powstrzymania eskalacji i położenia kresu syjonistycznej agresji na nasz naród”, napisał w oświadczeniu przywódca polityczny Hamasu Yahya al-Sinour.

Armia izraelska ostrzeliwuje Strefę Gazy praktycznie codziennie od prawie miesiąca. Jest to forma odwetu za ataki rakietowe na ziemie izraelskie i wypuszczanie z palestyńskiej enklawy balonów ze środkami zapalającymi i wybuchowymi. Balony te spowodowały w Izraelu już ponad 400 pożarów.

Ponadto w ostatnim czasie Tel-Awiw zaostrzył blokadę Strefy Gazy poprzez zamknięcie przejścia towarowego Kerem Szalom i wstrzymanie dostaw paliwa na terytorium palestyńskie, co zmusiło do zamknięcia jedyną elektrownię w Strefie Gazy. Palestyńczycy, a także organizacje humanitarne zwróciły się o złagodzenie blokady, która w obliczu wzrastającej tam liczby zakażeń koronawirusem znacznie utrudnia udzielenie mieszkańcom koniecznej pomocy.

Umowa, o której pisze powołująca się na palestyńskie źródła agencja Reutera, ma przewidywać zaprzestanie wypuszczania przez Hamas wybuchowych balonów, w zamian za co przywrócone zostaną dostawy paliwa, co pozwoli na ponowne uruchomienie lokalnej elektrowni. Wznowiony zostanie także przepływ towarów.

USA nałożyły sankcje na Chiny za działania na Morzu Południowochińskim

Chodzi o budowę przez Pekin sztucznych wysp i innych instalacji wojskowych na spornych terytoriach morskich. Morze Południowochińskie to od kilkunastu lat jeden z najbardziej zapalnych rejonów świata.

Tournée Kushnera po Bliskim Wschodzie

Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie to dwa pierwsze przystanki w podróży dyplomatycznej Jareda Kushnera na Bliski Wschód. We wtorek (1 września) doradca prezydenta odwiedzi Bahrajn. Następnie uda się do Arabii Saudyjskiej i Kataru.

W Bahrajnie Kushner spotkał się m.in. z królem Hamadem ibn Isą Al Chalifą, który w rozmowie z amerykańskim politykiem miał chwalić rolę Zjednoczonych Emiratów Arabskich w „obronie arabskich i islamskich interesów”.