Litwa zakazała u siebie emisji rosyjskiej telewizji RT. Tydzień temu zrobiła tak Łotwa

Prezydent Rosji Władimir Putin w studio telewizji RT, źródło: kremlin.ru (CC BY 4.0)

Prezydent Rosji Władimir Putin w studio telewizji RT, źródło: kremlin.ru (CC BY 4.0)

Oskarżana o przedstawianie propagandowego przekazu i sianie dezinformacji rosyjska telewizja RT (dawniej Russia Today) zniknęła dziś z sieci kablowych na Litwie. W ubiegłym tygodniu podobny zakaz emisji zaczął obowiązywać na Łotwie.

 

Pod szyldem RT funkcjonuje obecnie 5 wersji językowych tego rosyjskiego, głównie informacyjnego kanału telewizyjnego – rosyjska, angielska, niemiecka, hiszpańska oraz arabska, a także emitujący filmy dokumentalne kanał RT Doc.

Wszystkie one na mocy decyzji Litewskiej Komisji Radia i Telewizji (LRTK) zostały dziś (9 lipca) usunięte z sieci kablowych na terenie całej Litwy. „Zakazujemy emisji tych programów nie ze względu na naruszenia, a dlatego, że na liście osób, które objęte zostały sankcjami, jest człowiek związany z programami tej telewizji” – wyjaśnił przewodniczący LRTK Mantas Martišius.

Chodzi o kierującego państwowym rosyjskim medialnym koncernem Rossija Siegodnia (w jego skład wchodzą m.in. telewizja RT, agencja informacyjna RIA Novosti czy różne wersje serwisu internetowego Sputnik) Dmitrija Kisielowa, który znalazł się na liście osób objętych unijnymi sankcjami za jego propagandowe zaangażowanie podczas aneksji w 2014 r. przez Rosję ukraińskiego Krymu.

„Bez wątpienia telewizja, którą kieruje ten człowiek, także powinna zostać objęta sankcjami” – mówił już w ubiegłym tygodniu litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius. I przypomniał, że na Litwie już siedem lat rozpoczęto ograniczanie emisji różnych rosyjskich nadawców za podżeganie do nienawiści.

Brytyjski regulator rynku mediów zbada aktywność Russia Today ws. ataku na Siergieja Skripala

Brytyjskie Office of Communications (Ofcom) rozpoczęło siedem dochodzeń ws. materiałów wyemitowanych w nadającej po angielsku rosyjskiej stacji telewizyjnej Russia Today. Chodzi o przypadki domniemanego złamania zasady bezstronności na antenie finansowanej przez Kreml telewizji w okresie tuż po tym jak w …

Łotwa też zakazała RT

W ubiegłym tygodniu, również w związku z objęciem Kisielowa unijnymi sankcjami, emisji wszystkich kanałów telewizyjnych sieci RT zakazała na swoim terytorium także Łotwa. Wówczas sam Kisielow oświadczył, że nie sprawuje bezpośredniego nadzoru nad którąkolwiek ze stacji z portfolio spółki Rossija Siegodnia.

Oskarżył też łotewskie władze o rusofobię. „Sądzę, że Łotysze muszą przeprosić RT i przywrócić tą stację do życia w ich kraju” – mówił Kisielow. Z kolei redaktor naczelna tej telewizji Margarita Simonjan, uważana za jedną z głównych propagandystek Kremla, drwiła z łotewskich władz na Twitterze i przekonywała, że Ryga nie rozumie nawet struktury organizacyjnej jej stacji.

Ale łotewska dyplomacja odpowiedziała jedynie, że „będzie apelować do innych państw członkowskich Unii Europejskiej, aby również blokowały nadawanie RT”, choć zastrzeżono też, że „każdy kraj członkowski stosuje sankcje międzynarodowe zgodnie ze swoim prawem krajowym”.

Rosyjska propaganda od kuchni

Dezinformacja to broń. Jej głównym celem jest destabilizacja Zachodu – mówi nam Liz Wahl, była prezenterka telewizji Russia Today (RT), jednego z głównych narzędzi rosyjskiej dezinformacji. Liz Wahl zrezygnowała z pracy na wizji mówiąc: „Jestem dumna, że jestem Amerykanką i …

Estonia zamyka Sputnika

Pierwsza na unijne sankcje wobec szefa koncernu Rossija Siegodnia zareagował Estonia. Doprowadzono jednak nie do zakazania emisji telewizji RT, ale do zamknięcia estońskiej filii serwisu Sputnik. Wdrażając owe sankcje zmuszono cały 35-osobowy zespół redakcyjny do rezygnacji z pracy.

„Estońska policja i służba graniczna postawiły każdemu z nas ultimatum – albo rozwiązujemy umowy o pracę i więcej nie pracujemy dla Sputnika w Estonii, albo zostaną przeciwko nam wszczęte postępowania karne” – informowała wówczas szefowa stałego przedstawicielstwa Rossija Siegodnia w Estonii Jelena Czernyszowa.

Sputnik również często publikował dezinformacje. Jako takie medium został wielokrotnie (razem z telewizją RT) wskazywany w raportach na temat obecnej propagandy na terenie UE opracowywanych przez działający w strukturze Komisji Europejskiej zespół EAST StratCom.

Od sierpnia 2014 r. telewizja RT jest także zablokowana na Ukrainie, po tym jak publikowała ona nieprawdziwe informacje na temat sytuacji na kijowskim Euromajdanie, który doprowadził do odsunięcia od władzy prorosyjskiej ekipy prezydenta Wiktora Janukowycza, a także o aneksji przez Rosję Krymu oraz wojnie w Donbasie.