Chiny odwołują ambasadora w Wilnie. „Litwa ignoruje ostrzeżenia Pekinu”

cop26-szczyt-klimatyczny-glasgow-szkocja-johnshon-morawiecki-biden-obama-jinping-bolsonaro-putin-zmiany-klimatu-neutralnosc-klimatyczna-porozumienie-paryskie-konferencja-emisje-gazow-cieplarnianych

W Glasgow zabraknie m.in. przywódcy Chin, które są największym na świecie producentem CO2 i  odpowiadają za jedną trzecią światowych emisji dwutlenku węgla. / UN Photo, Jean-Marc Ferré / (CC BY-NC-ND 2.0) [UN Geneva]

Chiny odwołały swojego ambasadora w Wilnie i zażądały od Litwy wycofania jej ambasadora w Pekinie. Powodem takiej decyzji jest plan utworzenia w litewskiej stolicy placówki dyplomatycznej Tajwanu, który chińskie władze uważają za część swojego terytorium. 

 

W zeszłym miesiącu szef dyplomacji Tajwanu ogłosił, że w Wilnie powstanie pierwsza w Europie placówka dyplomatyczna, w której oficjalnej nazwie znajdzie się słowo „Tajwan” – będzie to Tajwańskie Przedstawicielstwo na Litwie. 

„Litwa jest dobrym partnerem dla Tajwanu, który podziela te same wartości wolności i demokracji”, powiedział tajwański minister Joseph Wu. Zaznaczył też, że celem utworzenia takich placówek – na Tajwanie i na Litwie – jest zwiększanie „wymiany gospodarczej i handlowej, współpracy w różnych dziedzinach, a także przyjaźni między narodami”. 

Tajwan utrzymuje oficjalne relacje dyplomatyczne jedynie z 15 krajami na świecie, a placówki tego kraju działają w większości nie jako ambasady, a jako placówki przedstawicielskie. W Europie są 23 takie obiekty, ale w żadnym z nich nie ma słowa „Tajwan” w nazwie. Zamiast tego najczęściej stosuje się nazwę stolicy – Tajpei.

Tajwan otwiera placówkę dyplomatyczną w Wilnie i zacieśnia relacje z Litwą. Co na to Pekin?

Pierwsza placówka dyplomatyczna w Europie ze słowem „Tajwan” w oficjalnej nazwie ma zostać otwarta tej jesieni.

Polityka jednych Chin

Decyzja o utworzeniu placówki w Wilnie spotkała się z krytyką Chin, które to uważają demokratycznie rządzony Tajwan za swoją prowincję – część jednego chińskiego państwa – i na wszelkie działania sugerujące, że wyspa jest oddzielnym krajem reagują wyraźnym sprzeciwem.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL Litwa ignoruje wielokrotne ostrzeżenia o możliwych konsekwencjach ze strony Pekinu, a zgoda na powstanie tajwańskiej placówki podważa suwerenność i integralność terytorialną Chin. „Rząd chiński wyraża kategoryczny sprzeciw wobec tego posunięcia”, ogłoszono. 

„Chiny podjęły decyzję o odwołaniu swojego ambasadora na Litwie i zażądały od rządu litewskiego odwołania swojego ambasadora w Chinach”, głosi komunikat ministerstwa. Jednocześnie przekazano, że strona litewska powinna „natychmiastowo naprawić swoją błędną decyzję i podjąć konkretne środki w celu cofnięcia szkód i nie podążania dalej złą drogą”. 

„Chiny uroczyście deklarują światu, że istnieją tylko jedne Chiny, a rząd Chińskiej Republiki Ludowej jest jedynym legalnym organem reprezentującym całe państwo”, powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin.

Mimo wyraźnego sprzeciwu ze strony Pekinu, obecny rząd Litwy utrzymuje przyjazne relacje z rządem w Tajpej i krytykuje działania ChRL wobec wyspy. Litewskie władze przekazały też Tajwanowi 20 tys. dawek szczepionki na COVID-19.