Litwa uznała Rosję za państwo stosujące terroryzm, a wojnę na Ukrainie za ludobójstwo

Litwa, wybory parlamentarne, Seimas, AWPL, Tomaszewski

Budynek litewskiego Seimasu w Wilnie, źródło: pxhere (CC0 Public Domain)

Litewski parlament jednogłośnie przyjął uchwałę, w której stwierdzono, że Rosja jest państwem dopuszczającym się działań terrorystycznych. Atakowanie przez Rosjan ukraińskich cywilów określono zaś jako ludobójstwo.

 

Uchwałę przyjęto w litewskim parlamencie – Sejmasie – jednogłośnie. Napisano w niej, że Sejmas „uznaje zbrojną agresję Federacji Rosyjskiej oraz jej kierownictwa politycznego i wojskowego na Ukrainę, rozpoczętą 24 lutego 2022 r., za ludobójstwo narodu ukraińskiego”.

Podkreślono, że Rosjanie dopuścili się na ukraińskim terytorium szeregu zbrodni wojennych, w tym rozmyślnego mordowania cywilów w miejscowościach obwodu kijowskiego – Buczy, Irpieniu, Hostomelu i Borodziance, a także w położony na południowym-wschodzie Mariupolu.

Ukraina: Prezydent Zełenski podziękował USA za wznowienie ustawy Lend-Lease

Chodzi o nową wersję ustawy, jaką w USA przyjęto w czasie II wojny światowej, aby wesprzeć aliantów walczących w Europie z III Rzeszą.

Sejmas: Rosja stosuje terroryzm

W rezolucji wskazano także, że celem rosyjskich agresorów jest „zniszczenie narodu ukraińskiego i złamanie ducha Ukraińców poprzez zabijanie całych rodzin, w tym dzieci oraz porwania, dopuszczanie się gwałtów i bezczeszczenie zwłok osób zamordowanych”.

Wskazano, że „Federacja Rosyjska, której siły zbrojne celowo i systematycznie bombardują cele cywilne, jest państwem, które wspiera terroryzm i dopuszcza się go”. Podkreślono także konieczność pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich odpowiedzialnych za powyższe zbrodnie.

W tym celu według litewskich parlamentarzystów musi powstać międzynarodowy trybunał karny, który postawi w stan oskarżenia zarówno bezpośrednich sprawców mordów, gwałtów czy tortur, jak osoby wydające rozkazy, a także odpowiedzialne za wszystko politycznie.

Lewandowski: Poparcie dla zbrodni musi zaboleć rosyjskie społeczeństwo

„Putin poniósł porażkę. Sankcje idą dużo dalej niż się spodziewano na Kremlu”, wskazuje europoseł PO.

Wiceszefowa parlamentu Ukrainy w Wilnie

Do przyjęcia przez Sejmas uchwały doszło w dniu wizyty w Wilnie wiceprzewodniczącej Rady Najwyższej Ukrainy Ołeny Kondratiuk. Wygłosiła ona w litewskim parlamencie wystąpienie. Powiedziała w nim, że „dziś Ukraińcy walczą nie tylko o swoją ziemię, o swoją wolność, ale o wolność całej Europy”.

„24 lutego na zawsze zmienił Europę i musimy odbudować naszą wspólną europejską politykę bezpieczeństwa. My – spokojni ludzie o europejskiej mentalności – mieliśmy nadzieję i nie wierzyliśmy, że sąsiedni kraj zrobi coś tak szalonego. Stało się tak jednak, ponieważ Zachód nie powstrzymał Rosji w 2014 r. Musi to zrobić teraz” – powiedział Kondratiuk.

Wiceszefowa ukraińskiego parlamentu wygłosiła w litewskim Sejmasie swoje wystąpienie po ukraińsku. Powiedziała, że ma nadzieję, że jej ojczysty język „wkrótce stanie się jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej”.