Białoruś prosi Litwę o wydanie Cichanouskiej / Europa i świat w skrócie

Swiatłana Cichanouska, Białoruś, Litwa, Unia Europejska, łukaszenka

Swiatłana Cichanouska podczas wrześniowej wizyty w Parlamencie Europejskim, źródło: European Parliament

Szef MSZ Litwy odpowiada Białorusi: „Prędzej piekło zamarznie” | Rosja i Białoruś zacieśniają współpracę wojskową | Papież w Iraku |

Dzisiaj – w sobotę – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14 857 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 245 osoby.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych zakażeń przybyło zaś w Brazylii – 75,3 tys., w USA – 67,2 tys. i we Francji – 23,5 tys.

Liczba wykrytych na całym świecie od początku pandemii zakażeń wynosi ponad 116,6 mln, zmarło ponad 2,5 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 92,2 mln.

 

 • Papież Franciszek odbył dzisiaj (6 marca) historyczne spotkanie z ajatollahem Al Sistanim – najwyższym rangą muzułmańskim duchownym w Iraku. Jest to pierwsze takie spotkanie głowy Kościoła rzymskokatolickiego z 90-letnim nieformalnym przywódcą szyickiego islamu i jeden z najważniejszych punktów w programie pielgrzymki Franciszka w tym kraju. Pomimo symbolicznego charakteru spotkania, bez podpisania żadnych oficjalnych deklaracji, miało ono wyjątkowe znaczenie dla relacji pomiędzy wyznawcami obu religii.  Papież podkreślił znaczenie współpracy między wspólnotami religijnymi po to, by „kultywując wzajemne poszanowanie i dialog, można było przyczynić się do dobra Iraku, regionu oraz całej ludzkości”. Po spotkaniu biuro al-Sistaniego wydało  również oświadczenie, że przywódca szyitów „potwierdził swoje zaniepokojenie tym, że obywatele chrześcijańscy powinni żyć jak wszyscy Irakijczycy w pokoju i bezpieczeństwie oraz z pełnymi prawami konstytucyjnymi ”. (JJ)
 • Białoruś: Białoruś skierowała do Litwy wniosek o wydanie byłej kandydatki na prezydenta Białorusi Swiatłany Cichanouskiej, poinformowano w piątek (5 marca) na stronie białoruskiej Prokuratury Generalnej. Prokuratura skierowała wniosek o wydanie w celu pociągnięcia jej „do odpowiedzialności karnej za przestępstwa przeciwko systemowi rządzenia, bezpieczeństwu publicznemu i państwu”. „Litwa była i pozostanie murem, za którym znajdą schronienie wszystkie siły demokratyczne prześladowane przez reżimy”, zapewnił szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis, komentując wniosek władz Białorusi. Cichanouska od ponad pół roku przebywa na Litwie. „Reżimowi na Białorusi możemy natomiast powiedzieć, że szybciej piekło zamarznie, niż podejmiemy się omawiania wszystkich jego żądań”, oznajmił Landsbergis. (MK)
 • Niemcy: W piątek (5 marca) zakończyła się część branżowa 71. Berlinale. Tego dnia ogłoszono zwycięzców festiwalu. Statuetką Złotego Niedźwiedzia nagrodzono „Bad Luck Banging or Loony Porn” w reż. Radu Jude. Wielka Nagroda Jury powędrowała do Ryusuke Hamaguchiego za film „Wheel of Fortune and Fantasy”. Tegoroczny festiwal filmowy w Berlinie to pierwsza edycja, w której wręczono nagrody neutralnie płciowo – nie dla aktora i aktorki, ale za rolę. Wyróżniono Maren Eggert i Lillę Kizlinger. W czerwcu organizatorzy planują zorganizować pokazy w kinach dla publiczności. Letnia odsłona festiwalu jest zaplanowana w dniach 9-20 czerwca. (MK)
 • Ministrowie obrony Rosji i Białorusi, Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin, uzgodnili w Moskwie, że powstaną trzy ośrodki szkoleniowe dla żołnierzy obu krajów, w tym jeden w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi. Pozostałe dwa ośrodki szkoleniowo-bojowe mają znajdować się obwodzie niżnonowogrodzkim i w obwodzie kaliningradzkim w Rosji. (AW)
 • Papież rozpoczynając wizytę w Iraku zaapelował o pokój i braterstwo. Franciszek w Bagdadzie w pałacu prezydenckim wygłosił przemówienie do władz, korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Oprócz spotkania ze świeckimi władzami Iraku, papież spotka się także z duchowym przywódcą irackich szyitów ajatollahem Alim as-Sistanim oraz odwiedzi tereny, z których terroryści z Państwa Islamskiego wypędzili m.in. chrześcijan, Kurdów czy Jazydów. (AW)
 • Hongkong: Wysoki rangą urzędnik Partii Komunistycznej, Zhang Yesui, ogłosił, że narodowe ustawodawstwo Chin planuje zmienić przepisy wyborcze w Hongkongu, aby zapewnić, że terytorium będzie rządzone przez patriotów – ludzi lojalnych wobec Pekinu i Partii Komunistycznej. Kongres omówi szkic planu w trakcie rozpoczynającej się dzisiaj (5 marca) tygodniowej sesji. (AKuś)
 • Francja: Prezydent Emmanuel Macron zrobił kolejny krok w kierunku pojednania z Algierią, oświadczając, że Ali Boumendjel, czołowy algierski prawnik i nacjonalista, nie zginął w wyniku samobójstwa w 1957 roku, jak od dawna twierdziła Francja, ale był torturowany i zabity przez francuskich żołnierzy. (AKuś)
 • Duńskie władze odesłały w 2020 r. 94 imigrantów z Syrii do stolicy tego kraju, Damaszku, która została uznana za bezpieczną. W lipcu zeszłego roku minister imigracji i integracji Mattias Tesfaye zdecydował o przyspieszeniu przeglądu statusu uchodźców z tego miasta. W związku z tym przeanalizowano ok. 4,5 tys. spraw dotyczących cudzoziemców z Syrii, aby zidentyfikować osoby pochodzące z Damaszku. W 91 przypadkach osobom tym odmówiono przedłużenia pozwolenia na pobyt, a w przypadku 3 osób zezwolenie cofnięto. 178 osób otrzymało zgodę na pozostanie w Danii. W tym roku zapadną kolejne decyzje dotyczące przyszłości 300 imigrantów z syryjskiej stolicy. (PB)
 • Węgry: Premier Viktor Orban poinformował, że prowadzi rozmowy z siłami konserwatywnymi w Parlamencie Europejskim w związku z opuszczeniem przez europosłów jego partii – Fideszu – Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Orban powiedział, że rozmowy te odbywa między innymi z liderami włoskich, prawicowych ugrupowań – Matteo Salvinim  i Giorgią  Meloni oraz z przedstawicielami Polski. Szef węgierskiej partii rządzącej stwierdził też, że powinien istnieć „polityczny dom” dla Fideszu i podobnych sił w Europie, które nie chcą przyjmować migrantów i zależy im na „ochronie” tradycyjnej rodziny. (PB)
 • Irak: Papież Franciszek rozpoczyna jutro swą historyczną wizytę w Iraku. Pierwszą wizytę papieża w miejscu narodzin Kościołów Wschodnich, w kraju, z którego w ciągu ostatnich 20 lat uciekło ponad milion chrześcijan. Wizyta papieża ma wysoce symboliczną wartość, biorąc pod uwagę znaczenie irackich chrześcijan w historii wiary oraz ich dziedzictwo kulturowe i językowe sięgające czasów starożytnego Babilonu. (WŁ)
 • Indie: Rolnicy, którzy protestują od miesięcy przeciwko rządowym planom deregulacji rynków, planują w sobotę zablokować główną drogę prowadzącą do New Delhi. Tym samym zamierzają uczcić 100 dzień protestu. Dziesiątki tysięcy ludzi obozują w stolicy Indii od grudnia, żądając od premiera Narendry Modiego uchylenia trzech przepisów dotyczących rolnictwa. Przepisy te otwierają rynek rolny dla firm prywatnych, co zdaniem rolników uczyni go podatnym na niebezpieczeństwo i zagrozi suwerenności żywnościowej kraju. (WŁ)
 • Czterdzieścioro senatorów z amerykańskiej Partii Republikańskiej wezwało Biały Dom do rozszerzenia sankcji wobec Nord Stream 2. W liście do prezydenta Joe Bidena senatorowie twierdzą, że nowa administracja nie egzekwuje przepisów uchwalonych przez Kongres. Republikańscy senatorowie piszą, że ukończenie budowy Nord Stream 2 narazi sojuszników USA w Europie na szantaż i wrogie działania ze strony Rosji. (AW)
 • USA zawiesiły na 4 miesiące cła na brytyjskie produkty, w tym szkocką whisky, wprowadzone przez poprzedniego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Przez ten czas Waszyngton i Londyn chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie. Cła nałożone na produkty z Wielkiej Brytanii miały związek z trwającym 10 lat amerykańsko-unijnym sporem o rządowe sybsydiowanie koncernów samolotowych – Boeinga i Airbusa. (AW)
 • Etiopia: Szefowa ONZ ds. praw człowieka ogłosiła, że jej biuro potwierdziło poważne naruszenia, które mogą stanowić „zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości” w regionie Tigraju w Etiopii. Czynów tych winne mają być wojska rządowe, jak i te wysłane na miejsce przez sąsiednią Erytreę. Michelle Bachelet podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu pilną potrzebę przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie sytuacji w regionie.
 • Birma: Unia Europejska zawiesiła wsparcie dla projektów rozwojowych w Birmie, aby uniknąć udzielania pomocy finansowej wojsku po przejęciu władzy w zeszłym miesiącu – poinformowali w czwartek urzędnicy. Doniesienia ta potwierdziła Światowa Organizacja Handlu. (WŁ)
 • Izrael: Międzynarodowy Trybunał Karny ogłosił w środę (3 marca), że otwiera formalne dochodzenie w sprawie zarzutów popełnienia zbrodni wojennych przez Izrael i palestyńskie grupy bojowe na terytoriach okupowanych przez Izrael. Decyzja, która rozwścieczyła wielu Izraelczyków, ale została przyjęta z zadowoleniem przez przywódców palestyńskich i ich zwolenników, zapadła sześć lat po rozpoczęciu przez sąd wstępnego dochodzenia w sprawie działań izraelskich na tych terytoriach i zaledwie kilka tygodni po orzeczeniu sądu, że ma tam jurysdykcję. (AKuś)
 • Niemcy: Agencja wywiadowcza umieściła skrajnie prawicową partię Alternatywa dla Niemiec (AfD) pod obserwacją jako potencjalne zagrożenie dla demokracji, poinformowano w środę (3 marca). Jest to pierwsza tego typu decyzja przeciwko głównej partii opozycyjnej w powojennej historii kraju. W 2017 roku partia zdobyła 13 proc. wszystkich głosów, choć od tego czasu jej poparcie spadło do około 10 proc. Więcej o tej sprawie piszemy TUTAJ (AKuś)
 • Szwecja: 8 osób zostało rannych podczas ataku nożownika w środowy wieczór (3 marca) w miejscowości Vetlanda na południu Szwecji. Napastnik został postrzelony przez policję i przetransportowany do szpitala. Zdarzenie zakwalifikowano jako atak terrorystyczny. (KW).
 • Birma: Jak potwierdza ONZ, nie żyje co najmniej 38 demonstrantów. Christine Schraner Burgener, wysłanniczka ONZ ds. Birmy, określiła środę jako najkrwawszy dzień trwających protestów. Od 1 lutego w kraju odbywają się masowe demonstracje, będące reakcją na przejęcie kontroli nad państwem przez wojsko. (MKo)
 • Grecja: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3. Według pierwszych szacunków uszkodzonych zostało około 100 budynków. Nie ma natomiast informacji o poszkodowanych. Epicentrum trzęsienia znajdowało się około 20 km na południe od miasta Elassona w pobliżu Larisy, na głębokości 8 km. Wstrząsy były odczuwalne także w Kosowie, Albanii, Czarnogórze i Macedonii Północnej. (AW)
 • Wielka Brytania: Nowe programy wsparcia finansowego i przedłużenie starych, a z drugiej strony znaczna podwyżka podatku od firm i zamrożona kwota wolna od podatku. Tak wygląda projekt brytyjskiego budżetu przedstawiony w Izbie Gmin przez ministra finansów Rishiego Sunaka. W budżecie zapisano wiele kolejnych dodatkowych wydatków związanych z pandemią. To między innymi: półroczne przedłużenie obowiązywania dodatków do świadczeń socjalnych czy zmniejszenie VAT dla turystyki i gastronomii, a także 400 mln funtów na wsparcie dla sektora kultury. (AW)
 • Szkocja: Premier Nicola Sturgeon zaprzeczyła dziś (3 marca) oskarżeniom swojego byłego współpracownika Alexa Salmonda, który twierdzi, że spiskowała przeciwko niemu i wprowadziła w błąd szkocki parlament. Spór z Salmondem opisała jako „jedną z najbardziej okrutnych sytuacji politycznych, jak i osobistych”, z jakimi kiedykolwiek się spotkała. Podkreśliła, że „zachowała się właściwie” odmawiając Salmondowi pomocy po tym, jak został oskarżony o molestowanie seksualne. (WŁ)
 • Kirgistan: W środę Stany Zjednoczone skrytykowały decyzję kirgiskiego sądu o uwolnieniu Kamczybeka Kolbaeva, którego uważają za szefa międzynarodowej sieci handlu narkotykami i bronią. Kolbaev został zatrzymany w październiku ubiegłego roku pod zarzutem przewodzenia zorganizowanej grupie przestępczej. W tym tygodniu lokalny sąd zgodził się jednak z opinią jego prawników i zwolnił go z więzienia pod warunkiem, że nie opuści miasta, w którym zamieszkuje. (WŁ)
 • Węgry: Rządząca na Węgrzech partia Fidesz oświadczyła w środę (3 marca), że opuszcza Europejską Partię Ludową, największą grupę polityczną w Parlamencie Europejskim. „Informuję, że europosłowie Fideszu rezygnują z członkostwa w Grupie EPL” – napisał premier Viktor Orban w liście do szefa frakcji Manfreda Webera opublikowanym na Twitterze. W związku z długotrwałym konfliktem o łamanie zasad praworządności i praw człowieka przez Węgry, prawdopodobnie opuszczenie EPL przez węgierskich europosłów, jeszcze bardziej zmniejszy posiadane przez Orbana wpływy w Brukseli. Szczegóły TUTAJ (WŁ)
 • Minister spraw zagranicznych Rosji stwierdził, że nowe sankcje nałożone przez USA są przejawem „wrogich, antyrosyjskich” działań, które szkodzą relacjom Moskwy z Waszyngtonem. „To tylko pretekst do dalszej ingerencji w nasze sprawy wewnętrzne. Nie zamierzamy tego znosić. Będziemy reagować na zasadzie wzajemności, ale niekoniecznie symetrycznie”, zapowiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharova. (PB)
 • Departament skarbu USA opublikował już listę wysokich rangą urzędników Kremla objętych sankcjami za próbę otrucia i aresztowanie działacza opozycyjnego Aleksieja Nawalnego. Na liście znajdują się między innymi dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa i prokurator generalny Rosji. Oprócz wpisano nią jeszcze pięć innych osób. (AW)
 • Francja: Były prezydent Nicolas Sarkozy nie wyklucza złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu na wyrok wydany przez Trybunał Karny w Paryżu, który zasądził dla Sarkozy’ego karę 3 lat więzienia w procesie dotyczącym tzw. afery podsłuchowej. „Nie będzie to miłe patrzeć na upokorzenie swojego własnego, kraju, ale taka jest cena demokracji”, stwierdził. Trybunał orzekł, że Sarkozy jest winny zarzucanej mu korupcji i nadużywania wpływów politycznych. Więcej szczegółów TUTAJ.

 

Unia Europejska: Zbliżenie z Indiami sposobem na rosnącą potęgę Chin?

Jakie są perspektywy współpracy Unii Europejskiej z Indiami?

„Żyj i pozwól żyć innym”. Dlaczego próby ograniczania spożycia mięsa budzą takie emocje?

Jakie jest stanowisko UE wobec dylematu: jeść czy nie jeść mięsa?

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.