Chiny obniżają rangę stosunków dyplomatycznych z Litwą

Litwa-Tajwan-Chiny-USA-landsbergis-KE-unia-europejska

Minister Spraw Zagranicznych Gabrielius Landsbergis oświadczył, że Litwa odchodzi od formatu 17+1 [Lithuanian Ministry of Foreign Affairs]

MSZ Chin poinformowało o obniżeniu poziomu relacji dyplomatycznych z Litwą. To odpowiedź na utworzenie w Wilnie Tajwańskiego Biura Przedstawicielskiego, przeciwko czemu Pekin stanowczo protestował.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

W odpowiedzi MSZ Litwy wydało w niedzielę oświadczenie, w którym wyraziło żal z powodu decyzji chińskich władz.

Tajwan jest uważany przez Chiny za zbuntowaną prowincję i integralną część kraju. Pekin nigdy nie wyrzekł się możliwości użycia siły w celu przywrócenia suwerenności nad wyspą.

W październiku napięcie militarne między Chinami a Tajwanem znacząco wzrosło. Minister obrony Tajwanu stwierdził przed miesiącem, że poziom napięcia jest najwyższy od ponad 40 lat.

Chińskie samoloty wojskowe regularnie wlatują w strefę identyfikacji powietrznej obrony przeciwlotniczej Tajwanu, a chińska marynarka regularnie ćwiczy w pobliżu wyspy.

W niedzielę miało dojść do podobnego incydentu, gdy na południe od wyspy miały przelecieć dwa chiński bombowce H-6K, zdolne do przenoszenia broni jądrowej, informuje Reuters.

Litwa zacieśnia współpracę z Tajwanem. W Wilnie otwarto oficjalne przedstawicielstwo wyspy

To pierwsza w Europie placówka dyplomatyczna, w której oficjalnej nazwie znajduje się słowo „Tajwan”, a nie nazwa stolicy wyspy, Tajpej.

Chiny złe na Litwę

W czwartek (18 listopada), pomimo sprzeciwu Chin, oficjalnie otwarto Przedstawicielstwo Tajwanu na Litwie. To pierwsza w Europie placówka dyplomatyczna, w której oficjalnej nazwie znajduje się słowo „Tajwan”, a nie nazwa stolicy wyspy, Tajpej.

Litwa planuje także otwarcie własnego biura na Tajwanie, ale nie wiadomo jeszcze kiedy to nastąpi.

Chińskie MSZ w oświadczeniu stwierdziło, że Litwa zignorowała stanowisko Chin i podstawowe normy stosunków międzynarodowych, pozwalając Tajwanowi na utworzenie przedstawicielstwa na Litwie.

Pekin już wcześniej wyrażał złość, że Litwa – która ma formalne stosunki z Chinami, a nie z Tajwanem – pozwoliła Tajwanowi otworzyć biuro w tym kraju.

Ruch ten „podważył suwerenność i integralność terytorialną Chin i rażąco ingerował w wewnętrzne sprawy Chin”, tworząc „zły precedens na arenie międzynarodowej”, przekazano w komunikacie chińskiego MSZ, dodając, że stosunki zostaną zdegradowane do poziomu chargé d’affaires, tj. szczebel poniżej ambasadora.

Prezydent Tajwanu potwierdza obecność żołnierzy USA na wyspie

Tajwan jest uważany przez Chiny za zbuntowaną prowincję i integralną część kraju.

Pekin apeluje do Wilna

W efekcie, władze w Pekinie zaapelowały do rządzących Litwą o „naprawienie błędów”. „Wzywamy stronę litewską do natychmiastowego skorygowania swoich błędów i nie lekceważenia stanowczej determinacji narodu chińskiego i nieugiętej postawy w obronie suwerenności narodowej i integralności terytorialnej”, podkreślono.

Bez względu na to, co robi Tajwan, nie może on zmienić faktu, że jest częścią Chin, uważa ministerstwo.

Waszyngton zaoferował Wilnu wsparcie, by kraj mógł oprzeć się chińskiej presji. Szef litewskiego MSZ uda się we wtorek (23 listopada) do Waszyngtonu, gdzie spodziewane jest sfinalizowanie umów o współpracy gospodarczej oraz rozwój wspólnych projektów infrastrukturalnych.

Gabrielius Landsbergis ma m.in. podpisać umowę o kredycie eksportowym na kwotę 600 milionów dolarów z amerykańskim Export-Import Bank.

Z kolei Komisja Europejska – słowami swojego rzecznika – podkreśliła, że spór na linii Wilno-Pekin, jest sprawą dwustronną między Litwą a Chinami.

Biden zapowiedział, że USA będą bronić Tajwanu w razie inwazji Chin na wyspę

Napięcie wokół Tajwanu trwa już od kilku miesięcy.

Odpowiedź litewskiego MSZ

MSZ Litwy wydało w niedzielę (21 listopada) oświadczenie, w którym wyraziło żal z powodu decyzji Chin o obniżeniu relacji dyplomatycznych. Resort w Wilnie podkreślił, że Litwa ma prawo do rozszerzenia stosunków z Tajwanem.

„Litwa po raz kolejny potwierdza, że przestrzega politykę 'jednych Chin’, ale jednocześnie ma prawo do rozszerzania współpracy z Tajwanem oraz przyjmowania i powoływania niedyplomatycznych misji zapewniających praktyczny rozwój takich stosunków, jak czyni to wiele innych krajów” – podkreślono w oświadczeniu.

Litewskie MSZ przypomniało, że Tajwańskie Biuro Przedstawicielskie nie jest placówką dyplomatyczną i będzie się zajmowało przede wszystkim rozwojem stosunków handlowych.

Litwa jest jednym z 15 krajów na świecie, które utrzymują stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. Placówki tego kraju działają w większości nie jako ambasady, a jako placówki przedstawicielskie. Inne biura Tajwanu w Europie i Stanach Zjednoczonych używają nazwy miasta Tajpej, unikając odniesienia do samej wyspy.