Litwa decyduje o zwiększeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy

Prezydenci Litwy i Ukrainy: Dalia Grybauskaitė i Petro Poroszenko. Źródło: Biuro prezydenta Republiki Litewskiej

W trakcie oficjalnej wizyty na Ukrainie prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė zapowiedziała zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy.

 

Ukraina otrzyma amunicję, zwiększona zostanie też liczba doradców litewskich, biorących udział w procesie szkolenia sił ukraińskich. Dodatkowo rząd w Wilnie wyśle również na Ukrainę ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa, którzy wspomogą Ukraińców w zwalczaniu ataków informatycznych, zwłaszcza w trakcie zbliżających się wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

Zgodnie ze słowami litewskiej głowy państwa „zwiększenie wsparcia dla Ukrainy jest trudne dla dużych państw, a także instytucji międzynarodowych, które zanim podejmą decyzje muszą przejść szereg procedur. Litwa jednak może to zrobić „bez większych trudności” – powiedziała Grybauskaitė

Rosyjsko-gruzińskie rozmowy w tle nierozwiązanego konfliktu sprzed 10 lat

W drugiej połowie stycznia 2019 r. ma dojść do spotkania specjalnego wysłannika gruzińskiego rządu ds. relacji z Rosją Zuraba Abaszydze z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Grigorym Karasinem – podała rosyjska agencja informacyjna TASS.
 

„Zostało zawarte wstępne porozumienie z panem Karasinem. Nasze kolejne …

Litwa wspomogła Ukrainę po raz pierwszy w 2014 r., zaraz po zajęciu Krymu przez Rosję. Do Kijowa wysłano wówczas amunicję i sprzęt wojskowy. Obecnie na Ukrainie przebywa ponad 20 litewskich doradców, parlament litewski zgodził się zaś na wysłanie do tego państwa maksymalnie 60 żołnierzy.

Decyzja Wilna to odpowiedź na apele ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki, który zwrócił się o zwiększenie pomocy wojskowej i wywarcie nacisków na Rosję po ostatnim incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej.

Nie jest to jednak jedyna reakcja Wilna na ostatni incydent. W czwartek 6 grudnia litewskie MSZ poinformowało, że zamierza także ogłosić listę 20 Rosjan, którzy nie będą mogli wjechać na terytorium Litwy. Mają to być osoby „bezpośrednio związane z aktem agresji przeciwko ukraińskim okrętom”. Wśród nich mają znajdować się przedstawiciele rosyjskiego dowództwa wojskowego.

Unijne sankcje dla prorosyjskich separatystów z Donbasu

Rada UE zatwierdziła wczoraj (10 grudnia) unijne sankcje wobec dziewięciu osób zaangażowanych w organizację nielegalnych wyborów w Donbasie. Ministrowie spraw zagranicznych państw UE nie zdecydowali się jednak na żadne restrykcje za rosyjski atak na ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej.