Ławrow w Rzymie: Unijne sankcje to anomalia

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, źródło: kremlin.ru

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, źródło: kremlin.ru

Minister spraw zagranicznych Rosji złożył wizytę we Włoszech, gdzie skrytykował obowiązujące od 2014 r. unijne sankcje wobec Moskwy, nałożone po aneksji Krymu i wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy.

 

Siergiej Ławrow po spotkaniu z szefem włoskiej dyplomacji Enzo Moavero Milanesim dziękował Włochom za ich krytyczne stanowisko wobec unijnych sankcji. „Są różne kraje, wśród nich Włochy, które uważają sankcje za anomalię i jesteśmy za to wdzięczni. Ale to nie do nas należy zrobienie pierwszego kroku” – zastrzegał Ławrow.

Włoscy przywódcy krytykują sankcje

Włoskie władze otwarcie krytykują restrykcje wobec Rosji. Premier Giuseppe Conte, podczas swojej wizyty w Moskwie pod koniec października, stwierdził, że „sankcje muszą się jak najszybciej skończyć”. „W Rosji obecnych jest biznesowo ponad 500 włoskich firm i interesuje mnie przede wszystkim to, jak sankcje odbijają się na nich, a co za tym idzie na włoskiej gospodarce” – tłumaczył Conte.

Również lider współtworzącej włoską koalicję rządową prawicowej Ligi (i jednocześnie wicepremier) Matteo Salvini określił unijne sankcje „absurdalnymi”. „W Unii Europejskiej trwa debata nad odnowieniem na czas nieokreślony, bez dyskusji z poszczególnymi rządami, sankcji gospodarczych wobec tego kraju, które uważałem, uważam i będę zawsze uważać za absurd; społeczny, kulturowy i ekonomiczny” – mówił Salvini w połowie października na spotkaniu z włoskimi przedsiębiorcami. Dążenie do zniesienia unijnych sankcji wobec Rosji obecny włoski rząd zapisał w umowie koalicyjnej.

Włochy: Wicepremier nazywa unijne sankcje wobec Rosji "absurdalnymi"

Pełniący we włoskim rządzie zarówno funkcję wicepremiera, jak i ministra spraw wewnętrznych lider prawicowej Ligi Matteo Salvini oświadczył podczas spotkania z lokalnymi biznesmenami w Monzy na północy kraju, że sankcje, jakie UE wprowadziła na Rosję po aneksji Krymu, to „absurd”. …

Putin odwiedzi Włochy

Podczas wizyty w Rzymie Ławrow mówił także w kontekście obowiązujących sankcji o stratach dla biznesu. Żalił się, że rosyjscy przedsiębiorcy „muszą budować gospodarkę w warunkach małego zaufania po stronie partnerów gospodarczych”. Chwalił jednak postawę części z państw członkowskich UE. „Z różnymi krajami, nie tylko z Włochami, tworzymy wspólne projekty nawet w czasie obowiązywania sankcji” – mówił rosyjski minister.

Szef włoskiej dyplomacji zastrzegał jednak, że zniesienie sankcji jest możliwe pod warunkiem realizacji dotyczących sytuacji w Donbasie porozumień mińskich. „My zawsze postrzegaliśmy sankcje przeciwko Rosji jako gwarancję wprowadzenie w życie zasad prawa międzynarodowego i ważne jest, by tak było” – powiedział  Milanesi, który nie należy do żadnej z tworzących włoską koalicję.

Włoski minister wspomniał przy tym o negatywnym wpływie sankcji na gospodarkę jego kraju. „Ponieważ nasz kraj nakierowany jest na eksport, trzeba wziąć pod uwagę wpływ, jaki mają na to sankcje. Ale trzeba też przestrzegać fundamentalne zasady prawa międzynarodowego” – podkreślił.

Kwestia sankcji będzie bez wątpienia jednym z głównym tematów rozmów, jakie będzie prowadził w Rzymie rosyjski prezydent Władimir Putin, który odwiedzi Włochy niebawem. Nie podano jednak jeszcze do publicznej wiadomości terminu tej wizyty.

Putin przyjedzie z wizytą do Włoch

Prezydent Rosji odwiedzi niebawem Włochy. Służba prasowa Kremla poinformowała, że Władimir Putin skorzysta z zaproszenia, jakie przekazał mu pod koniec października podczas wizyty w Moskwie włoski premier Giuseppe Conte. Tematem rozmów będą zapewne unijne sankcje wobec Rosji, których sens Rzym …

Na czym polegają sankcje wobec Rosji?

O przedłużeniu sankcji wobec Rosji o kolejne 12 miesięcy unijni ministrowie spraw zagranicznych ostatni raz zadecydowali w czerwcu. W lipcu do listy objętych restrykcjami podmiotów gospodarczych dopisano 6 kolejnych spółek, które zaangażowane były w budowę mostu łączącego Krym z resztą Rosji. Na unijnej liście objętych sankcjami rosyjskich firm znajdują się już 44 podmioty gospodarcze. Dodatkowo na czarnej liście figurują nazwiska 155 osób, które związane były z aneksją Krymu lub czerpią z niej duże dochody.

W myśl sankcji, które obowiązują co najmniej do 23 czerwca 2019 r., nie będzie można importować do UE z terenu Krymu i Sewastopola żadnych towarów. Obywatele UE oraz firmy z Unii nie mogą również kupować na ww. obszarze nieruchomości, inwestować w żadną z branż, ani świadczyć jakichkolwiek związanych z tym usług (np. doradztwa lub pośrednictwa).

Restrykcje dotyczą także branży turystycznej. Statki wycieczkowe z UE nie mogą zawijać do żadnego z krymskich portów, chyba że dojdzie do sytuacji nadzwyczajnej. Nie wolno także sprzedawać firmom z Krymu lub wykonującym jakieś prace na terenie zaanektowanego półwyspu żadnych dóbr, jeśli działają one w sektorze transportu, telekomunikacji lub energetyki, a także jeśli zajmują się wydobywaniem bądź poszukiwaniem ropy, gazu ziemnego lub minerałów. Osobne sankcje dotyczą także Rosjan zaangażowanych w wojnę w Donbasie, czy rosyjskiej branży zbrojeniowej, energetycznej i technologicznej.

UE rozszerza sankcje na Rosję o firmy budujące most na Krym

Rozporządzenie wykonawcze w tej sprawie opublikowano w Brukseli wczoraj (31 lipca). Na listę rosyjskich firm objętych unijnymi sankcjami trafiły nowe przedsiębiorstwa z branży budowlanej i stoczniowej. Wszystkie zaangażowane są w budowę mostu poprzez Cieśninę Kerczeńską, który połączył zaanektowany Krym z …