Reuters: Zięć Trumpa odchodzi z polityki. Jared Kushner założy firmę inwestycyjną

Jared Kushner

Zięć i były doradca Donalda Trumpa Jared Kushner (na zdj.) był głównym architektem sukcesów dyplomatycznych administracji Trumpa na Bliskim Wschodzie. / Zdjęcie: Flickr, CC BY-SA 2.0 [Gage Skidmore]

Zięć byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, Jared Kushner, póki co na dobre rozstaje się z polityką, donosi agencja Reutera. W najbliższych miesiącach planuje otwarcie swojej własnej firmy inwestycyjnej. W czasie prezydentury Trumpa Kushner pracował jako doradca teścia.

 

Według źródeł, na które powołuje się agencja Reutera, Jared Kushner w najbliższych miesiącach planuje trzymać się z dala od polityki. Były prezes grupy Kushner Companies, a następnie wysoki rangą doradca prezydenta Donalda Trumpa kończy właśnie tworzenie firmy inwestycyjnej Affinity Partners z siedzibą w Miami na Florydzie.

Mąż Ivanki Trump, który ma żydowskie korzenie, planuje także otwarcie filli nowej firmy w Izraelu, aby wspierać lokalne inwestycje i współpracę gospodarczą między Izraelem, Indiami, państwami Afryki Północnej i regionem Zatoki Perskiej, przekazały anonimowo dwie osoby zaznajomione z zamiarami Kushnera.

Źródło, o którym wspomina Reuters, nie podaje jednak szczegółów co do potencjalnych inwestorów – firma wciąż znajduje się bowiem w fazie planowania.

USA: Gdzie się podziali kluczowi członkowie poprzedniej administracji prezydenckiej?

Wraz z wyborczą porażką Donalda Trumpa doszło do wymiany osób zajmujących najważniejsze stanowiska w administracji rządowej. Gdzie trafili najbliżsi współpracownicy poprzedniego prezydenta? Dołączyli do konserwatywnych think-tanków, zaczęli pracę w mediach lub zajęli się biznesem.

 

20 stycznia Donald Trump po raz ostatni …

Kushner snuje biznesowe plany i pisze książkę

Jako doradca Trumpa Jared Kushner wykazał się sporymi umiejętnościami dyplomatycznymi, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy bliskowschodnie. To on w ubiegłym roku miał być głównym architektem porozumień między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem, Sudanem i Marokiem. Oprócz tego uczestniczył w negocjowaniu nowej umowy handlowej między USA, Kanadą i Meksykiem.

Po wyborczej porażce Trumpa w listopadzie ubiegłego roku według amerykańskich mediów Kushner był jedną z osób, obok żony Trumpa Melanii, które miały przekonywać kandydata Republikanów do rezygnacji z kwestionowania wyników i do godnego ustąpienia ze stanowiska.

Ostatnie pół roku córka i zięć Trumpa oraz ich dzieci spędzili w Miami, gdzie oprócz planowania nowej firmy Kushner zajmował się pisaniem wspomnień z czterech lat w Białym Domu. Książka ma się ukazać na początku przyszłego roku.

Mimo że już dla niego nie pracuje, Jared Kushner utrzymuje jednak bliskie kontakty z teściem. Cała rodzina spędziła lato w należącej do Trumpa posiadłości w Bedminster w stanie New Jersey.