Francja: Rząd potępił ostrzeżenia przed wybuchem wojny domowej / Europa i świat w skrócie

Francja, wojna domowa, rząd, list, armia

Anonimowi francuscy żołnierze ostrzegają przed wybuchem wojny domowej / Foto via flickr [MoD/Crown Copyright]

Francuskie władze podkreślają znaczenie neutralności światopoglądowej żołnierzy | Wiktor Medwedczuk, główny prorosyjski polityk na Ukrainie został oskarżony o próbę kradzieży surowców na Krymie | Reuters: prezydencki sekretarz ds. obrony utworzy tymczasowy rząd w Bułgarii

Dziś – w środę – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 255 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 343 osoby.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w Indiach – 348,5 tys., w Brazylii – 71,1 tys., w USA – 34,9 tys. i w Argentynie – 25,9 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 160,8 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 3,3 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 138,6 mln.

 • Węgry: Kraj Potępił działania Palestyny skierowane wobec Izraela. „Wykazujemy naszą pełną solidarność z Izraelem i uznajemy jego prawo do samoobrony” – przekazał minister spraw zagranicznych, Peter Szijjártó. (KW).
 • Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkają się 20 maja w stolicy Islandii – Reykjaviku. Poinformował o tym rosyjski MSZ. Do spotkania ma dojść podczas posiedzenia Rady Arktycznej. (AW)
 • Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w przyszłym miesiącu odbędzie się w Strasburgu, jeśli nie zdarzy się nic nieoczekiwanego. Taką wiadomość przekazał przewodniczący PE David Sassoli na spotkaniu z przewodniczącymi grup politycznych. „Powrót oczekiwany i możliwy dzięki poprawie sytuacji epidemicznej” – napisał zaś na Twitterze rzecznik PE Jaume Duch. Posiedzenia plenarne w Strasburgu zawieszono w ubiegłym roku z powodu pandemii COVID-19. (AW)
 • Zimbabwe planuje wprowadzić ustawę, która będzie zakazywała „niepatriotycznych czynów”. W jej ramach jest możliwość karania osób, które mówią źle o kraju za granicą. Wywołuje to niepokój opozycji oraz aktywistów którzy nazywają nowe prawo „kolejną maszyną ucisku”. Partia rządząca natomiast uważa projekt za dobry sposób budowania jedności narodowej. (PNa)
 • Amazon wygrywa w sądzie z UE. Sąd w Luksemburgu orzekł, że amerykański koncern nie jest winny Unii 250 milionów euro podatku dochodowego. Komisja Europejska podważała legalność ulgi podatkowej, jaka została nadana Amazonowi przez władze Luksemburga. (MS)
 • Włoska marynarka wojenna oskarża Turcję o agresywne działania w pobliżu Cypru. Tureckie jednostki rybackie miały wykonywać manewry wokół włoskich statków oraz rzucać w ich kierunku kamieniami i granatami dymnymi. Jeden z włoskich okrętów został nieznacznie uszkodzony. Jak dotąd, ani tureckie, ani cypryjskie władze nie zabrały głosu w tej sprawie.(MS)
 • Ukraina: Prorosyjski polityk i deputowany – lider partii Opozycyjna Platforma – Za Życie – Wiktor Medwedczuk został oskarżony o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na Krymie. Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa napisała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że prokuratura wraz z właściwymi organami przeprowadziła szereg rzetelnych czynności śledczych, które dały dostateczną podstawę do wszczęcia postępowania karnego. Podobny zarzut postawiono Tarasowi Kozakowi. (MK)
 • Francja: Anonimowa grupa żołnierzy wystosowała list otwarty, w którym ostrzega przed wybuchem wojny domowej. Według żołnierzy, ustępstwa rządu w kwestii szerzącego się w kraju islamizmu oraz nienawiści, mogą poskutkować koniecznością interwencji armii. Podobny list wystosowała niedawno grupa francuskich generałów. Rząd potępił oba listy, oskarżając je o stosowanie radykalnej, prawicowej retoryki. “Wszystkim żołnierzom przysługuje wolność myśli, jednak ich obowiązkiem jest odróżnić swoje obowiązki obywatelskie, od obowiązków służbowych” – mówi naczelny dowódca francuskiej armii, podkreślając znaczenie neutralności żołnierzy w kwestiach światopoglądowych. Więcej TUTAJ. (MS)
 • Izrael/Autonomia Palestyńska: Izraelski ostrzał zniszczył 13-piętrowy budynek mieszkalny w Gazie. Do ataku doszło półtorej godziny po tym, jak ogłoszono alarm i ewakuację mieszkańców zagrożonych okolic. Natomiast w wyniku palestyńskiego ataku zostały przerwane dostawy energii pomiędzy izraelskimi miastami Ejlat i Aszkelon. Jednocześnie w odwecie za zniszczenie budynku w Gazie palestyński Hamas wystrzelił aż 130 pocisków na Tel Awiw. Zginąć miała jedna osoba. W związku z zapowiedzią kolejnych ataków Izrael wstrzymał wszystkie loty na stołecznym lotnisku Ben Guriona.  (AW)
 • Włochy: Biuro premiera zdementowało pogłoski dotyczące rzekomych nacisków na Unię Europejską, aby ta zawarła z Libią umowę, na mocy której UE miałaby płacić władzom w Trypolisie za zawracanie łodzi z imigrantami przybywającymi do Europy. Miało to być porozumienie podobne do tego zawartego przez Unię z Turcją w 2016 r. w celu zatrzymania napływu imigrantów z Bałkanów. Premier Mario Draghi preferuje rozwiązanie polegające na wsparciu finansowo-rozwojowym krajów pochodzenia imigrantów, przekazał jeden z urzędników kancelarii szefa rządu. (AK)
 • Austria odrzuca wystosowany przez UE apel do państw członkowskich o pomoc Włochom i przyjęcie imigrantów, których ogromna liczba przybyła w ostatnich dniach na Lampedusę. Zdaniem rządu w Wiedniu relokacja nie jest skuteczną formą przeciwdziałania kryzysowi migracyjnemu. „Austriackie stanowisko jest jasne: Redystrybucja (imigrantów z Lampedusy – red.) nie przyniesie rozwiązania problemu”, stwierdziła minister ds. europejskich Karoline Edtstadler, oceniając, że UE powinna raczej pomagać imigrantom na miejscu. (AK)
 • Bułgaria: Prezydent Rumen Radew nominuje swojego sekretarza ds. bezpieczeństwa i obrony, 61-letniego Stefana Janewa, aby do czasu przedterminowych wyborów kierował tymczasowym rządem, przekazało agencji Reutera źródło bliskie prezydenckiej kancelarii. Janew pełnił funkcję wicepremiera i ministra obrony w tymczasowym gabinecie naznaczonym przez Radewa w 2017 r. Nowe wybory parlamentarne, zarządzone po tym, jak po głosowaniu 4 kwietnia żadnemu z ugrupowań nie udało się utworzyć rządu, według nieoficjalnych informacji mają odbyć się 11 lipca. (AK)
 • MSZ Rosji oświadczyło, że w reakcji na wydalenie dyplomaty rosyjskiego z Rumunii uznało za osobę niepożądaną rumuńskiego dyplomatę pracującego w ambasadzie w Moskwie. Do ministerstwa wezwany został ambasador Rumunii w Rosji Cristian Istrate. Rumunia uznała zastępcę attache wojskowego w ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Bukareszcie za osobę niepożądaną i „działającą sprzecznie z Konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych” 26 kwietnia. (AW)
 • Rosja: Do 9 osób wzrosła liczba śmiertelnych ofiar strzelaniny w stolicy Republiki Tatarstanu – Kazaniu. Ofiary to siedmioro uczniów, nauczycielka i pracownica szkolnej administracji. Służby prasowe prezydenta Tatarstanu poinformowały, że 21 osób jest rannych, w tym sześcioro uczniów znajduje się na oddziale intensywnej terapii. (AW)
 • Izrael: Minister obrony, Beni Ganc, zarządził mobilizację dodatkowych sił wojskowych na południu kraju. Ma to związek z eskalacją napięcia między Palestyną a Izraelem. Według dziennika Jerusalem Post, we wtorek (11 maja) celami pocisków ze Strefy Gazy stały się izraelskie miasta – Aszkelon i Aszdod. (KW).
 • Wielka Brytania: Odbyło się pierwsze ważne wydarzenie z udziałem Elżbiety II od czasu pogrzebu jej męża, księcia Filipa. Królowa przedstawiła we wtorek (11 maja) podczas uroczystej mowy tronowej, plany legislacyjne rządu Borisa Johnsona na nadchodzący rok. Rozpoczęła tym samym nową sesję parlamentu. „Priorytetem mojego rządu jest zapewnienie narodowej odnowy po pandemii, która sprawi, że Zjednoczone Królestwo będzie silniejsze, zdrowsze i bardziej zamożne niż wcześniej” – oświadczyła w swoim przemówieniu. (KW).
 • Polska: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zapowiada zmiany w edukacji seksualnej w szkołach. Nowy plan ogłosił w połowie kwietnia na Jasnej Górze, podczas XI Ogólnopolskiego Kongresu Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie. Szkoły mają zachęcać do dzietności, zniechęcać do antykoncepcji i promować tradycyjny model rodziny. W podstawie programowej napisano, że masturbacja prowadzi do uzależnienia od seksu, a homoseksualność jest zaburzeniem. W połowie maja premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić „nowy ład” o sprawach ekonomii i gospodarki, ale będzie mówił także o ochronie rodziny. Z przeprowadzonego pod koniec kwietnia sondażu Ipsos dla OKO.press wynika, że Polki i Polacy mają negatywny stosunek do katolickiej edukacji seksualnej. (KKW)
 • Szczyt B9: Biały Dom wydał komunikat po wirtualnym szczycie B9, czyli krajów wschodniej flanki NATO (Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria), w którym podkreślił zaangażowanie USA „na rzecz odbudowy sojuszy i wzmocnienia stosunków transatlantyckich”. Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że „obecność Joe Bidena to bardzo ważny sygnał” i dowód tego, że „więź euroatlantycka jest cały czas żywa”. Gospodarzami wirtualnego szczytu byli prezydenci Rumunii Klaus Iohannis i Polski Andrzej Duda. Po zakończonym szczycie prezydenci przedstawili wspólną deklarację, w której zaznaczyli, że NATO pozostaje podstawą stabilności i bezpieczeństwa w regionie euroatlantyckim. (JJ)
 • Izrael: W Jerozolimie zawyły syreny alarmowe. Ma to związek, jak przekazała armia, z wystrzelaniem siedmiu rakiet ze Strefy Gazy. Wcześniej radykałowie z palestyńskiego Hamasu zagrozili, że jeśli izraelskie siły bezpieczeństwa nie wycofają się z terenu meczetu Al-Aksa, znajdującego się na Starym Mieście w Jerozolimie, to przeprowadzą atak. Krótko potem agencja Reutera poinformowała, że w kierunku Strefy Gazy swoje rakiety wystrzeliło wojsko Izraela. Według palestyńskich mediów są ranni w tym ostrzale. (AW)
 • Białoruś: Kolejne, unijne sankcje wobec białoruskiego reżimu zostaną zatwierdzone za kilka tygodni. Poinformował o tym Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Josep Borrell. „Reżim białoruski nadal stosuje represje i zastrasza własnych obywateli. Teraz na celowniku jest polska społeczność. Pracujemy nad kolejnym pakietem sankcji. Mam nadzieję, że zostaną one wprowadzone w ciągu nadchodzących tygodni” – oznajmił. (AW)
 • Portugalia: W poniedziałek (10 maja) minister obrony Joao Cravinho poinformował o wysłaniu przez państwo kolejnych 60 żołnierzy do Mozambiku w ramach nowego porozumienia o współpracy do 2026 roku. Portugalia chce pomóc w walce z rebelią związaną z Państwem Islamskim, która trwa od 2017 roku. „Dodano ważny projekt szkolenia mozambickiego personelu wojskowego, a rezultatem tego programu będzie czterokrotnie większa liczba portugalskich żołnierzy współpracujących ze swoimi mozambickimi odpowiednikami”, powiedział Cravinho. (JC) 
 • Wielka Brytania: Rusza postępowanie w sprawie premiera, Borisa Johnsona. Sprawa dotyczy wakacji o wartości ponad 17 tysięcy euro, jakie odbył ze swoją narzeczoną na Wyspach Kanaryjskich w 2019 roku. Wyjazd miał zasponsorować biznesmen David Ross, który jednak zaprzeczył, iż podarował premierowi taką sumę. Wedle brytyjskiego prawa premier ma obowiązek rejestracji wszystkich wyjazdów zagranicznych, które nie zostały opłacone z jego osobistych, bądź państwowych środków. (MS)
 • UE: W poniedziałkowy (10 maja) poranek waluta euro stała się najsilniejsza od końca lutego. Jest to pokłosie rozczarowujących danych pochodzących z amerykańskiego rynku pracy. (PNa)
 • Serbia: Laureat literackiej Nagrody Nobla, pochodzący z Austrii Peter Handke został odznaczony w niedzielę (9 maja) przez prezydenta Serbii Aleksandra Vucicia jednym z najważniejszych serbskich odznaczeń państwowych – orderem Karadziordzia.  Pisarz został wyróżniony nagrodą z powodu jego „wyjątkowych zasług w reprezentowaniu Serbii w życiu publicznym i kulturalnym” oraz „osobistej wytrwałości w bezkompromisowej odpowiedzialności za prawdę”. (PNa)
 • Rosja: Na Placu Czerwonym w Moskwie odbyła się defilada z okazji Dnia Zwycięstwa. Uroczystość otworzył sam prezydent Władimir Putin, w towarzystwie wysokich rangą urzędników, oraz weteranów II wojny światowej. W defiladzie wzięło udział około 12 tys. żołnierzy, a prezentacji ukazał się nowy, zmodernizowany sprzęt wojskowy, który zdaniem samego prezydenta jest niezawodną gwarancją bezpieczeństwa. (KKW)
 • Izrael: w poniedziałek rano (10 maja), około godziny 7 czasu polskiego doszło do poważnych starć na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Policja wkroczyła na Wzgórze po tym, jak tysiące Palestyńczyków gromadziło się tam przez noc zabierając ze sobą prowizoryczną broń. Rannych zostało kilkaset osób. Dziś obchodzony jest także „Dzień Jerozolimy”, izraelskie święto, podczas którego Żydzi maszerują zwykle przez Wzgórze Świątynne. Z powodu eskalacji konfliktu planowana uroczystość została wstrzymana . (KKW)
 • Afganistan: Co najmniej 11 osób zginęło, a 28 zostało rannych w zamachu bombowym na autobus w prowincji Zabdul, poinformował rzecznik afgańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Tarik Arian. Do tragedii doszło w nocy z niedzieli  (9 maja) na poniedziałek (10 maja). (MKo)
 • W poniedziałek (10 maja) odbędzie się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki (B-9), czyli spotkanie głów państwa Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Bułgarii i Węgier. W wydarzeniu weźmie udział także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jak powiedział szef BBN (Biura Bezpieczeństwa Narodowego) Paweł Soloch, szczyt ma być okazją do wypracowania wspólnego stanowiska na szczyt NATO, który odbędzie się w czerwcu. (MKo)
 • Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in zapowiedział w poniedziałek (10 maja), że ostatni rok jego urzędowania jest szansą na osiągnięcie trwałego pokoju z Koreą Północną. Powiedział, że nadszedł czas, by podjąć działania w sprawie rozmów dotyczących programów nuklearnych i rakietowych w Pjongjangu. Słowa prezydenta zawarte w przemówieniu z okazji czwartego roku jego prezydentury poprzedziły jego wizytę w USA oraz spotkanie z prezydentem Joe Bidenem w Waszyngtonie, które odbędzie się 21 maja. (MKo)
 • Włochy: Ponad 1,4 tys. migrantów przypłynęło w niedzielę (9 maja) na wyspę Lampedusa. W związku z poprawą pogody prawdopodobnie w najbliższym czasie docierać mogą kolejne łodzie. Tylko w niedzielę do Włoch dopłynęło 9 łodzi. Na jednej z nich było około 400 osób z różnych państwa. Inną przypłynęło 325 migrantów. (AW)

Fundusz Odbudowy: “Szansa stulecia” czy przesadzone nadzieje na cud gospodarczy?

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przekonuje, że Fundusz Odbudowy „umożliwi Europie wyjście z kryzysu silniejszą”.

Bruksela jest za "miękka" wobec Kremla? "To Rosja bardziej potrzebuje Unii Europejskiej niż Unia Rosji"

Coraz większa liczba protestujących Rosjan to zwiastun zmian w największym państwie świata?

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.