Kosowo: Znamy datę wyborów parlamentarnych

Prezydent Serbii Aleksandar Vucić, Wiceprzewodnicząca KE ds. zagranicznych i bezpieczeństwa oraz Prezydent Kosowa Hashim Thaci

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić, Wiceprzewodnicząca KE ds. zagranicznych i bezpieczeństwa oraz Prezydent Kosowa Hashim Thaci. [EEAS]

Kraje zachodnie oczekują wznowienia rozmów między Belgradem a Prisztiną po sformowaniu nowego rządu w Kosowie. Wybory parlamentarne zostały zaplanowane na 6 października.

 

W czwartek (22 sierpnia) 89 z 120 deputowanych zagłosowało za rozwiązaniem parlamentu, co utorowało drogę do przedterminowych wyborów. Ustępujący premier Ramush Haradinaj zrezygnował w lipcu w obliczu dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych.

Haradinaj, dowódca partyzanckiej Armii Wyzwolenia Kosowa podczas wojny w Kosowie w latach 1998-99, został wezwany na przesłuchanie w Hadze w związku z zarzutami przestępstw wojennych. Haradinaj zrezygnował z funkcji premiera 19 lipca, mówiąc że jest gotowy stawić czoła wszelkim zarzutom, ale nie jako szef rządu. Były premier twierdzi że jest niewinny, jednak milczał na przesłuchaniu 24 lipca. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić nazwał rezygnację Haradinaja „sztuczką”, która może jeszcze bardziej opóźnić i tak już przeciągające się rozmowy między Belgradem a Prisztiną.

To już drugi raz, kiedy Haradinaj ustępuje z funkcji rządowej. Pierwszy raz miał miejsce, kiedy został oskarżony przez Trybunał ds. Zbrodni Wojennych ONZ w 2005 r. Łącznie trzykrotnie  był oczyszczany z zarzutów o zbrodnie wojenne przez trybunał ONZ.

W tej sytuacji w poniedziałek prezydent Kosowa Hashim Thaçi wyznaczył 6 października jako dzień przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Kosowo: Parlament przegłosował samorozwiązanie

Posłowie opowiedzieli się za rozwiązaniem parlamentu, torując drogę do przedterminowych wyborów. Ugrupowania nie były w stanie dojść do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu po lipcowej rezygnacji premiera Ramusha Haradinaja.
 

 

Czwartkowe głosowanie nastąpiło po serii prób utworzenia nowego gabinetu po lipcowej …

Wymiana ciosów

Negocjacji między Prisztiną a Belgradem zaprzestano w listopadzie, kiedy Kosowo nałożyło 100 proc. podatku na produkty serbskie. Podatek został wprowadzony jako rewanż za serbską blokadę Kosowa w trakcie głosowania nad przystąpieniem tego drugiego do struktur Interpolu. Według serbskiego ministra handlu Rasima Ljajića Serbia straciła 298 mln euro od czasu wprowadzenia cła.

„To jest bezpośrednia szkoda, podczas gdy szkoda pośrednia będzie wynika z utraty tego rynku dla naszych przedsiębiorców”, stwierdził Ljajić.

Kosowo przymyka granicę z Serbią

Władze Kosowa zabroniły wjazdu obywatelom posiadającym serbskie paszporty. Zakaz jest postrzegany jako krok wstecz dla ewentualnego przystąpienia obu krajów bałkańskich do Unii Europejskiej.
 

W poniedziałek (5 sierpnia), kosowska policja graniczna przestała uznawać serbskie paszporty za dokumenty uprawniające do podróży. Decyzja o …

Międzynarodowa interwencja

W połowie sierpnia Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, i Włochy apelowały do Serbii i Kosowa o wznowienia dialogu i normalizację stosunków dwustronnych. Zachodnie mocarstwa są bowiem przekonane, że nie mogą podjąć żadnych konkretnych działań, dopóki Serbia i Kosowo nie zasygnalizują woli kompromisu.

„Dla Kosowa oznacza to zawieszenie ceł nałożonych na Serbię. Dla Serbii oznacza to zawieszenie kampanii przeciwko uznaniu suwerenności Kosowa”, czytamy w oświadczeniu przedstawicieli Zachodu.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Kosowie Philip Kosnett podkreślił wagę tych zmian, mówiąc, że „kampania, w której kandydaci będą proponować świeże pomysły dotyczące praworządności, rozwoju gospodarczego, i rozmów z Serbią, zapewni że Kosowo nie będzie więcej tracić czasu”.

Zachód domaga się wznowienia dialogu między Kosowem i Serbią

Zachodnie mocarstwa apelują do władz Kosowa i Serbii, by te „w trybie pilnym” powróciły do rozmów, które utknęły ostatnio w martwym punkcie. Państwa Zachodu ostrzegają, że brak postępów w dialogu utrudni Belgradowi i Prisztinie przystąpienie do Unii Europejskiej.
 

Kosowo to dawna …

Niepewna przyszłość

Rozmowy pod przewodnictwem UE zostaną prawdopodobnie przełożone z powodu nowych wyborów. Rozmowy rozpoczęto w 2013 r. i od tego czasu poczyniono niewielkie postępy. Serbia nie chce negocjować dopóki 100-proc. podatek nie zostanie zniesiony, ale Kosowo deklaruje, że zniesie podatek tylko wtedy, gdy Belgrad uzna Kosowo za suwerenne państwo.

Sondaże pokazują, że żadna z kosowskich partii nie uzyska wystarczającego poparcia, aby samodzielnie stworzyć rząd. Ostatni rząd był koalicją partii Haradinaja, centroprawicowego Sojuszu dla Przyszłości Kosowa (AAK), Demokratycznej Partii Kosowa (PDK) oraz Inicjatywy Socjaldemokratycznej (NISMA).