Bruksela zamiast Waszyngtonu. Rozmowy premiera Kosowa i prezydenta Serbii jeszcze w tym tygodniu

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić już w niedzielę spotka się z premierem Kosowa Avdullahem Hotim w Brukseli.

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić już w niedzielę spotka się z premierem Kosowa Avdullahem Hotim w Brukseli. / Zdjęcie via Facebook @Александар Вучић

Premier Kosowa i prezydent Serbii wezmą w niedzielę (12 lipca) w Brukseli w rozmowach na temat wznowienia dialogu między obu krajami. Negocjacje utknęły w martwym punkcie pod koniec 2018 r. Bez porozumienia zmniejszają się szanse na szybkie dołączenie Kosowa i Serbii do Unii Europejskiej.

 

 

Premier Kosowa Avdullah Hoti i prezydent Serbii Aleksandar Vučić będą w niedzielę (12 lipca) w Brukseli, gdzie wznowią dialog między Prisztiną i Belgradem w sprawie porozumienia mającego doprowadzić do normalizacji stosunków między oboma krajami. To warunek konieczny ich postępów w ramach integracji z Unią Europejską.

Kosowo i Serbia: Zrobić krok do przodu

Rozmowy między Kosowem a Serbią w ramach unijnego dialogu utknęły w martwym punkcie pod koniec 2018 r. Miało to związek z wprowadzeniem przez Kosowo 100 proc. ceł na produkty z Serbii. Ówczesny rząd Kosowa premiera Ramusha Haradinaja, zwolennika twardych negocjacji z Belgradem, przekonywał że posunięcie to było konieczne jako odwet za działania Belgradu, utrudniające Prisztinie starania o wejście do NATO i ONZ.

Jak zapewnił rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano, podczas niedzielnego spotkania zostaną wznowione prace nad kompleksowym i prawnie wiążącym porozumieniem w sprawie normalizacji stosunków między Serbią a Kosowem.

Rozmowy będą prowadzone przez wysokiego szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. W rozmowach uczestniczy także Miroslav Lajcak, specjalny przedstawiciel UE ds. rozmów między Belgradem a Prisztiną.

Kosowo: Prezydent Thaci oskarżony o zbrodnie wojenne. Premier Hoti nie jedzie do USA

Prezydent Kosowa Hashim Thaci został oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych. Polityk miał w sobotę rozmawiać w Waszyngtonie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem.

Kosowo i Serbia: Inicjatywa Paryża i Berlina

Niedzielne spotkanie w Brukseli odbędzie się dwa dni po zorganizowanej przez Francję i Niemcy wideokonferencji na ten sam temat. Wezmą w niej udział zarówno prezydent Francji Emmanuel Macron, jak i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Celem jest – podobnie jak w przypadku wysiłków UE – złagodzenie napięć między Kosowem i Serbią. W wideokonferencji weźmie także udział Josep Borrell.

Przyspieszenie w działaniach UE oraz Paryża i Berlina nastąpiło w kilka dni po tym, jak z powodu oskarżenia prezydenta Kosowa Hashima Thaciego przez Specjalną Izbę Sądową Kosowa (KSC) trybunału w Hadze o popełnienie zbrodni wojennych odwołano zaplanowane na koniec czerwca spotkanie prezydentów Kosowa i Serbii w Waszyngtonie. Miało się ono odbyć z inicjatywy Donalda Trumpa.

Kosowo: Prezydent Thaci oskarżony o zbrodnie wojenne. Premier Hoti nie jedzie do USA

Prezydent Kosowa Hashim Thaci został oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych. Polityk miał w sobotę rozmawiać w Waszyngtonie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem.

UE: Wiele lat rozmów bez efektu

Na początku czerwca nowy rząd Kosowa zniósł wszelkie przeszkody w imporcie serbskich produktów. Krok ten został pozytywnie przyjęty przez władze w Belgradzie i utorował drogę do dalszych rozmów na szczeblu przywódców obu państw.

„Wzmocnienie współpracy gospodarczej między Serbią a Kosowem ma zasadnicze znaczenie dla normalizacji stosunków”, przekazał wówczas Marko Durić, odpowiedzialny w serbskim rządzie za kontakty z Kosowem.

Rozmowy między Kosowem a Serbią pod egidą Unii Europejskiej na temat uregulowania wzajemnych stosunków toczą się od 2011 r.