Kosowo: Prezydent Thaci oskarżony o zbrodnie wojenne. Premier Hoti nie jedzie do USA

Prezydent Kosowa Hashim Thaci, został oskarżony w środę (24 czerwca) przez Specjalnej Izby Sądowej Kosowa (KSC) trybunału w Hadze o popełnienie zbrodni wojennych.

Prezydent Kosowa Hashim Thaci, został oskarżony w środę (24 czerwca) przez Specjalnej Izby Sądowej Kosowa (KSC) trybunału w Hadze o popełnienie zbrodni wojennych. / Zdjęcie via Facebook @@HashimThaciOfficial Ho

Prezydent Kosowa Hashim Thaci, został oskarżony w środę (24 czerwca) przez Specjalną Izbę Sądową Kosowa (KSC) trybunału w Hadze o popełnienie zbrodni wojennych. Wraz z prezydentem oskarżono 9 osób. Thaci miał w sobotę rozmawiać w Waszyngtonie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem.

 

 

Oskarżenie dotyczy popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości oraz zbrodni wojennych popełnionych na Serbach przez albańską partyzantkę w czasie wojny w Kosowie w latach 1998-1999.

W akcie oskarżenia napisano, że oskarżeni są odpowiedzialni m.in. za prawie 100 zabójstw osób z Kosowa – Serbów i Romów oraz przeciwników politycznych.

Andrzej Duda w USA. Co ustalono? Wielomiliardowa ugoda Bayeru w sprawie glifosatu// Europa i świat w skrócie

Andrzej Duda w USA. Wielomiliardowa ugoda Bayeru w sprawie glifosatu. Prezydent Kosowa oskarżony o zbrodnie wojenne. // Skrót informacji z Europy i ze świata.

Kosowo: Oskarżenie prezydenta rozgrywką polityczną?

Akt oskarżenia jest „wynikiem długiego dochodzenia i odzwierciedla determinację Prokuratury w udowodnieniu wszystkich zarzutów ponad wszelką wątpliwość”, napisano w oświadczeniu Specjalnej Izby Sądowej Kosowa*** (KSC) trybunału w Hadze. Oprócz Thaciego oskarżono także Kadri Veseliego, były przewodniczącego parlamentu Kosowa. Zgodnie z informacją rzecznika KSC Christophera Bennetta z KSC akt oskarżenia jest obecnie rozpatrywany przez sędziego, który zdecyduje o potwierdzeniu zarzutów.

Thaci i Veseli, byli dowódcami albańskiej partyzantki UCK (Armii Wyzwolenia Kosowa). Jak dotąd zaprzeczali udziałowi w jakichkolwiek zbrodniach wojennych podczas konfliktu w Kosowie pod koniec lat 90. Thaci był przywódcą UCK w latach 1998-1999.

Według KSC Thaci i Veseli, korzystając ze swojej uprzywilejowanej pozycji politycznej, utrudniali działania mające na celu postawienie im zarzutów przez wymiar sprawiedliwości. Jak dotąd nie doszło do skazania żadnej z kluczowych postaci UCK. W 2017 r. skazanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny ds. dawnej Jugosławii w Hadze zostało za to kilku niższych rangą członków partyzantki. Odsiadują oni wyrok więzienia w Kosowie.

Profesor Željko Trkanjec z EURACTIV Chorwacja nie wyklucza, że zarzuty dla prezydenta można interpretować jako rozgrywkę polityczną obliczoną na wyeliminowanie Thaciego ze sceny politycznej. Wprowadzenia do niej osób bez wojennej przeszłości, w celu ułatwienia osiągnięcia porozumienia z Belgradem.

W lipcu ubiegłego roku ówczesny premier Kosowa Ramush Haradinaj otrzymał wezwanie do stawienia się przed sądem w Hadze. Polityk był zwolennikiem utrzymania twardego kursu wobec Serbii. Sprzeciwiał się ustępstwom w wojnie celnej, która rozpoczęła się między tymi krajami pod koniec 2018 r. Haradinaj podał się do dymisji, a jesienią 2019 r. rozpisano nowe wybory. Obecny szef rządu Avdullah Hoti, sprawuje tę funkcję od czerwca br., i jest zwolennikiem porozumienia z Serbią.

Kosowo: Pierwszy krok nowego rządu do normalizacji stosunków z Serbią

Na czym konkretnie polega decyzja nowego rządu Avdullaha Hotiego?

Kosowo-Serbia: Rozmowy pod znakiem zapytania

Prezydent Thaci odwołał swoją wizytę w Waszyngtonie, gdzie 27 czerwca miał rozmawiać z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem. Richard Grenell, wysłannik USA ds. Serbii i Kosowa poinformował, że w rozmowach z prezydentem Serbii weźmie udział premier Kosowa Avdullah Hoti.

„Prezydent Kosowa poinformował nas o anulowaniu swojej podróży do Waszyngtonu w związku z oświadczeniem wydanym przez KSC”, napisał Grenell w mediach społecznościowych. „Szanuję jego decyzję o nieuczestniczeniu w rozmowach, dopóki prawne konsekwencje stawianych mu zarzutów nie zostaną rozwiązane”, dodał Grenell.

Jednak i wizyta Hotiego nie dojdzie do skutku, bowiem premier poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że do Waszyngtonu nie pojedzie ze względu na trudną sytuację wewnętrzną po oskarżeniach dla Thaciego.

Tym samym niemal do zera maleją szanse wynegocjowania porozumienia, o które zabiegał przede wszystkim Biały Dom.

 

*** Specjalna Izba Sądowa ds. Kosowa (Specialist Kosovo Chamber – KSC) została ustanowiona w 2016 r. Jest organem niezależnym od władz w Prisztinie, choć wydaje wyroki w oparciu o kosowskie prawo. Działa jednak zagranicą z obawy o bezpieczeństwo ewentualnych świadków. KSC ma jurysdykcję w sprawach zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych i innych przestępstw, których dopuszczono się między 1 stycznia 1998 r. a 31 grudnia 2000 r., w czasie wojny w Kosowie i wkrótce po niej, głównie na Serbach, Romach i Albańczykach przeciwnych UCK. Zasiadają w nim też sędziowie z różnych krajów. Wśród 19 sędziów są m.in. Holendrzy, Francuzi, Niemcy, Włosi, a także Szwajcar, Czech, Kanadyjczyk, Amerykanin i Irlandka.