Kosowo i Serbia: Trwają rozmowy ws. normalizacji wzajemnych stosunków. Co ustalono? Kiedy odbędzie się następne spotkanie?

Premier Kosowa Avdullah Hoti ( na zdj.) wziął w czwartek udział w rozmowach z Emmanuelem Macronem ws. dialogu z Serbią. W niedziele (12 czerwca) polityk uczestniczył w wideokonferencji m.in. z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiem.

Premier Kosowa Avdullah Hoti ( na zdj.) wziął w czwartek udział w rozmowach z Emmanuelem Macronem ws. dialogu z Serbią. W niedziele (12 czerwca) polityk uczestniczył w wideokonferencji m.in. z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiem. / Foto via twitter @Avdullah

Podczas niedzielnej wideokonferencji premiera Kosowa oraz prezydenta Serbii z przedstawicielami Unii Europejskiej ustalono szczegóły kolejnego spotkania. Jak dotąd poza deklaracjami i wolą kontynuowania rozmów brakuje szczegółów.

 

 

„Ustaliliśmy agendę naszego następnego spotkania, które odbędzie się w czwartek (16 czerwca) w Brukseli, powiedział w niedzielę (12 lipca) po wideokonferencji z udziałem przywódców Serbii i Kosowa wysłannik UE ds. dialogu między obu krajami Miroslav Lajčak.

Donald Trump: Żołnierze z Niemiec trafią do Polski / Sudan: Obrzezanie narządów płciowych kobiet zakazane // Europa i świat w skrócie

Bułgaria: trwają zamieszki przeciwko rządowi Borysowa. USA ogłaszają wprowadzenie nowych ceł na produkty z Francji. Obrzezanie narządów płciowych kobiet zakazane prawem w Sudanie.

Kosowo i Serbia: Wstępne uzgodnienia

W niedzielę serbski prezydent Aleksandar Vučić i premier Kosowa Avdullah Hoti przeprowadzili rozmowy z udziałem szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. Miały one na celu odnowienie dialogu Belgrad-Prisztina – „zamrożonego” od listopada 2018 r.

„Uzgodniliśmy główne elementy procesu. Porozumieliśmy się w sprawie agendy naszego następnego spotkania, które odbędzie się w najbliższy czwartek, w Brukseli, już nie w trybie wideokonferencji”, powiedział Lajčak, dziękując przywódcom Serbii i Kosowa za „konstruktywne zaangażowanie”.

Tuż przed niedzielnymi rozmowami Borrell stwierdził, że zawarcie porozumienia w sprawie normalizacji relacji „ma kluczowe znaczenie dla lepszej przyszłości mieszkańców Kosowa i Serbii”. „To kluczowe dla ich europejskiej perspektywy oraz bezpieczeństwa i stabilności regionu”, dodał Hiszpan.

„Te rozmowy będą wymagały odwagi politycznej z obu stron. Odwagi, poświęcenia i zaangażowania w duchu kompromisu i pragmatyzmu”, powiedział były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. „To nie jest łatwy proces, ale istnieje pilna potrzeba pracy na rzecz pokoju i dobrobytu dla dobra wspólnej przyszłości”,  podkreślił.

Hoti i Vučić rozmawiali po raz pierwszy w piątek, w formie telekonferencji, w obecności niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona i przedstawicieli UE.

Kosowo: Prezydent Thaci oskarżony o zbrodnie wojenne. Premier Hoti nie jedzie do USA

Prezydent Kosowa Hashim Thaci został oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych. Polityk miał w sobotę rozmawiać w Waszyngtonie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem.

Szczyt Kosowo – Serbia w USA odwołany z powodu oskarżeń o zbrodnie wojenne

Toczące się od 2011 r. pod egidą Unii Europejskiej rozmowy między dwoma państwami o uregulowaniu wzajemnych stosunków przerwano w listopadzie 2018 r., gdy Prisztina wprowadziła 100-procentową taryfę celną na produkty sprowadzane z Serbii. Była to odpowiedź na prowadzoną przez Belgrad kampanię dyplomatyczną przeciwko międzynarodowemu uznaniu niepodległości Kosowa. Serbskie władze z zadowoleniem przyjęły postanowienie gabinetu Hotiego.

Rozmowy pod auspicjami UE przyspieszyły, gdy w czerwcu zaangażowanie w dialog między Belgradem i Prisztiną zapowiedział prezydent USA Donald Trump, który zaprosił prezydentów obu krajów na koniec czerwca do Waszyngtonu. Spotkanie ostatecznie nie doszło do skutku z powodu oskarżenia prezydenta Kosowa Hashima Thaciego przez Specjalną Izbę Sądową Kosowa (KSC) trybunału w Hadze o popełnienie zbrodni wojennych. Wraz z prezydentem oskarżono 9 osób. W poniedziałek (13 lipca) w Hadze rozpocznie się przesłuchanie Thaciego.