Kosowo: Pierwszy krok nowego rządu do normalizacji stosunków z Serbią

Premier Kosowa Avdullah Hoti rozpoczął urzędowanie od wykonania gestu w stronę normalizacji stosunków z Serbią.

Na zdjęciu premier Kosowa Avdullah Hoti / Foto via @twitter @Avdullah

Nowy rząd Kosowa zamierza dążyć do normalizacji stosunków z Serbią. Na początek gabinet Avdullaha Hotiego zdecydował się znieść ograniczenia w imporcie serbskich produktów.

 

 

Zatwierdzony przez parlament w ubiegłym tygodniu nowy rząd Kosowa zniósł w sobotę (5 czerwca) wszelkie przeszkody w imporcie serbskich produktów, czyniąc krok w kierunku wznowienia dialogu z Serbią. O decyzji poinformował osobiście premier Avdullah Hoti. Krok ten został pozytywnie przyjęty przez władze w Belgradzie i Miroslava Lajczaka, wysłannika UE ds. dialogu obu krajów.

Kosowo: Avdullah Hoti nowym premierem

Posłowie Zgromadzenia Kosowa zatwierdzili Avdullaha Hotiego na stanowisku premiera tego państwa. 

Kosowo: Celem normalizacja wzajemnych stosunków z Serbią

„To ważny krok na drodze do normalizacji stosunków obu państw”, powiedział Hoti w trakcie sobotniej konferencji prasowej. „Mamy nadzieję, że Belgrad postąpi w ten sam sposób. Wtedy będziemy mogli wrócić do negocjacji”, dodał szef rządu Kosowa.

Decyzja Hotiego jest potwierdzeniem jego słów z ceremonii zaprzysiężenia, gdy podkreślił, że dialog z Serbią w celu osiągnięcia porozumienia, opartego na wzajemnym uznaniu niepodległości obu krajów, będzie jednym z głównych zadań jego misji w roli premiera.

Serbia wciąż nie uznała ogłoszonej w 2008 r. niepodległości Kosowa. Zrobiło tak 111 państw na świecie, w tym większość krajów członkowskich Unii Europejskiej. Uregulowanie wzajemnych stosunków jest jednym z warunków wejścia obu państw do Unii Europejskiej, o co starają się zarówno Belgrad, jak i Prisztina.

Kosowo: Rząd odwołany w związku z pandemią koronawirusa

Prezydent Kosowa Hashim Thaci i premier Albin Kurti spierają się w sprawie ogłoszenia w kraju stanu wyjątkowego związanego z pandemią koronawirusa. Spór doprowadził też do rozpadu koalicji rządzącej i upadku rządku.

 

Prezydent Kosowa Hashim Thaci od kilkunastu dni nalega na ogłoszenie stanu …

Unia Europejska i Serbia także zadowolone

Toczące się od 2011 r. pod egidą Unii Europejskiej rozmowy między dwoma państwami o uregulowaniu wzajemnych stosunków przerwano w listopadzie 2018 r., gdy Prisztina wprowadziła 100-procentową taryfę celną na produkty sprowadzane z Serbii. Była to odpowiedź na prowadzoną przez Belgrad kampanię dyplomatyczną przeciwko międzynarodowemu uznaniu niepodległości Kosowa.

Serbskie władze z zadowoleniem przyjęły postanowienie gabinetu Hotiego. „Wzmocnienie współpracy gospodarczej między Serbią a Kosowem ma zasadnicze znaczenie dla normalizacji stosunków”, przekazał Marko Durić, odpowiedzialny w serbskim rządzie za kontakty z Kosowem.

Pozytywnie o tym kroku wypowiedział się również specjalny wysłannik UE ds. dialogu między Serbią a Kosowem Miroslav Lajczak. „Szybkie usunięcie przeszkód we wznowieniu wspieranego przez UE dialogu pokazuje wyraźne zaangażowanie Kosowa w niezwłoczny powrót do stolika negocjacyjnego”, napisał w mediach społecznościowych.