Kosowo: Rząd odwołany w związku z pandemią koronawirusa

Premier Kosowa Albin Kurti oraz wicepremier Behgjet Pacolli, źródło: Office of the Prime Minister of the Republic of Kosovo (CC0 Public Domain)

Prezydent Kosowa Hashim Thaci i premier Albin Kurti spierają się w sprawie ogłoszenia w kraju stanu wyjątkowego związanego z pandemią koronawirusa. Spór doprowadził też do rozpadu koalicji rządzącej i upadku rządku.

 

Prezydent Kosowa Hashim Thaci od kilkunastu dni nalega na ogłoszenie stanu wyjątkowego, natomiast premier Albin Kurti twierdzi, że instytucje, takie jak szpitale czy policja, są bardzo dobrze zorganizowane i zarządzane oraz mają pełną kontrolę nad sytuacją epidemiologiczną.

Doradca polityczny premiera Kosowa Erzen Vranići stwierdził nawet, że działania kryzysowe będą potrzebne dopiero wtedy, gdy wszystkie inne możliwości zostaną wyczerpane; „Na razie instytucje w pełni działają. Zapasy żywności są na zadowalającym poziomie” – podkreślił.

Zgodnie z konstytucją Kosowa stan wyjątkowy jest ogłaszany przez prezydenta, ale też zatwierdzony przez parlament, gdzie większość mają partie popierające rząd. Tyle, że takiej większości od wczoraj (25 marca) już nie ma.

Dymisja szefa MSW i upadek rządu

W wyniku sporu premier Kurti odwołał ministra spraw wewnętrznych Agima Veliu, który publicznie sprzeciwiał się szefowi rządu i powiedział, że jego partia poprze w sprawie działań epidemiologicznych prezydenta, w tym wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Veliu reprezentował w rządzie prawicową Demokratyczną Ligę Kosowa (LDK). Kurti kieruje zaś innym ugrupowaniem – centrolewicowym Samookreśleniem. W wyniku sporu na linii kancelaria premiera-MSW, minister został przez szefa rządu oskarżony o szerzenie paniki i zdymisjonowany. Veliu uznał potem, że decyzja o jego odwołaniu była „niedopuszczalna i całkowicie nieuzasadniona”.

Ostatecznie LDK opuściła rządzącą koalicję (zaledwie dwa miesiące po jej zatwierdzeniu) i złożyła wniosek o wotum nieufności wobec Kurtiego. Za odwołaniem rządu zagłosowało 82 ze 120 deputowanych i wniosek przeszedł. Na razie jednak Kurti pozostaje premierem, ponieważ zorganizowanie przedterminowych wyborów wydaje się w obecnej sytuacji epidemiologicznej niemożliwe. Nie wiadomo, jak wpłynie to na relacje między premierem a prezydentem.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Trudne relacje z Serbią

Tłem sporu wewnątrz koalicji rządowej były także relacje z Serbią, na którą Kosowo nałożyło w listopadzie 2018 r. bardzo wysokie cła. Sprawa ta zablokowała de facto rozmowy o unormowaniu stosunków między obydwoma krajami. Premier Kurti częściowo cła zniósł, co nie spodobało się części kosowskich ugrupowań.

Tymczasem Srpska Lista (czyli partia polityczna skupiająca serbską mniejszość w Kosowie) ​​jest przeciwna wprowadzaniu stanu wyjątkowego, twierdząc, że prezydent Thaci zamierza dzięki temu zabiegowi wysłać wojsko na zamieszkałą w większości przez Serbów północ kraju.

„Prisztina próbuje rozmieścić siły zbrojne w północnym Kosowie pod pretekstem ochrony obywateli, podczas gdy prawdziwym celem jest okupacja serbskich gmin” – podkreślono w  wydanym przez to ugrupowanie komunikacie prasowym.

Sytuacja epidemiologiczna w Kosowie

Po potwierdzeniu pierwszych przypadków zakażenia koronawirusem (w połowie marca) w Kosowie zamknięto szkoły i zakazano zgromadzeń, zawieszono też połączenia lotnicze z Włochami i kilkoma innymi krajami Unii Europejskiej oraz zamknięto granice. Rząd wezwał również obywateli mieszkających za granicą do skontaktowania się z ambasadami w ciągu 48 godzin w celu zorganizowania ich powrotu. Po przybyciu będą poddani kwarantannie przez 14 dni.

Kosowo zarejestrowało dotąd 71 przypadków zakażenia koronawirusem. To w w większości osoby będące wcześniej we Włoszech lub z takimi osobami spokrewnione. Zmarła dotąd w Kosowie tylko jedna osoba zakażona koronawirusem.

Rosja: Putin przekłada referendum konstytucyjne przez koronawirusa

Decyzję o zmianie terminu referendum w sprawie poprawek do konstytucji ogłosił w orędziu do narodu prezydent Władimir Putin.