Czarnogóra wolna od koronawirusa, ale Serbia zakazuje lądowania Montenegro Airlines w Belgradzie

Samolot linii Montenegro Airlines na płycie lotniska im. Nikoli Tesli w Belgradzie.

Samolot linii Montenegro Airlines na płycie lotniska im. Nikoli Tesli w Belgradzie. / Zdjęcie via twitter @MneAirlines

Czarnogóra nie notuje w ostatnich dniach żadnych nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, ale ta sytuacja paradoksalnie wpłynęła na relacje z Serbią. Dlaczego Serbowie zakazali lądowania w Belgradzie linom lotniczym Montenegro Airlines?

 

 

Serbska Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego poinformowała linie lotnicze Montenegro Airlines z Czarnogóry o zakazie lądowania na lotnisku im. Nikoli Tesli w Belgradzie. To kolejny punkt sporu między tymi dwoma krajami. Czy jest to odpowiedź na ruch władz Czarnogóry, które poinformowały, że Serbia należy do państw, z którymi od 1 czerwca nie zostaną ponownie otwarte granice ze względu na ich sytuację epidemiologiczną?

W Czarnogórze od początku pandemii potwierdzono 324 przypadki zakażenia koronawirusem i 9 zgonów. Od kilku dni w kraju nie notuje się żadnego nowego zakażenia.

W Serbii potwierdzono dotąd ponad 11 tys. przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i 240 zgonów z tego powodu

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Serbia: To decyzja polityczna

Rząd Czarnogóry poinformował w poniedziałek (25 maja), że z początkiem czerwca zezwoli na wjazd do kraju obywateli z tych państw europejskich, gdzie występuje nie więcej niż 25 aktywnych przypadków zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców.

Na liście znalazły się m.in. Chorwacja, Słowenia i Albania. Brak na niej sąsiednich Serbii oraz Bośni i Hercegowiny. Belgrad określił tę decyzję jako „polityczną” i uważają postępowanie Czarnogóry za naruszenie zasady wzajemności, co w konsekwencji mogłoby się odbić na działalności np. serbskich linii lotniczych.

Ambasador Czarnogóry w Serbii Tarzan Milošević stwierdził dyplomatycznie, że lista krajów z którymi Czarnogóra planuje ponownie otworzyć granice jest wciąż w trakcie sporządzania i mogą w niej jeszcze zajść zmiany.

Czarnogóra wolna od koronawirusa

Montenegro Airlines planuje w pierwszej połowie czerwca uruchomić loty z Podgoricy i Tivatu do Belgradu, ale obecnie te plany są w zawieszeniu. 

Tymczasem Czarnogóra poinformowała w niedzielę (24 maja), że jest krajem, w którym nie notuje się żadnego aktywnego przypadku koronawirusa. Czarnogóra była jednocześnie ostatnim krajem w Europie, w którym potwierdzono obecność koronawirusa.

To może być dobra wiadomość dla sektora turystycznego tego kraju, który stanowi 20 proc. PKB. Rząd pracuje nad organizacją sezonu turystycznego. Szczegóły będą znane w najbliższych dniach.

Elektrownia Cernavoda: Chińczycy nie będą rozwijali rumuńskiego atomu

Budowę dwóch reaktorów w elektrowni Cernavoda dokończą Amerykanie?