Korea Północna: Nadzwyczajne kroki Mogherini po szczycie ASEAN

Federica Mogherini

Federica Mogherini, Wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej// Źródło: Consilium

Korea Północna ponownie na świeczniku Unii Europejskiej. Federica Mogherini zwołała na dzisiaj (14 sierpnia) nadzwyczajne posiedzenie unijnego Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa w sprawie podjęcia dalszych kroków wobec Pjongjangu.

 

Wysoka przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini, pełniąca jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, podjęła w miniony piątek (11 sierpnia) decyzję o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa w związku z niedawnymi próbami międzykontynentalnych rakiet balistycznych przeprowadzonymi przez reżim Kim Dzong Una.

Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa to organ pomocniczy Rady Unii Europejskiej (RUE), działający od 2000 r. na podstawie traktatu z Amsterdamu. Do głównych zadań Komitetu należy m.in. monitorowanie postępów w dziedzinie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz przedkładanie RUE propozycji związanych z polityką bezpieczeństwa. Wcześniej funkcjonował jako Komitet Polityczny, przewidziany w traktacie z Maastricht.

Po rozmowach w Manili

Zwołanie obrad Komitetu nastąpiło po wizycie Mogherini w stolicy Filipin, Manili, gdzie tydzień temu (7 sierpnia) odbył się 24. szczyt Forum Regionalnego Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Jednym z najważniejszych tematów obrad Forum była Korea Północna i jej dalsze próby militarne, mimo rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ po poprzednich testach rakietowych.

Szefowa unijnej dyplomacji rozmawiała nt. sytuacji na Półwyspie Koreańskim z ministrami spraw zagranicznych Korei Południowej, Chin, Rosji i Australii, a także z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

Jak czytamy w oświadczeniu filipińskiej prezydencji w ASEAN, ministrowie obecni na Forum Regionalnym wyrazili głębokie zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami na Półwyspie Koreańskim, głównie testami międzykontynentalnych rakiet balistycznych przeprowadzonymi przez Koreę Północną 4 i 28 lipca br., a także dwoma ubiegłorocznymi próbami nuklearnymi. Zdaniem szefów dyplomacji państw Forum, takie działania prowadzą do eskalacji nastrojów, które mogą wywierać zły wpływ na pokój i stabilność zarówno w regionie, jak i poza nim. Ministrowie opowiedzieli się za natychmiastowym wypełnieniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także za pełną, kontrolowaną i przeprowadzoną w pokojowy sposób denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego.

Korea Północna z sankcjami unijnymi

W miniony czwartek (10 sierpnia) Rada zdecydowała o zaostrzeniu obowiązujących sankcji wobec reżimu Kim Dzong Una. Na listę północnokoreańskich osób i firm objętych sankcjami wpisano dodatkowe dziewięć osób i cztery podmioty (m.in. państwowy Bank Handlu Zagranicznego – FTB). Poza osobami i podmiotami znajdującymi się na „czarnej liście” ONZ, do tej pory UE autonomicznie wpisała na listę sankcji 41 osób i 7 podmiotów.

Unia Europejska zaostrza sankcje wobec Korei Północnej

Unia Europejska zdecydowała wczoraj (10 sierpnia) o zaostrzeniu sankcji wobec Korei Północnej w związku z niedawnymi próbami międzykontynentalnych rakiet balistycznych przeprowadzonymi przez ten kraj.

Wcześniej rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ

Decyzja RUE była efektem podjęcia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ 5 sierpnia rezolucji 2371, która potępiła próby rakietowe dokonane przez Koreę Północną oraz nałożyła dodatkowe sankcje na państwo Kimów. Rezolucja została zaaprobowana jednomyślnie, także przez Chiny.

Rezolucja 2371 przewiduje m.in. zakaz zatrudniania nowych pracowników z Korei Północnej w innych krajach, zakładania nowych spółek joint venture z udziałem podmiotów północnokoreańskich oraz inwestowania w już istniejące. Według amerykańskiego projektu rezolucji, embargo obejmie węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza, w efekcie ograniczając dochód Korei Północnej z eksportu o jedną trzecią.