Kim jest Kim Jo-Dzong – siostra przywódcy Korei Północnej?

Kim Yo-Jong, zdjęcie via twitter

Kim jest siostra Kim Dzong Una, która w ostatnich dniach jest wymieniana jako potencjalna następczyni przywódcy Korei Północnej?

 

32-letnia siostra Kim Dzong Una stopniowo pięła się w hierarchii północnokoreańskiego reżimu, by stać się najważniejszą kobietą w Pjongjangu. Zanim poznamy frapującą wiadomość dotyczącą stanu zdrowia przywódcy Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD), poznajmy siostrę Kima: Kim Jo-Dzong.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Rodzinna tradycja

Pogłoski o stanie zdrowia Kim Dzong-Una narastają od czasu, gdy przywódca Korei Północnej 15 kwietnia nie wziął udziału w obchodach rocznicy urodzin założyciela KRLD Kim Ir Sena. Od tego czasu ruszyła lawina spekulacji odnośnie ewentualnej sukcesji i w niemal wszystkich analizach pada nazwisko siostry Kima: Kim Jo-Dzong.

Eksperci wskazują na jej niepodważalne zalety, jak przynależność do dynastii Kimów, obracanie się w kręgach władzy oraz braterskie zaufanie (cokolwiek to oznacza w północnokoreańskich realiach). Siostra od kilku lat nie odstępuje brata na krok i starannie dba o jego wizerunek. Nie brak jednak głosów, wskazujących na trudności w przejściu władzy przez kobietę w KRLD, gdzie zgodnie z filozofią konfucjańską patriarchalizm odgrywa znaczącą rolę.

Dlaczego Białoruś lekceważy koronawirusa?

Prezydent Alaksandr Łukaszenka przekonuje, że sport jest najlepszym lekarstwem na koronawirusa, a Białoruś jest jedynym krajem w Europie, gdzie normalnie toczą się rozgrywki sportowe.

Zagrożona primogenitura

W Korei Północnej niewielu kobietom udało się dojść na szczyty władzy, a przypadek Choe Son Hui, wiceminister spraw zagranicznych, znanej z ostrej krytyki USA, potwierdza tę regułę. Na czele Korei Północnej, rządzonej od ponad siedemdziesięciu lat przez dynastię Kimów, zawsze znajdował się mężczyzna.

Obecnie jednak, w przypadku wymuszonej zmiany na szczytach władzy nie ma męskiego potomka z dynastii Kimów, który mógłby zastąpić Kim Dzong Una. Uważa się, że obecny przywódca Korei ma syna, lecz ma on być zbyt młody, aby samodzielnie rządzić.

Jedyny żyjący brat – Kim Dzong Czol – szerzej znany jako entuzjasta twórczości Erica Claptona – nie jest zbyt ceniony w północnokoreańskim reżimie. Z kolei najstarszego przyrodniego brata – Kim Dzong Nama – zamordowano w 2017 r. w Kuala Lumpur, najprawdopodobniej na zlecenie Pjongjangu. Inni krewni albo przebywają na wygnaniu, albo są odsunięci od kręgów władzy.

Brazylia znalazła skuteczny lek na koronawirusa?

Czy dostępność w aptekach cudownego leku na koronawirusa uratuje prezydenturę Bolsonaro?

Zmiany na szczytach władzy

Komentatorzy podkreślają, że ostatnie publiczne wystąpienie Kim Dzong Una miało miejsce 11 lutego podczas spotkania Biura Politycznego Partii Pracy Korei. Wówczas potwierdzono nominację siostry Kima na członka trójosobowego prezydium politbiura. Lutowa nominacja miała potwierdzić znaczenie 32-letniej Kim Jo-Dzong.

Kim Jo-Dzong bierze udział wraz z Kimem we wszystkich krajowych i zagranicznych wyjazdach, na przykład w szczytach w Hanoi i Singapurze z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Na zdjęciach z 2018 r. widać jak Kim Jo-Dzong w ostatniej chwili podmienia pióro, którym starszy brat miał podpisać wspólną deklarację z prezydentem USA, a w Hanoi mediom nie uszło uwagi, jak siostra czekała z popielniczką aż brat zakończy palić papierosa, aby uniknąć pozostawienia śladów DNA.

Rosja: Przez koronawirusa nie będzie Defilady Zwycięstwa 9 maja

Miało być wielkie święto z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, ale na razie uroczystości zaplanowane na 9 maja w Moskwie się nie odbędą.

Wejście na scenę

Kim Jo-Dzong zadebiutowała na poważnej międzynarodowej scenie politycznej w 2018 r. podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchang w Korei Południowej, jako członkini delegacji północnokoreańskiej. Osobiście wzięła udział w spotkaniach zainicjowanych przez prezydenta Korei Południowej Mun Jae-ina, które doprowadziły do chwilowego ocieplenia dwustronnych stosunków i utorowały drogę do szczytu z Trumpem na wyspie Sentos w Singapurze. 

Jednak na skutek fiaska rozmów z amerykańskim prezydentem w sprawie rozbrojenia nuklearnego,  Kim Jo-Dzong w 2019 r. wycofała się lub zmuszono ją do zajęcia niższego miejsca w hierarchii władzy, by powrócić tam w tym roku.

Rosja i Chiny sieją dezinformację na temat koronawirusa

Chińskie i rosyjskie media oraz wspierane przez Moskwę i Pekin profile w serwisach społecznościowych są zaangażowane w szerzenie dezinformacji oraz narracji spiskowych na temat pandemii koronawirusa – informuje Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ).

Zawsze w cieniu

Niewiele wiadomo o życiu prywatnym Kim Jo-Dzong. Urodzona w 1987 r. Podobnie jak bracia, przez kilka lat uczyła się w Szwajcarii w Bernie, zanim na studia wróciła do KRLD, by odebrać dyplom z informatyki na Uniwersytecie im. Kim Ir Sena – najbardziej elitarnej uczelni w kraju. Kim Jo-Dzong zna biegle angielski i francuski.

Niektóre źródła podają, że mogła odbyć staż w jednej z instytucji finansowych w Europie Zachodniej. A według „Guardiana” miała w 2015 r. poślubić syna przewodniczącego prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego – Ch’oe Ryong Hae. 

Kim Jo-Dzong rzadko była eksponowana w państwowych mediach. W 2010 r. kamery uchwyciły ją podczas jednej z konferencji. Od tego czasu była częściej widywana w świcie poprzedniego przywódcy, i jednocześnie ojca, Kim Dzong ila – aż do jego śmierci pod koniec 2011 r.

Koronawirus: Włoska mafia odporna na kryzys

W jaki sposób włoska mafia próbuje wykorzystać pandemię koronawirusa dla własnych celów?

Od 2011 r. Kim Jo-Dzong została zaangażowana przez brata do pracy w Departamencie Propagandy, gdzie miała zająć się pracą nad wizerunkiem najwyższego przywódcy, by w 2014 r. awansować na zastępce dyrektora tejże instytucji.

Kim Jo-Dzong powróciła na szczyty władzy z przytupem. W ubiegłym miesiącu nazwała sąsiednią Koreę Południową „przestraszonym, ujadającym psem” – w reakcji Seulu na ćwiczenia wojskowe Pjongjangu. To w końcu siostra Kim Dzong Una podziękowała w marcu publicznie Donaldowi Trumpowi za wysłanie listu z ofertą pomocy na wypadek wybuchu epidemii koronawirusa.

W KRLD oficjalnie nie ma koronawirusa, chociaż – jak twierdzi południowokoreański wywiad – Kim Dzong Un ukrywa się przed ewentualnym zakażeniem.

INSTEX: Barterowa pomoc Europy dla Iranu w walce z koronawirusem? USA przeciwne

31 marca udało się przeprowadzić pierwszą transakcję przy użyciu specjalnego mechanizmu wymiany barterowej (INSTEX), który pozwala państwom europejskim na handel z Iranem, omijając nałożone przez USA sankcje.