Korea Północna deklaruje wstrzymanie testów nuklearnych

Korea Północna

Czeka nas jeszcze długa droga do zakończenia sprawy Korei Północnej – napisał wczoraj (22 kwietnia) na Twitterze prezydent USA Donald Trump. Dzień wcześniej Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych (ICBM), co wstępnie spotkało się z przychylną reakcją m.in. UE, USA, Korei Południowej i Chin. Zastrzeżenia zgłosiła natomiast Japonia.

 

“Czeka nas jeszcze długa droga do zakończenia sprawy Korei Północnej. Może sprawy się ułożą, a może nie – tylko czas to pokaże… Ale praca, którą teraz wykonuję, powinna być wykonana dawno temu!” –  napisał w Donald Trump w niedzielę.

Trump dzień wcześniej: Deklaracja Kim Dzong Una to dobra wiadomość

W sobotę przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ogłosił nie tylko wstrzymanie testów nuklearnych i międzykontynentalnych rakietowych pocisków balistycznych ICBM (Intercontinental Ballistic Missile), ale także prowadzonych dotychczas badań w tej dziedzinie. Jednak już wcześniej publiczne obietnice w tej kwestii składał zarówno dziadek Kim Dzong Una, Kim Ir Sen, jak i jego ojciec, Kim Dzong Il, co nie powstrzymało ich od dalszego prowadzenia prac nad bronią nuklearną tyle, że w tajemnicy. Swoją pierwszą próbę atomową Korea Północna przeprowadziła w 2006 roku, za rządów Kim Dzong Ila.

Możliwe spięcie UE z USA ws. Iranu?

Mocne wystąpienie amerykańskiego prezydenta na forum ONZ wywołało wiele komentarzy. O ile jednak ostre słowa Donalda Trumpa na temat Korei Północnej czy terroryzmu były w dużej mierze zbieżne z europejskimi zapatrywaniami na globalną politykę, o tyle wypowiedzi na temat porozumienia nuklearnego z Iranem …

W sobotę Donald Trump ocenił – również na Twitterze – że deklaracja Pjongjangu stanowi „wielki postęp” i jest „bardzo dobrą wiadomością dla świata i samej Korei Północnej”. Podkreślił, że czeka teraz na spotkanie z liderem Korei Północnej Kim Dzong Unem i już się na nie cieszy. Do tego spotkania ma dojść pod koniec maja lub na początku czerwca.

UE pozytywnie o deklaracji Korei Północnej ws. prób jądrowych

Jako „pozytywny, od dawna wyczekiwany krok na drodze do pełnej, wiarygodnej i nieodwracalnej denuklearyzacji” – oceniła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini sobotnią deklarację władz Korei Północnej nt. wstrzymania prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

W specjalnie wydanym oświadczeniu stwierdziła m.in., że decyzja Kim Dzong Una „świadczy o jego woli do poszanowania międzynarodowych obowiązków i do przestrzegania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ”. Wyraziła też nadzieję, że planowane spotkania przywódców USA, Korei Północnej i Korei Południowej przyczynią się do budowy wzajemnego zaufania i przyniosą „dodatkowe, konkretne rezultaty”.

W związku z programami jądrowymi i budową rakiet balistycznych UE nałożyła sankcje na północnokoreański reżim (kilka dni temu kolejne cztery osoby objęto zakazem podróżowania i zamrożono ich aktywa z powodu podejrzeń o „nieuczciwe praktyki finansowe” w celu wspierania realizacji programu jądrowego i budowę rakiet dalekiego zasięgu przez Koreę Północną).

UE rozszerza sankcje wobec Korei Północnej

Ambasadorowie krajów członkowskich uzgodnili w Brukseli nowe restrykcje gospodarcze wobec reżimu w Pjongjangu. Unijne sankcje idą dalej niż te nałożone przez ONZ. Objęte zostały nimi północnokoreańskie podmioty gospodarcze, instytucje państwowe oraz konkretne osoby.

Rada unijnych ambasadorów dopisała do listy objętych …

Mimo to od 2001 r. utrzymuje z KRLD stosunki dyplomatyczne. Podobnie zresztą jak większość państw członkowskich Unii, a siedem z nich: Niemcy, Bułgaria, Polska, Czechy, Rumunia, Wielka Brytania i Szwecja, ma w Pjongjangu nawet swoje ambasady.

Pjongjang wstrzymuje próby jądrowe i testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych

Oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA podała w sobotę, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie ośrodka na północy kraju, w którym  prowadzono badania i próby jądrowe. Decyzję podjął w piątek Komitet Centralny rządzącej w KRLD Partii Pracy Korei. “Teraz cała partia i naród muszą skoncentrować się na rozwoju socjalistycznej gospodarki. To jest nowa strategiczna linia partii” – cytują agencje słowa przywódcy KRLD.

Według agencji KCNA Kim Dzong Un powiedział członkom Komitetu Centralnego uzasadniając decyzję o wstrzymaniu prób jądrowych i rakietowych, że rozwój wojskowego programu atomowego zakończył się powodzeniem i nie ma już potrzeby prowadzenia kolejnych testów.

“To znaczący postęp w denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego” – ocenił tę decyzję rzecznik prezydenta Korei Południowej. W jego ocenie decyzja ta może mieć zasadnicze znaczenie dla powodzenia spotkań na szczycie przywódców obu Korei, a także późniejszych rozmów Kim Dzong Una i Donalda Trumpa.

Chiny “z zadowoleniem” przyjęły decyzje Korei Północnej

„Strona chińska jest przekonana, że decyzja Korei Północnej pomoże poprawić sytuację na Półwyspie” – napisał chiński MSZ na swej stronie internetowej. „Chiny przyjmują to z zadowoleniem” – dodał.

Pekin, który jest najbliższym, zarówno dyplomatycznym, jak i gospodarczym, sojusznikiem reżimu północnokoreańskiego, ostatnio coraz wyraźniej sprzeciwiał się rozwijaniu przez Pjongjang zakazanych przez wspólnotę międzynarodową programów: balistycznego i nuklearnego.

Japonia: Deklaracja Pjongjangu, to za mało   

“Deklaracja władz KRLD o wstrzymaniu testów jądrowych i rakietowych nie jest zadowalająca, gdyż nie obejmuje pocisków średniego i krótkiego zasięgu” – oświadczył przebywający w Waszyngtonie minister obrony Japonii Itsunori Onodera. “Nie możemy być zadowoleni” – cytują media wypowiedź japońskiego ministra.

Szef MON Japonii zapowiedział, że jego kraj nie zrezygnuje z polityki maksymalnej presji na KRLD, by władze w Pjongjangu całkowicie zrezygnowały z broni masowego rażenia, broni nuklearnej i pocisków rakietowych.

Jednak później tego samego dnia szef japońskiego rządu Shinzo Abe wyraził zadowolenie z decyzji północnokoreańskich władz. Zastrzegł przy tym, że „ważne, by doprowadziła ona do pełnej denuklearyzacji, która byłaby nieodwracalna i dawałaby się zweryfikować”.

Testy, które prowadziła Korea Północna stanowczo krytykowało NATO, a także USA i Japonia. Wielokrotnie zwracano uwagę, że stanowią one jasne pogwałcenie międzynarodowych zobowiązań Korei Północnej, a sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wydał pod koniec zeszłego roku oświadczenie, w którym potępił działania Korei Północnej. Napisał m.in., że Pjongjang dopuszcza się „kolejnych pogwałceń wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, czym naraża bezpieczeństwo regionu i (wspólnoty) międzynarodowej”.

Szczyt obu Korei

Swoją decyzję Pjongjang ogłosił bowiem niespełna tydzień przed planowanym szczytem przywódców obu państw koreańskich. Kim Dzong Un i Mun Dze In mają się spotkać w piątek w Domu Pokoju w Panmundżomie, po południowokoreańskiej linii demarkacyjnej między Koreami. Będzie to trzeci w historii szczyt koreański, ale pierwszy na terytorium Korei Południowej.

Pokojowa Nagroda Nobla dla Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej

Norweski Komitet Noblowski postanowił nagrodzić tę międzynarodową organizację pozarządową, która skupia przedstawicieli z ponad 100 państw, za „przełomowe wysiłki na rzecz wprowadzenia traktatowego zakazu posiadania broni atomowej”. Decyzję ogłoszono w Oslo.
 
Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) powstałą 10 …