Koniec kolejnego rozejmu w Donbasie?

Donbas, źródło: https://www.youreporter.it

Donbas, źródło: http://www.youreporter.it/foto_Deterioration_of_an_ecological_situation_on_Donbas?refresh_ce-cp

Jeden ukraiński żołnierz zginął, a inny został ranny w wyniku walk na wschodzie Ukrainy – przekazał wczoraj wieczorem Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Prorosyjscy separatyści zerwali w niedzielę trwające od 42 dni zawieszenie broni w Donbasie.

 

W walkach między siłami ukraińskimi i wspieranymi przez Rosję separatystami, które trwają na wschodzie Ukrainy od 2014 r.,  zginęło już  ponad 13 tys. osób.

Dwa ostrzały separatystów jednego dnia

Ukraiński żołnierz zginął wczoraj (6 września) w wyniku ataku z broni strzeleckiej na pozycje sił rządowych w pobliżu miejscowości Pryczepyliwka w obwodzie ługańskim – sprecyzował Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Wcześniej, w wyniku ostrzału z granatnika pozycji sił rządowych w pobliżu miasta Krasnohoriwka, jeden z ukraińskich żołnierzy został ranny.

Sztab podkreślił, że to drugie już zerwanie trwającego od 27 lipca zawieszenia broni w ciągu jednego dnia. Przyznał też, że ukraińskie siły zbrojne odpowiedziały na drugi atak, a straty po stronie separatystów są ustalane. To samo źródło przekazało, że również wczoraj (6 września) doszło do „prowokacyjnego ostrzału” z granatnika w pobliżu miejscowości Szumy.

Zawieszenie ognia na wschodzie Ukrainy. Jakie są szczegóły porozumienia?

Przedstawiciele Rosji, Ukrainy i OBWE porozumieli się we wtorek (21 lipca) w kwestii zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy, gdzie od sześciu lat toczy się konflikt zbrojny między prorosyjskimi separatystami a siłami ukraińskimi.

Zuchwałość przeciwnika

„Taka zuchwałość przeciwnika świadczy o tym, że zbrojne formacje Federacji Rosyjskiej celowo dążą do zerwania uzgodnień osiągniętych przez trójstronną grupę kontaktową 22 lipca” – ocenił Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodał, że dowodzi to również, że tzw. władze samozwańczych republik nie dążą do osiągnięcia pokoju.

Po pierwszym złamaniu rozejmu sztab poinformował również, że daje tzw. Donieckiej Republice Ludowej i tzw. Ługańskiej Republice Ludowej „jeszcze jedną możliwość” zastosowania się do wymogów dotyczących wstrzymania ognia, jaki wyznaczyła trójstronna grupa kontaktowa. Uprzedził przy tym, że w przeciwnym razie następnym razem siły rządowe „stawią odpowiedni opór”.

Porozumienie „o całkowitym i wszechstronnym trybie przerwania ognia” między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami weszło w życie 27 lipca. Wynegocjowała je 22 lipca grupa kontaktowa, czyli przedstawiciele Ukrainy, Rosji i OBWE. Specjalna Misja Monitoringowa (SMM) OBWE poinformowała w czwartek (3 września), że od 27 lipca do 2 września odnotowała ponad 900 przypadków naruszenia zawieszenia broni, takich jak wybuchy, przelatujące nieokreślone ładunki wybuchowe, rakiety sygnalizacyjne, serie strzałów i pojedyncze wystrzały.

Wschodnia Ukraina: Rozejm trwał 20 minut

Od północy w poniedziałek miało obowiązywać porozumienie ws. całkowitego przerwania ognia między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy. Rozejm trwał jednak bardzo krótko.

Dwóch żołnierzy zginęło na polu minowym

Tego samego dnia zginęło ponadto dwóch żołnierzy gaszących pożar na polu minowym przeciwnika przy linii rozgraniczenia. Dwóch kolejnych zostało rannych w eksplozji ładunku wybuchowego, na który najechał pojazd, którym jechali do miejscowości Nowhorodske, by gasić pożar.

Ukraińskie media przypominają, że w sobotę przywódca tzw. DRL Denys Puszylin wydał bojownikom rozkaz zniszczenia pozycji armii ukraińskiej w pobliżu miasta Gorłówka. Zapowiedział, że atak nastąpi dziś rano.

Ukraina: Ostrzelano autobus pod Charkowem. W tle porachunki partyjne?

W pobliżu miasta Lubotyn w obwodzie charkowskim ostrzelano bus. Trzy osoby zostały ranne. Jak przakazało ukraińskie MSW, udało się zatrzymać sprawców ataku.