Konflikt w greckim rządzie ws. Macedonii

Macedonia,Grecja, mapa, źródło wikipedia

Macedonia,Grecja, mapa, źródło wikipedia

Szef greckiej dyplomacji Nikos Kodzias podał się wczoraj (17 października) do dymisji, a premier Aleksis Tsipras przyjął jego rezygnację. Powodem tej zmiany w greckim rządzie jest konflikt wokół umowy z Macedonią ws. zmiany nazwy tego kraju – podało rządowe centrum informacyjne. Tsipras będzie tymczasowo łączył funkcje szefa rządu i ministra spraw zagranicznych.

 

Tymczasem – zgodnie z umową zawartą między Atenami i Skopje – macedoński parlament rozpoczął w tym tygodniu debatę nad zmianą nazwy kraju na “Republikę  Północnej Macedonii”.

Spór w greckim rządzie

Reuters poinformował, powołując się na greckie media, że Nikos Kodzias podczas wtorkowego posiedzenia rządu starł się z ministrem obrony Panosem Kammenosem nt. umowy z Macedonią. Według Associated Press Kodzias skrytykował Kammenosa za to, że podczas niedawnej podróży do USA mówił o rozwiązaniu alternatywnym wobec uzgodnionej już umowy z Macedonią, co – zdaniem szefa MSZ – było sprzeczne ze stanowiskiem rządu w tej sprawie.

Kodzias był jednym z głównych negocjatorów czerwcowego porozumienia z Macedonią w sprawie zmiany nazwy tego kraju na Republikę Północnej Macedonii. Natomiast Kammenos jest liderem prawicowego koalicjanta rządowego Niezależni Grecy i sprzeciwia się umowie ze Skopje.

Grecja i Macedonia znów spróbują się porozumieć ws. nazwy

Ciągnący się już trzecią dekadę spór o prawo do używania nazwy „Macedonia” blokuje akcesję tej byłej jugosłowiańskiej republiki do NATO i UE. Ateny uważają bowiem, że słowiańskie Skopje uzurpuje sobie tradycje helleńskie. Dwa sąsiadujące ze sobą kraje postanowiły jednak znów …

Powodem dymisji szefa MSZ brak wsparcia premiera

Według agencji EFE Kodzias, który był szefem greckiej dyplomacji od stycznia 2015 roku, zrezygnował ze stanowiska z powodu braku wsparcia ze strony premiera w tej dyskusji na posiedzeniu rządu. Aleksis Tsipras oświadczył ze swej strony, że nie zamierza tolerować w swoim gabinecie sporów na temat umowy z Macedonią, bo ministrowie powinni być w tej sprawie jednomyślni. Biuro premiera Grecji podkreśliło w komunikacie, że „szef rządu chce ze wszystkich sił doprowadzić do pomyślnego zakończenia sprawy związanej z umową z Macedonią”.

Agencje zwracają uwagę, że grecki premier może obawiać się konfliktu z Kammenosem, gdyż ewentualne wyjście ugrupowania Niezależni Grecy z koalicji doprowadziłoby prawdopodobnie do upadku rządu.

Debata w macedońskim parlamencie

Parlament Macedonii obraduje obecnie nad czerwcową umową z Grecja dotyczącą zmiany nazwy kraju. Debata rozpoczęła się w poniedziałek i ma potrwać co najmniej kilka dni. Aby porozumienie weszło w życie, musi zatwierdzić je większość dwóch trzecich członków parlamentu. Tymczasem rządzącej koalicji brakuje do takiej większości  11 głosów.

Umowa Skopje-Ateny stanowi próbę zakończenia trwającego ponad ćwierć wieku sporu o nazwę i prawa do antycznej spuścizny Macedonii. Grecja od lat żąda od Macedonii zmiany nazwy, utrzymując, że obecna implikuje żądania terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie (miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego). Zarzuca przy tym Skopje uzurpowanie sobie prawa do greckiej historii.

Po długich negocjacjach przedstawicieli obu państw uzgodniono zmianę konstytucyjnej nazwy “Macedonia” na „Republika Północnej Macedonii”. W zamian Grecja ma już nie blokować członkostwa Skopje w Unii Europejskiej i NATO.

UE i NATO czekają na Macedonię

Przewodniczący Rady Europejskiej i sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego wydali wspólne oświadczenie, w którym zachęcają do „skorzystania z historycznej okazji”, jaką jest zawarcie ugody z Grecją ws. nazwy kraju. Do zatwierdzenia porozumienia wezwała także macedońskich parlamentarzystów Komisja Europejska.
 
W przeprowadzonym w niedzielę …

Według mediów debata w Macedonii postrzegana jest jako decydujący sprawdzian dla premiera Zorana Zaewa, który wypracował to porozumienie z premierem Tsiprasem. Szef macedońskiego rządu zapowiedział wcześniej, że będzie chciał przeforsować porozumienie przez parlament, ostrzegając, że jeśli deputowani je odrzucą, rozpisze przedterminowe wybory. Macedońscy eksperci przewidują jednak, że w razie niepowodzenia premiera w parlamencie umowa z Grecją nie przetrwa.

Nie ma planu B

“Myślę, że przystąpienie do UE i NATO jest jedną z niewielu kwestii, która nas wszystkich jednoczy” – powiedział w poniedziałek Zaew.

Macedonia: Demonstracje poparcia dla akcesji do UE i NATO

Kilka tysięcy osób wzięło udział wczoraj (16 września) w stolicy kraju Skopje w manifestacji poparcia dla wejścia Macedonii do Unii Europejskiej o Sojuszu Północnoatlantyckiego. Warunkiem akcesji jest zakończenie toczonego z Grecją sporu o nazwę państwa. Stosowną umowę już podpisano, ale …

“Odrzucenie umowy doprowadzi do izolacji naszego kraju i niepewnej przyszłości” – ostrzegł szef macedońskiego rządu. Podobnego zdania jest premier Tsipras, który już wcześniej zapowiadał, że jeśli zmiana nazwy nie zostanie uchwalona, Macedonię czeka zepchnięcie na margines Europy i wycofanie zaproszenia do NATO.

“Nie ma planu B” – oświadczył kilka dni temu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podkreślił przy tym, że jedynym sposobem Macedonii na uzyskanie członkostwa w NATO jest proklamowanie zmiany nazwy kraju zgodnie z umową z Grecją.

Pod koniec września w Macedonii odbyło się referendum konsultacyjne w sprawie zmiany nazwy kraju. Choć 90 proc. głosujących poparło proponowaną poprawkę do konstytucji, to frekwencja wyniosła tylko ok. 36 proc., czyli znacznie poniżej 50-procentowego progu niezbędnego do uznania głosowania za ważne.

Macedonia: Niska frekwencja w referendum ws. zmiany nazwy kraju

Zdecydowana większość osób, które poszły wczoraj (30 września) oddać głos w referendum na temat zmiany nazwy kraju z Macedonii na Republikę Północnej Macedonii poparła ten pomysł. Po podliczeniu głosów z 70 proc. okręgów wyborczych okazało się, że aż 91,5 proc. …