Konflikt w Donbasie tematem rozmów Merkel i Poroszenki

Kanclerz Angela Merkel i prezydent Poroszenko, źródło https://twitter.com/regsprecher

Kanclerz Angela Merkel i prezydent Poroszenko, źródło https://twitter.com/regsprecher

Konflikt w Donbasie był wczoraj (10 kwietnia) tematem rozmów Angeli Merkel i Petra Poroszenki w Berlinie. Na wspólnej konferencji prasowej niemiecka kanclerz zapewniła,  że bez udziału Ukrainy Niemcy nie będą prowadziły rozmów nt. rozmieszczenia międzynarodowych sił pokojowych na wschodzie Ukrainy.

 

Angela Merkel zapewniła ponadto, że Berlin w dalszym ciągu będzie  pracował na rzecz przywrócenia pokoju w Donbasie, gdzie wciąż trwa konflikt między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami.

Przedstawiciel USA ds. Ukrainy: Nie ma miejsca na separatystyczne “republiki” w Donbasie

Specjalny przedstawiciel USA do spraw Ukrainy Kurt Volker oświadczył wczoraj (6 marca), że w ukraińskim ładzie konstytucyjnym nie ma miejsca na samozwańcze “republiki” prorosyjskich separatystów w Donbasie i powinny one zniknąć.

Poroszenko: Pomysł Moskwy nie do przyjęcia

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko – który był w poniedziałek z wizytą w stolicy Niemiec – przypomniał natomiast, że jego kraj nie zgadza się na rosyjskie propozycje ws. pokojowej misji ONZ w Donbasie.

Misja pokojowa ONZ w Donbasie?

Władze Ukrainy, które od dawna apelują o obecność sił pokojowych w Donbasie negatywnie odpowiedziały na propozycję prezydenta Rosji Władimira Putina, który zaproponował rozmieszczenie takich sił w celu zapewnienia bezpieczeństwa obecnej tam misji obserwacyjnej OBWE. Gospodarz Kremla polecił także, by rosyjskie MSZ wniosło w tej sprawie projekt rezolucji do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

“Rosyjski scenariusz nie jest scenariuszem sił pokojowych. Rosja chce, by była to eskorta dla obserwatorów OBWE, która nie działałaby na rzecz rozwiązania konfliktu i wstrzymania wojny” – oświadczył. Powtórzył, że Ukraina chce, by błękitne hełmy ONZ miały mandat, obejmujący całe terytorium konfliktu i dostęp do kontrolowanej przez separatystów granicy ukraińsko-rosyjskiej.

Rosjanie “ich tam nie ma” 

Poroszenko poinformował ponadto, że w ukraińskich więzieniach przetrzymywanych jest 23 rosyjskich żołnierzy i oficerów. Wyjaśnił, że są to tzw. „ich tam nie ma” (jak mówią o nich rosyjskie władze), a stanowią dowód na obecność Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. “W hasło `ich tam nie ma` nie wierzy już nikt na świecie” – dodał ukraiński prezydent.

Według agencji Interfax-Ukraina Poroszenko zwrócił przy tym uwagę, że Moskwa nie przyznaje się nie tylko do obecności swoich wojsk w Donbasie, ale również do udziału w ataku chemicznym w Syrii i do próby otrucia byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w brytyjskim Salisbury.

Siergiej Skripal i jego córka trafią do USA?

Siergiej Skripal i jego córka trafią do USA? Brytyjska gazeta „Sunday Times” poinformowała wczoraj (8 kwietnia), że pułkownik GRU oraz współpracownik brytyjskiego wywiadu i jego córka Julia mają – w wyniku współpracy MI6 i CIA – przenieść się do USA i otrzymać nową tożsamość.

Kolejny rozejm w Donbasie również nieprzestrzegany

Prezydent Ukrainy poinformował także, że zawarte przez czwórkę normandzką (Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja) ustalenia ws. kolejnego rozejmu, który miał obowiązywać w Donbasie w czasie Świąt Wielkanocnych, nie były przestrzegane.

Merkel przekazała z kolei, że  przywódcy Ukrainy, Francji i Niemiec spotkają się w maju w Akwizgranie i będą szukali sposobów uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. “Niemcy i Francja będą kontynuowały współpracę w tej sprawie” – zapewniła niemiecka kanclerz, cytowana przez ukraińskie media.

Powrót do pokojowych rozmów ws. Donbasu?

Kazachstan jest gotów zorganizować rozmowy grupy kontaktowej ws. pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie o ile strony tego konfliktu wyrażą zgodę. Tymczasem parlament Ukrainy przyjął ustawę o reintegracji tego regionu pozostającego pod kontrolą prorosyjskich separatystów, w której uznał Rosję za państwo-agresora. MSZ Rosji uznało, że jest to przygotowanie do nowej wojny.

Ukraina potrzebuje silnej UE

W wywiadzie dla „Handelsblatt” opublikowanym w przededniu wizyty w Berlinie, Poroszenko powiedział m.in., że Ukraina „potrzebuje silnej i zjednoczonej UE oraz jej solidarności”.

Szef MSZ Niemiec: Konflikt w Donbasie sprawą całej Europy

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel stwierdził wczoraj (4 stycznia) na Ukrainie, że pokojowa misja ONZ jest jedyną drogą do trwałego zawieszenia broni i przywrócenia pokoju w Donbasie. Dzień wcześniej oświadczył, że konflikt na wschodzie Ukrainy dotyczy całej Europy.

Oświadczył przy tym jednak, że teraz jego kraj potrzebuje przede wszystkim  misji ONZ na wschodzie kraju. Poroszenko podkreślił, że błękitne hełmy muszą zabezpieczyć niekontrolowaną przez Kijów część granicy rosyjsko-ukraińskiej. „Jeśli po rozmieszczeniu (w Donbasie) błękitnych hełmów Rosja nadal będzie mogła kierować do tego regionu żołnierzy, paliwo i broń, to misja (ONZ) nie będzie miała sensu” – wyjaśnił.

Merkel i Putin też rozmawiali o błękitnych hełmach w Donbasie

Ewentualna misja błękitnych hełmów na wschodzie Ukrainy była też przedmiotem poniedziałkowej rozmowy telefonicznej Merkel i Putina. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert poinformował, że obie strony potwierdziły swoją zgodę co do tego, że porozumienia mińskie ws. zażegnania konfliktu na wschodzie Ukrainy muszą zostać szybko i w pełni zrealizowane.