Dziś w Warszawie kolejna konferencja darczyńców na rzecz Ukrainy

konferencja-darczyncow-warszawa-ukraina-pomoc-humanitarna-andersson-morawiecki

Plakaty i transparent wywieszone podczas jednego z protestów przeciwko wojnie w Ukrainie, Przemyśl / Zdjęcie: Unsplash [Ryan Faulkner-Hogg]

Z inicjatywy Polski i Szwecji dziś w Warszawie odbędzie się kolejna Międzynarodowa Konferencja Darczyńców na rzecz Ukrainy.

 

Współgospodarzami jednodniowego spotkania, które ma na celu humanitarne wsparcie Ukrainy są premierzy obu tych państw: Magdalena Andersson i Mateusz Morawiecki, natomiast partnerami – przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Przewidywane jest m.in. przesłanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i wystąpienie Mateusza Morawieckiego.

Polsko-szwedzka inicjatywa dla Ukrainy: kolejna konferencja darczyńców w Warszawie

Międzynarodowa konferencja donatorów na rzecz Ukrainy odbędzie się 5 maja w Warszawie.

Müller: Niosący pomoc potrzebują stałego wsparcia

Zapowiadając czwartkową (5 maja) konferencję rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że jej celem jest zbiórka środków na rzecz rosnących potrzeb humanitarnych Ukrainy. “Polska i Szwecja chcą zachęcić swoich partnerów, aby wspólnie odpowiedzieć na trudną sytuację naszego wschodniego sąsiada”, przekazał w komunikacie.

Zwrócił przy tym uwagę, że organizacje niosące pomoc humanitarną potrzebują stałego wsparcia darczyńców, którzy powinni nadal okazywać solidarność z mieszkańcami Ukrainy choćby poprzez ONZ, Ruch Czerwonego Krzyża czy innych partnerów humanitarnych. “Jest to kluczowe w celu rozszerzenia możliwości działania w Ukrainie i zapewnienia, by pomoc dotarła do poszkodowanych”, podkreślił Müller.

Oczekuje się, że społeczność międzynarodowa podejmie dziś nowe zobowiązania, a dyskusja będzie dotyczyć wydatków mających na celu zaspokojenie natychmiastowych potrzeb humanitarnych Ukraińców, a także sposobów wspierania ukraińskiego społeczeństwa oraz zarysowania potrzeb długofalowych. Druga część konferencji to bowiem Okrągły stół do spraw odbudowy.

Rzecznik poinformował również, że dzisiejsze spotkanie odbędzie się na szczeblu szefów państw i rządów, z udziałem przedstawicieli światowego biznesu i instytucji finansowych: partnerów z UE, Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Ponadto w konferencji uczestniczyć będą także reprezentanci międzynarodowych instytucji humanitarnych, m.in. Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i Międzynarodowej Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Półksiężyca.

Czwartkowe spotkanie jest dostępne dla wszystkich ponieważ zorganizowane jest w formacie hybrydowym: umożliwia zarówno udział osobisty, jak i wirtualny. Inicjatorzy konferencji zachęcają zarówno do natychmiastowej pomocy, jak i długofalowego wsparcia, w tym również w przyszłej odbudowie Ukrainy.

Kampania Komisji Europejskiej "Stand Up For Ukraine": Zebrano ponad 10 mld euro

Akcja „Stand Up For Ukraine – Razem dla Ukrainy” była wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej, rządu Kanady i międzynarodowej organizacji Global Citizen.

Początek serii

Rzecznik rządu zapowiedział ponadto, że dzisiejsze spotkanie będzie początkiem serii nadchodzących w najbliższych miesiącach wydarzeń pomocowych dla pogrążonej w wojnie Ukrainy. W wyniku rosyjskiej agresji ginie bowiem wciąż ludność cywilna, organizowane są przymusowe deportacje, a sytuacja materialna milionów ludzi stale się pogarsza.

Według danych ONZ ponad 12 milionów ludzi przebywających na ogarniętym wojną terytorium Ukrainy potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej, w tym żywności, środków medycznych i schronienia. Dlatego niezbędna jest natychmiastowa mobilizacja międzynarodowej pomocy dla Ukrainy, która obecnie nie pokrywa nawet 15 proc. potrzeb.