Konferencja darczyńców: Ponad 6,3 mld euro na pomoc dla Ukrainy

Konferencja darczyńców na rzecz Ukrainy w Warszawie, maj 2022, źródło Krystian Maj KPRM

Konferencja darczyńców na rzecz Ukrainy w Warszawie, maj 2022, źródło Krystian Maj KPRM

Wczorajsza, kolejna już konferencja darczyńców w Warszawie przyniosła ponad 6,3 mld euro. Cała kwota zostanie przeznaczona na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal apelował o kolejne wpłaty, które tym razem byłyby przeznaczone na odbudowę kraju ze zniszczeń wojennych.

 

Europa kryzysów oczami lewicy. DEBATA Z LESZKIEM MILLEREM


W Ukrainie od ponad 70. dni trwa brutalna wojna wywołana przez Rosję.

Kolejną międzynarodową konferencję darczyńców na rzecz Ukrainy zorganizowano w czwartek (5 maja) z inicjatywy premierów Polski i Szwecji Mateusza Morawieckiego i Magdaleny Andersson, a partnerami byli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Uczestniczyli w niej ponadto szefowie państw i rządów, w tym premier Ukrainy Denys Szmyhal, przedstawiciele światowego biznesu i instytucji finansowych, a także reprezentanci międzynarodowych instytucji humanitarnych. Natomiast zdalnie z Kijowa łączył się prezydent Wołodymyr Zełenski.

Dziś w Warszawie kolejna konferencja darczyńców na rzecz Ukrainy

Współgospodarzami są premierzy Szwecji i Polski Magdalena Andersson i Mateusz Morawiecki.

Zełenski: Ukrainie potrzebne jest członkostwo w UE

„Agresor musi wiedzieć, że nie pokona wolnej Europy”, podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent Ukrainy. Zapewnił też, że “wszystko, co zniszczyła wojna, zostanie odbudowane” i wezwał “ kraje, żeby objęły swoim patronatem te gałęzie gospodarki Ukrainy, które ucierpiały przez wojnę”.

“Nasz kontynent jest zjednoczony, miliony osób na całym świecie wspierają nas w tym, żeby tyrania przegrała”, powiedział Zełenski zwracając uwagę, że warszawskie spotkanie jest dowodem na to, że Ukraina i cały świat jednoczy się we wspólnym celu. Zwrócił też uwagę, że siły ukraińskie walczą, ale zakończenie wojny, zależy nie tylko od tego, co się zdarzy na polu bitwy, ale także od wsparcia, zarówno humanitarnego, jak i wysiłków w przywróceniu normalnego życia na terenach wyzwolonych.

Prezydent Ukrainy poinformował ponadto, że przygotowywany jest plan odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny. “Musimy skorzystać z pomocy partnerów międzynarodowych”, przyznał. “Potrzebujemy pieniędzy, technologii, ekspertów i możliwości, które pozwolą nam przywrócić normalne życie”, powiedział Wołodymyr Zełenski.

Podkreślił przy tym, że „jego kraj potrzebuje szybko dołączyć do Unii Europejskiej, uzyskując status państwa kandydującego, który może zostać udzielony już teraz pod pewnymi warunkami i w trybie przyspieszonym”. Zwrócił też uwagę, że “wojna Rosji przeciwko Ukrainie została przygotowana jako wprowadzenie do zadania ciosu zjednoczonej Europie”.

W ocenie Zełenskiego rozszerzenie UE „będzie dobrą odpowiedzią”. “Nie liczymy na obietnice, ale oczekujemy konkretnych kroków”, oświadczył. “Wiem, że jesteśmy gotowi na te kroki i państwo również o tym wiedzą. Jestem przekonany, że większość z państwa jasno rozumie te uwarunkowania”, stwierdził prezydent Ukrainy.

Wyraził także wdzięczność wszystkim uczestnikom czwartkowej konferencji za to, że są z Ukraińcami i opowiadają się nie tylko za ich wolnością, “ale wszystkich tych, którym może zagrażać tyrania”. “Jestem przekonany, że Europa pokaże dzisiaj swoją siłę”, podsumował Wołodymyr Zełenski.

Rosjanie kradną masowo ukraińskie zboże

Ukraińskie władze alarmują, że rosyjska armia wywozi na masową skalę zboże z okupowanych terenów Ukrainy.

Szmyhal: Przechodzimy przez najtrudniejszy okres naszej historii

Szef ukraińskiego rządu podziękował „przyjaciołom z Polski, Szwecji, UE oraz ONZ” za to co dotychczas zrobili i zaapelował o dalszą pomoc m.in. do osób prywatnych. “Chciałbym zachęcić wszystkich do brania udziału w odbudowie naszego kraju”, powiedział podkreślając, że chodzi również o zbudowanie nowoczesnego państwa. Poinformował przy tym, że od wybuchu wojny (24 lutego) jego państwo otrzymało pomoc o wartości ponad 12 mld dolarów w postaci środków finansowych i uzbrojenia.

Szmyhal zapowiedział, że na fundusz na rzecz odbudowy Ukrainy złożą się pieniądze z organizacji międzynarodowych i finansowych, z datków od organizacji pomocy humanitarnej, datków od osób prywatnych i spółek, a także ze skonfiskowanego mienia m.in. rosyjskim oligarchom. Premier Ukrainy dodał, że plan odbudowy kraju będzie miał dwa wymiary.

Jeden – regionalny – gdzie wiodącą rolę w odbudowie poszczególnych regionów, czy miast przejmą poszczególne kraje i korporacje. Natomiast w drugim, to prezydent Ukrainy opracuje zestaw parametrów dla poszczególnych obszarów i transformacja w poszczególnych regionach będzie realizowana we współpracy z partnerami międzynarodowymi.

Premier Ukrainy wskazał, że celem będzie nie tylko odbudowa tego, co zniszczono, ale też „zbudowanie nowoczesnego państwa”. Podkreślił przy tym, że “niesłychanie istotne jest członkostwo w UE”. “Przechodzimy przez najtrudniejszy okres naszej historii, kiedy waży się los naszego państwa, ale wierzymy w nasze zwycięstwo i w to, że przed nami jasna przyszłość”, powiedział wczoraj Szmyhal.

Ukraina: Zginął kolejny dziennikarz. Oleg Machow walczył w obronie okolic Charkowa

„Od pierwszego dnia wojny był na froncie” – wspomniał go prezydent Ukrainy.

Morawiecki: Razem wygramy tę wojnę

“Dziękuję, że jesteście dzisiaj tutaj wszyscy z nami. Wasza obecność pokazuje, że nie jesteśmy obojętni na cierpienie, które powoduje ta niesprawiedliwa, brutalna wojna, że robimy wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać Rosję i zapewnić Ukrainie zwycięstwo”, powiedział premier Mateusz Morawiecki otwierając konferencję na Stadionie Narodowym w Warszawie.

“Wiemy bardzo dobrze, że dziś walczycie nie tylko o waszą Ojczyznę, nie tylko o waszą niepodległość i wolność, ale i o naszą”, zapewnił zwracając się do Ukraińców, w tym do prezydenta Zełenskiego i premiera Szmyhala. Mateusz Morawiecki zadeklarował także dalszą pomoc. “W dalszym ciągu będziemy was wspierać w każdy możliwy sposób. Wygracie tę wojnę, wygramy ją razem. Razem pokażemy, że wartości europejskie to nie są czcze słowa, tylko idą za nimi działania”, podkreślił.

“Razem zmobilizowaliśmy 6,5 mld dolarów. To są nasze zobowiązania z dziś. Nasze wsparcie nie ustaje, nie ma wśród nas egoistów, bo gdyby wygrały egoizmy, wygra Putin, jeśli wygra jedność, wygra Ukraina”, oświadczył Morawiecki.

Szef polskiego rządu odbył także spotkania dwustronne: z szefową KE Ursulą von der Leyen, premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz premier Finlandii Sanną Marin. Rozmowy dotyczyły sytuacji za naszą wschodnią granicą, możliwości wsparcia dla Ukrainy i dalszych sankcji na Rosję. Ponadto, podczas rozmowy z premier Finlandii tematem były również kwestie związane z ewentualnym przystąpieniem tego kraju do NATO.

Polskie propozycje na unijnej liście sankcji wobec Rosji

Z polskiej inicjatywy na kolejnej unijnej liście sankcji znajdzie się 17 spółek zbrojeniowych oraz firmy płatniczo-księgowe, które lobbowały na rzecz Rosji i pomagały omijać system sankcyjny.

Szefowa KE: Solidarność Polaków jest niesamowita

“Chciałabym zwłaszcza oddać hołd Polakom, którzy zrobili to w niesamowity sposób. Solidarność wyrażana przez Polaków jest niesamowita”, powiedziała natomiast Ursula von der Leyen. Zadeklarowała także kolejne wsparcie Ukrainy.

“Mamy świadomość, że rząd ukraiński potrzebuje ponad 5 mld euro miesięcznie, żeby móc płacić wynagrodzenia i zapewniać podstawowe świadczenia obywatelom. Dzisiaj w społeczności międzynarodowej pracujemy, żeby was wspierać” — powiedziała von der Leyen, zwracając się do obecnego na konferencji premiera Szmyhala.

Przyznała przy tym, że na odbudowę Ukrainy będą potrzebne „setki miliardów euro”. “Jesteśmy skłonni dać jak najwięcej i pracować z wami jak najściślej, żeby jak najprędzej zacząć inwestycje i reformy, tak by utorować drogę Ukrainy do Unii Europejskiej”, zapewniła przewodnicząca KE.

Zwróciła też uwagę, że mija 10. tydzień agresji Rosji na Ukrainę. — Przez 10 tygodni żołnierze Putina popełniali okrucieństwa, których nie łatwo będzie zapomnieć. To 10 tygodni, w trakcie których Unia Europejska stanęła mocno za Ukrainą — podkreśliła von der Leyen. przypomniała, że w tym tygodniu przedstawiono szósty pakiet sankcji, który obejmuje embargo rosyjską ropę. — Putin rozpoczął tę wojnę i musi za nią zapłacić — powiedziała.

W ramach poprzedniej kampanii pod nazwą „Stand Up For Ukraine”, która miała miejsce również w Warszawie niemal miesiąc temu ( 8-9 kwietnia) udało się zebrać 9,1 mld euro, a kolejny miliard zobowiązały się wtedy dodać Komisja Europejska oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD). Wszystkie pieniądze przeznaczono na pomoc ukraińskim uchodźcom.

Kampania Komisji Europejskiej "Stand Up For Ukraine": Zebrano ponad 10 mld euro

Akcja „Stand Up For Ukraine – Razem dla Ukrainy” była wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej, rządu Kanady i międzynarodowej organizacji Global Citizen.