Komisja Europejska: Jesteśmy gotowi wesprzeć reformy w Armenii

Johannes Hahn i Federica Mogherini, Źródło: Komisja Europejska

Johannes Hahn i Federica Mogherini, Źródło: Komisja Europejska

Komisarz UE ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia Johannes Hahn przybędzie do Erywania 29 stycznia 2019 roku w celu omówienia unijnego wsparcia dla reform politycznych i gospodarczych w Armenii oraz dalszego zaangażowania Unii Europejskiej w regionie Kaukazu Południowego.

 

Komisja Europejska opublikowała oświadczenie komisarza Hahna przed wizytą w stolicy Armenii. Unijny przedstawiciel spotka się z prezydentem kraju Armenem Sarkissianem i premierem Nikolem Paszinjanem. W programie jest również wizyta u Ministra Spraw Zagranicznych Armenii Zohrara Mnatsakanyana.

„Nie mogę się doczekać wizyty w Armenii i spotkania z nowym rządem. Przywiązujemy dużą wagę do stosunków między UE a Armenią i jesteśmy gotowi zwiększyć poparcie dla wysiłków podejmowanych przez ten kraj w celu poprawy życia obywateli. Zobowiązanie Armenii w ramach Partnerstwa Wschodniego pozostaje dla nas kluczowe i będziemy nadal zachęcać do współpracy regionalnej. Jest to szczególnie ważne w tym roku, kiedy świętujemy 10. rocznicę powstania Partnerstwa Wschodniego „- stwierdził komisarz Johannes Hahn.

Umowa o kompleksowym i wzmocnionym partnerstwie

Już 10 państw Unii Europejskiej ratyfikowało nową umowę o partnerstwie Unii Europejskiej z Armenią, która została podpisana 24 listopada 2017 r. Ostatnim państwem, które do tej pory sfinalizowało ratyfikację porozumienia jest Wielka Brytania (18 stycznia 2019 roku). Umowa została ratyfikowana również przez Bułgarię, Danię, Estonię, Litwę, Łotwę, Luksemburg, Maltę i Polskę i Rumunię.

Zawiera ona standardowe klauzule polityczne UE dotyczące praw człowieka, Międzynarodowego Trybunału Karnego, broni masowego rażenia, broni strzeleckiej i lekkiej oraz zwalczania terroryzmu. Ponadto przewiduje współpracę w wielu dziedzinach, takich jak środowisko, polityka przemysłowa, zmiana klimatu, transport, podatki, energia, edukacja i kultura, bankowość i ubezpieczenia, badania i innowacje, górnictwo i turystyka.

UE odnotowuje postępy w relacjach Armenia-Azerbejdżan

Unia Europejska z zadowoleniem odnotowała trwającą od niedawna odwilż w stosunkach między Azerbejdżanem i Armenią w związku z konfliktem o Górski Karabach.
 

Armenia jest w stanie wojny z Azerbejdżanem o terytorium Górskiego Karabachu, które znajduje się pod kontrolą ormiańskich separatystów sympatyzujących …

Armenia zobowiązała się do podjęcia kroków w celu modernizacji gospodarki i stopniowego zbliżenia przepisów do dorobku prawnego UE. Umowa zawiera również obszerną sekcję dotyczącą handlu, której celem jest poprawa i zwiększenie wymiany handlowej między UE a Armenią, przy jednoczesnym poszanowaniu zobowiązań Armenii w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.