Komisarz Jourová: Nie chcemy w UE „koni trojańskich”

źródło: Flick/Images Money

źródło: Flick/Images Money

Komisja Europejska chce zająć się sprawą przyznawania obywatelstw w zamian za wysokie inwestycje. Możliwość taką osobom spoza Unii Europejskiej daje część państw członkowskich. KE chce jednak, aby baczniej sprawdzano osoby, które korzystają z takich programów, tak aby unijnego obywatelstwa nie uzyskiwali ludzie stanowiący zagrożenie dla UE.

 

Komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci Věra Jourová przedstawiła zarys planu działań KE w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Die Welt”. Wyraziła też „głębokie zaniepokojenie” rosnącą liczbą przyznawanych rocznie obywatelstw dla osób spoza UE w zamian za inwestycje. Programy takie miały służyć pojedynczym przypadkom, ale niektóre państwa członkowskie UE – np. Cypr czy Malta – podejmują tego typu decyzje nawet kilkaset razy rocznie.

Komisja chce uszczelnienia procesu weryfikacji

KE chce przede wszystkim uszczelnić i ujednolicić system weryfikacji wnioskodawców, tak aby wykluczone były z takich programów osoby karane za przestępstwa bądź zamieszane w działalność korupcyjną, a także stanowiące potencjalne niebezpieczeństwo dla UE. Połączone ma to być także z przyspieszeniem wdrażania przez państwa członkowskie nowych unijnych regulacji dotyczących prania brudnych pieniędzy. „Przyznawanie obywatelstwa państwa członkowskiego za pieniądze jest potencjalnym źródłem ryzyka dla UE, ponieważ daje możliwość swobodnego przemieszczania się po całej Unii” – mówiła w rozmowie z niemieckimi dziennikarzami Jourová. „Część z państw członkowskich musi robić więcej, aby zapewnić, że nie przyznają obywatelstw przestępcom czy osobom, które zajmują się praniem pieniędzy” – dodała komisarz.

Nie wszystkie państwa członkowskie UE dają możliwość uzyskania obywatelstwa w zamian za inwestycje. Część przyznaje tylko status rezydenta. Ale i takie rozwiązanie daje wiele możliwości. Rozwiązania owe pojawiły się w szczycie kryzysu finansowego w UE. Niektóre państwa chciały ratować w ten sposób swoje chwiejące się gospodarki. Dlatego wśród krajów, jakich obywatelstwo (lub stałą rezydenturę) można sobie de facto kupić dominują te z południa Europy.

Eurostat: Rekordowa liczba nowych obywateli UE. Brytyjczycy starają się o unijny paszport

Około 995 tys. osób otrzymało w 2016 r. obywatelstwo któregoś z krajów członkowskich UE. To rekordowy wynik odkąd unijne biuro statystyczne Eurostat zbiera na ten temat dane z krajów członkowskich. Najwięcej nowych obywateli UE pochodzi z Maroko, Albanii oraz Indii. …

Gdzie można uzyskać obywatelstwo lub stałą rezydenturę w zamian za inwestycje?

Najwięcej kosztuje obywatelstwo Cypru. Aby je uzyskać trzeba zainwestować 2 mln euro w zakup nieruchomości oraz w depozyty w cypryjskich bankach, które w szczycie kryzysu traciły płynność finansową. Jeśli ktoś chciałby uzyskać na Cyprze stałą rezydenturę, to wystarczy 300 tys. euro. W pobliskiej Grecji jest taniej – koszt stałej rezydentury to 250 tys. euro.

Ofertę zdobycia obywatelstwa przygotowała także Bułgaria (koszt to minimum 511 tys. euro) oraz Malta (650 tys. euro inwestycji w rządowy fundusz ds. rozwoju oraz 150 tys. w rządowe obligacje). Z kolei stałą rezydenturę uzyskać można na Węgrzech (konieczne jest zainwestowanie 300 tys. euro w obligacje) oraz w Hiszpanii i Portugalii (w obu przypadkach po 500 tys. euro w nieruchomości).

Sprawa przyznawania stałych rezydentur obcokrajowcom wzbudziła ostatnio duże kontrowersje m.in. na Węgrzech, gdy wyszło na jaw, że – choć Budapeszt odmówił przyjęcia syryjskich uchodźców – sprzedał rezydentury bogatym Syryjczykom, w tym osobom podejrzanym o wspieranie terroryzmu. Kontrowersje budziło także przyznawanie dokumentów obywatelom innych krajów. „Mamy takich osób – głównie Rosjan, Chińczyków i Arabów – ponad 20 tys. Przedsiębiorstwa powiązane z Fideszem, które organizowały cały ten proceder zarobiły już (…) 600 mln euro” – mówił w niedawnym wywiadzie dla EURACTIV.pl węgierski socjolog Bálint Magyar.

Belgijskie obywatelstwo dla Brytyjczyków pracujących dla UE?

Taki pomysł rzucił w ubiegłym tygodniu przewodniczący Komisji Europejskiej podczas debaty po wystąpieniu premiera Belgii na forum Parlamentu Europejskiego. Brexit sprawi bowiem, że około tysiąca Brytyjczyków zatrudnionych w Brukseli w instytucjach UE z dnia na dzień może stracić pracę. Tymczasem …

Węgry to państwo mafijne, ale Polska wciąż ma plan B – WYWIAD

Węgry są zarządzane jak klanowa organizacja kryminalna w wymiarze systemowym. Jeśli chcielibyśmy zrobić zdjęcie elity rządzącej, polecam udać się do loży VIP stadionu Pancho Arena w Felcsút, rodzinnym miasteczku Viktora Orbána – tłumaczy Bálint Magyar*, węgierski socjolog i były polityk liberalny …