Komik oficjalnie zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich na Ukrainie

Zwycięzca I tury wyborów prezydenckich na Ukrainie Wołodymyr Zełenski przy urnie wyborczej, źródło facebook Команда Зеленського

Zwycięzca I tury wyborów prezydenckich na Ukrainie Wołodymyr Zełenski przy urnie wyborczej, źródło facebook Команда Зеленського

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy potwierdziła wczoraj, że do drugiej tury wyborów prezydenckich przeszli telewizyjny komik Wołodymyr Zełenski i urzędujący szef państwa Petro Poroszenko.

 

Druga tura wyborów odbędzie się za dwa tygodnie (21 kwietnia).

Po podliczeniu protokołów z okręgowych komisji wyborczych w formie elektronicznej oraz ich oryginałów opatrzonych pieczęciami ukraińska komisja wyborcza ogłosiła oficjalnie w niedzielę (7 kwietnia), że w głosowaniu 31 marca największe poparcie w otrzymał Zełenski, na którego głosowało ponad 30 proc. (30,24 proc.) uprawnionych, a drugie miejsce zajął Poroszenko z poparciem niemal 16 proc. (15,95 proc.) wyborców.

Na podobny wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie wskazywały sondażowe wyniki exit poll sprzed tygodnia.

Ukraina: Zełenski i Poroszenko w II turze wyborów prezydenckich

Aktor, scenarzysta i telewizyjny komik Wołodymyr Zełenski zdecydowanie zwyciężył w I turze wyborów prezydenckich na Ukrainie. Według sondażu exit poll zdobył 30,4 proc. głosów. W II turze zmierzy się z obecnie urzędującym prezydentem Petro Poroszenką, na którego zagłosowało 17,8 proc. …

Debata Poroszenko-Zełenski

Przed drugą turą wyborów prezydenckich na Ukrainie odbędzie się debata obu kandydatów. Zgodnie z art. 62 tamtejszej ustawy o wyborach prezydenckich, debata odbędzie się w ostatni piątek przed dniem powtórnego głosowania, czyli 19 kwietnia, w trwającej co najmniej 60 minut transmisji telewizyjnej na żywo między godziną 19 a 22.

Wołodymyr Zełenski zaproponował, żeby zorganizować ją na Stadionie Olimpijskim w Kijowie, a Petro Poroszenko – ku zdziwieniu wielu obserwatorów – to wyzwanie przyjął. „Bo debaty to poważna dyskusja o strategii rozwoju kraju, wartościach, historycznym wektorze, priorytetach” – uzasadniał swoją decyzję urzędujący prezydent

Potrzebny silny prezydent, naczelny wódz, żeby obronić kraj przed Rosją

Urzędujący prezydent ostrzegł wczoraj na twitterze, że Ukraina będzie musiała dokonać wyboru między kontynuacją dążenia do struktur UE, czyli do demokracji i praworządności, oraz do gwarantującego bezpieczeństwo NATO, a zwrotem ku Moskwie, co może zakończyć nawet wchłonięciem Ukrainy przez Federację Rosyjską.

Poroszenko podkreślił także, że państwo potrzebuje w takiej chwili silnego prezydenta i dowódcy. “Nie chodzi o deklaracje jakie składają kandydaci, ale o to, czy prezydent jest wystarczająco silny, żeby stawić czoła wyzwaniom i obronić kraj przed agresorem” – napisał w kolejnym wpisie. Wyjaśnił, że chodzi o to czy nowo wybrana głowa państwa będzie w stanie chronić państwo i bronić je jako prezydent i wódz naczelny. Bo (Władimir) Putin chce – podkreślił Poroszenko – słabego prezydenta Ukrainy, żeby umożliwić sobie rewanż.

Rosja widzi zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa w NATO, a Ukraina w Rosji

Według prezydenta Rosji Władimira Putina najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji, to rozszerzanie infrastruktury NATO, zawieszenie INF i ataki hakerów z zagranicy. Natomiast prezydent Ukrainy Petro Poroszenko widzi jedno zagrożenie dla bezpieczeństwa swojego kraju – Rosję.

„Dzerkało Tyżnia”: Ukraina musi naprawić błędy w stosunkach z Polską

Natomiast według ukazującego się w sobotę ukraińskiego tygodnika „Dzerkało Tyżnia” Ukrainie potrzebna jest nowa polityka wobec Polski. “Niezależnie od wyników II tury wyborów na prezydenta Ukrainy, przyszły przywódca tego kraju powinien naprawić błędy w zaniedbanych w ostatnich latach stosunkach z Polską” – cytują polskie media fragment artykułu  Ołeny Betlij.

„Bez Polski Ukraina nie będzie mogła ani wyjść ze strefy wpływów Rosji, ani wzmocnić pozycji w Europie środkowo-wschodniej” – ocenia ukraińska publicystka. Jej zdaniem, żeby to osiągnąć “Kijów powinien usłyszeć Warszawę, wyznaczyć priorytety swej `polityki polskiej` i wzmocnić jakościowo krąg ekspertów ds. Polskich”. Betlij ostrzega także, że trzeba się z tym spieszyć, żeby “nie dopuścić do wzmocnienia pozycji antyukraińskich kół politycznych w przyszłym polskim parlamencie” po jesiennych wyborach parlamentarnych w naszym kraju.

Tymoszenko ponownie przegrała, kwestionuje wyniki głosowania

Poprzednie – przedterminowe – wybory prezydenckie odbyły się w maju 2014 r., które rozpisano po obaleniu zbiegłego do Rosji prezydenta Wiktora Janukowycza. W pierwszej turze zwyciężył wtedy Poroszenko (54,7 proc. głosów) przed byłą premier Julią Tymoszenko (12,81 proc.), która tym razem – z trzecim wynikiem w I turze – nie przeszła do II tury wyborów.

Ukraina: OBWE nie stwierdziło naruszeń podczas wyborów, Tymoszenko nie uznaje wyników

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie uznała, że przeprowadzona w ostatnią niedzielę (31 marca) I tura wyborów prezydenckich na Ukrainie „została przeprowadzona uczciwie, a kandydaci mieli możliwość swobodnej rywalizacji”. Tymczasem Julia Tymoszenko, która według exit poll nie weszła do II …