Kolizja na Morzu Śródziemnym. Turcja mówi o prowokacji i zapowiada nieugiętość

Zatoka Antalya, w której prowadzone były poszukiwania złóż węglowodorów, fot. Hazal Ozturk [Unsplash]

Zatoka Antalya, w której prowadzone były poszukiwania złóż węglowodorów, fot. Hazal Ozturk [Unsplash]

Kolejny zwrot w konflikcie między Atenami a Ankarą. W środę (12 sierpnia) we wschodniej części Morza Śródziemnego miała miejsce kolizja z udziałem greckiej fregaty i tureckim okrętem wojennym eskortującym statek badawczy Oruç Reis. Grecja podkreśla, że incydent był wypadkiem, Turcja uważa go za akt prowokacji.

 

 

We wschodniej części Morza Śródziemnego, w miejscu, gdzie w poniedziałek (10 sierpnia) Turcja wznowiła badania sejsmiczne w poszukiwaniu złóż wodorotlenków, doszło w środę do incydentu między siłami tureckimi a stacjonującą w regionie grecką flotyllą.

Jak informuje agencja Reutera, grecka fregata Linnos podpłynęła zbyt blisko statku Oruç Reis i zderzyła się z osłaniającym go okrętem. „To był wypadek”, utrzymuje źródło w ministerstwie obrony. Poinformowano także, że jednostka nie uległa uszkodzeniu i mogła wziąć udział w odbywających się następnego dnia wspólnych ćwiczeniach morskich z Francją.

Ateny gotowe do rozmów z Ankarą. Wizyta Pompeo w Czechach / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 13 sierpnia.

Ankara: Środowy incydent to prowokacja

Przebywający w piątek w Szwajcarii minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu uznał zdarzenie za prowokację i przestrzegł Ateny przed konsekwencjami podobnych działań. „Grecja powinna odstąpić od prowokacyjnych działań wobec statku Oruç Reis. W przeciwnym wypadku musi się liczyć z adekwatną reakcją (ze strony tureckich władz – red.)”, stwierdził.

Çavuşoğlu odniósł się do odbywającego się tego dnia spotkania Rady UE ds. Zagranicznych, poświęconego m.in. konfliktowi na linii Ateny – Ankara. Minister wezwał Francję do zaprzestania „rozpieszczania” Grecji, a Unię Europejską do tego, by nie udzielała Atenom „bezwarunkowego poparcia”.

Grecja podkreśla z kolei swoją wolę porozumienia z Turcją. „Każdą kwestię da się rozwiązać, ale inicjatywa leży po stronie tureckiej”, stwierdził szef tamtejszego MSZ Nikos Dendias, który w piątek w Wiedniu rozmawiał o sporze z Ankarą z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo.

Turcja wznawia prace poszukiwawcze na Morzu Śródziemnym. Ciąg dalszy sporu z Grecją

Turecki statek Oruç Reis wpłynął na sporne tereny na Morzu Śródziemnym w ramach kontynuacji działań poszukiwawczych, których celem jest znalezienie na tych obszarach złóż węglowodorów.

Erdoğan: Nie ugniemy się pod groźbami sankcji

Tymczasem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wykluczył możliwość jakichkolwiek ustępstw ze strony Ankary. Ostatnie działania Grecji na Morzu Śródziemnym, w tym wspólne ćwiczenia z Paryżem, określił jako „bandyckie”. Podkreślił także, że tureckie władze nie dopuszczą, by takie działania miały miejsce na terenie, które Turcja uważa za część swojego szelfu kontynentalnego.

Dodał także, że nawet ryzyko sankcji ze strony państw UE nie zmusi tureckiego rządu do kapitulacji w sprawie prac poszukiwawczych na Morzu Śródziemnym. „Nie ugniemy się pod językiem sankcji i gróźb”, stwierdził.

Odwilż na linii Ankara – Ateny? UE mówi jednym głosem ws. sporu Grecji z Turcją

W sporze między Grecją, Cyprem a Turcją o działania poszukiwawcze we wschodniej części Morza Śródziemnego, kraje UE zachowują jedność. Czy jest szansa na trwałe porozumienie?

UE popiera Grecję, ale kładzie nacisk na potrzebę porozumienia

Na piątkowym nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych  (odbywającym się poprzez wideokonferencję) ministrowie państw członkowskich UE zgodzili się, że turecka aktywność we wschodniej części Morza Śródziemnego wiąże się z „podwyższonym ryzykiem niebezpiecznych incydentów”.

Jednocześnie ministrowie zwrócili uwagę na pilną potrzebę znalezienia rozwiązania konfliktu grecko-tureckiego. Wskazali przy tym, że negatywne stosunki Aten z Ankarą „niosą za sobą daleko idące konsekwencje dla całej Unii Europejskiej, zdecydowanie wykraczające poza wschodnie regiony basenu Morza Śródziemnego”.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w rozmowie z prezydentem Erdoğanem podkreślił „pełną solidarność UE z Grecją”. Zaapelował jednak o deeskalację napięć, unikanie prowokacji i dążenie do dialogu.

Maas: Turcja powinna zaprzestać poszukiwań złóż węglowodorów na Morzu Śródziemnym

Podczas wizyty w Atenach szef niemieckiej dyplomacji wezwał tureckie władze do zaprzestania działań poszukiwawczych we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Spór grecko-turecki o złoża ropy naftowej

Ostatnie nieporozumienia między Ankarą a Atenami dotyczą prowadzenia przez stronę turecką badań sejsmicznych na terenie będącym przedmiotem sporu terytorialnego między oboma krajami, a także Cyprem. Turcja poszukuje tam złóż węglowodorów, co wywołuje sprzeciw Greków, również roszczących sobie prawa do surowców naturalnych na tym obszarze.

W sporze z Turcją Grecja wspierana jest przez Francję. W czwartek (13 sierpnia) w ramach odpowiedzi na tureckie działania siły obu krajów przeprowadziły wspólne ćwiczenia morskie w okolicach Krety (pisaliśmy o nich w piątek tutaj).

Zarówno Turcja, jak i Grecja od 1952 r. są członkami NATO. Kwatera główna Sojuszu odmawia zajęcia jednoznacznego stanowiska w sporze, powołując się na różnice między interesami poszczególnych sojuszników i podkreślając rolę dialogu. Takie podejście mocno krytykował ostatnio premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, który w rozmowie z sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem określił je jako „nieskuteczne”.