Kolejny świąteczno-noworoczny rozejm w Donbasie

Donbas, źródło: https://www.youreporter.it

Donbas, źródło: http://www.youreporter.it/foto_Deterioration_of_an_ecological_situation_on_Donbas?refresh_ce-cp

Od 29 grudnia w Donbasie ma trwać zawieszenie broni między ukraińskimi siłami rządowymi i wspieranymi przez Kreml separatystami.

 

Dotychczas stronom konfliktu w Donbasie nie udało się dotrzymać żadnego z rozejmów ogłaszanych w walkach trwających tam już prawie pięć lat.

OBWE: Strony konfliktu w Donbasie nie dążą do pokoju

Przedstawiciel OBWE w trójstronnej grupie kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie uznał po wczorajszym (4 grudnia) spotkaniu tej grupy, że żadna ze stron tego konfliktu nie dąży do przywrócenia pokoju w regionie.

Bezterminowe wstrzymanie walk

Przedstawiciel Ukrainy w trójstronnej grupie kontaktowej ds. konfliktu w Donbasie Jewhen Marczuk poinformował w telewizji Priamyj, że świąteczno-noworoczny rozejm uzgodniono w czasie wczorajszej (27 grudnia) wideokonferencji grupy, w ramach której spotykają się przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Ukrainy i Rosji.

Według słów generała członkowie grupy przyjęli propozycję Ukrainy dotycząca zawieszenia broni, która została przedstawiona na poprzednim spotkaniu. “Zaproponowaliśmy ogłoszenie ciszy, czyli bezterminowego wstrzymania walk od jutrzejszej nocy, czyli od godziny 0:01 w dniu 29 grudnia” – cytują media wypowiedź Marczuka.

Przedstawiciel Ukrainy w trójstronnej grupie kontaktowej ds. konfliktu w Donbasie przewiduje, że przerwa w walkach pozwoli na wyremontowanie lub odbudowę obiektów zniszczonych w wyniku walk w pobliżu linii rozgraniczającej strony konfliktu.

Poroszenko: Odparliśmy atak Rosjan w Donbasie

Czterech zabitych i ośmiu rannych żołnierzy po stronie ukraińskich sił rządowych oraz ośmiu zabitych i 11 rannych po stronie przeciwnej, to – jak poinformował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko – bilans wczorajszego (23 sierpnia) ataku Rosjan w Donbasie. Tymczasem od najbliższej …

Poprzedni rozejm był rozejmem “szkolnym”

Poprzednie zawieszenie broni w Donbasie grupa trójstronna ogłosiła pod koniec sierpnia. Był to tzw. rozejm szkolny, uzgodniony na czas rozpoczęcia nauki w nowym roku szkolnym. Obecna przerwa w walkach wiąże się natomiast z okresem świąt. Ukraińcy obchodzą bowiem Boże Narodzenie dopiero po Nowym Roku – według kalendarza juliańskiego święta przypadają siódmego stycznia.

Wśród 32 tys. walczących w Donbasie separatystów 11 tys. to Rosjanie

Tego samego dnia  szef sztabu operacji wojskowej połączonych sił zbrojnych Ukrainy w Donbasie Serhij Najew poinformował, że według szacunków wojskowych, po stronie prorosyjskich separatystów walczy w Donbasie 32 tysiące osób, w tym 11 tysięcy Rosjan, a ich oddziały mają być uzbrojone w rosyjską broń i podporządkowane  bezpośrednio rosyjskiej armii.

Poroszenko ostrzega przed wielką wojną

Poroszenko ostrzega przed “bardzo realną groźbą inwazji Rosji na pełną skalę”, Tajani apeluje do obu stron o współpracę i działanie zgodne z prawem międzynarodowym, a Rada Północnoatlantycka wzywa Moskwę do udostępnienie ukraińskich portów i umożliwienia żeglugi na Morzu Azowskim.

„Wiadomo nam o obecności na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu donieckiego i ługańskiego 32 tysięcy członków rosyjskich regularnych formacji wojskowych (…), z czego 11 tysięcy to Rosjanie” – powiedział w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. Generał dodał, że dowodzą nimi zawodowi oficerowie i generałowie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Unijne sankcje dla prorosyjskich separatystów z Donbasu

Rada UE zatwierdziła wczoraj (10 grudnia) unijne sankcje wobec dziewięciu osób zaangażowanych w organizację nielegalnych wyborów w Donbasie. Ministrowie spraw zagranicznych państw UE nie zdecydowali się jednak na żadne restrykcje za rosyjski atak na ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej.

Uzbrojonymi w rosyjską broń separatystami dowodzą rosyjscy oficerowie

Według Najewa dotyczy to 1 Korpusu Armijnego w tzw. Donieckiej Republice Ludowej oraz 2 Korpusu Armijnego w republice ługańskiej, które pozostają pod dowództwem sztabu 8 Armii Gwardyjskiej Rosji w Nowoczerkasku w obwodzie rostowskim, około 160 km na wschód od granicy Ukrainy.

Według ukraińskich danych struktury wojskowe separatystów wyposażone są w sprzęt wojskowy z czasów radzieckich, ale dysponują również współczesnym  uzbrojeniem rosyjskim, m.in. środkami walki radioelektronicznej. Najew zwrócił uwagę, że właśnie z pomocą tej broni “okupacyjne wojska rosyjskie utrudniają pracę dronów Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE na okupowanych terytoriach obwodu donieckiego i ługańskiego, a także w odległości 60 kilometrów od linii rozgraniczenia, w głąb terytorium będącego pod kontrolą władz Ukrainy”.

W wyniku wojny  w Donbasie, która trwa od wiosny 2014 r.,  zginęło już ponad 10 tysięcy osób.

Koniec stanu wojennego na Ukrainie, ale nie koniec napięć w regionie

Na Ukrainie zakończył się stan wojenny, jednak napięcie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej nie słabnie. Kijów zapowiedział wznowienie ruchu ukraińskiej marynarki wojennej przez tę cieśninę, a Moskwa zaapelowała do państw Zachodu o powstrzymanie władz Ukrainy od „nowych prowokacji”.