Kolejny rozejm w Donbasie. Od razu doszło do naruszeń

www.facebook.com/oscesmm

W nocy z soboty na niedzielę w Donbasie wszedł w życie „chlebny rozejm” – bezterminowy zakaz otwierania ognia uzgodniony przez trójstronną grupę kontaktową ds. uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy (nazwany został „chlebnym”, bo przypada na okres żniw).

 

Jednak – podobnie jak wszystkie poprzednie – również ten od razu został naruszony.

Kolejny świąteczno-noworoczny rozejm w Donbasie

Od 29 grudnia w Donbasie ma trwać zawieszenie broni między ukraińskimi siłami rządowymi i wspieranymi przez Kreml separatystami.
 

Dotychczas stronom konfliktu w Donbasie nie udało się dotrzymać żadnego z rozejmów ogłaszanych w walkach trwających tam już prawie pięć lat.

https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/obwe-strony-konfliktu-w-donbasie-nie-daza-do-pokoju/

Bezterminowe wstrzymanie walk …

W pierwszej dobie rozejmu 79 naruszeń, dwie ofiary śmiertelne

W oświadczeniu trójstronnej grupy kontaktowej opublikowanym na stronie misji obserwacyjnej OBWE podkreślono, że po raz pierwszy osoby, które naruszą rozejm, zostaną pociągnięte do odpowiedzialności i będą wobec nich podjęte „środki dyscyplinarne”. Mimo to w pierwszej dobie obowiązywania rozejmu misja obserwacyjna OBWE odnotowała 79 naruszeń zawieszenia broni, w tym sześć eksplozji.

W jednej z nich w niedzielę rano zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy, a dwóch innych zostało rannych. Według sztabu Operacji Połączonych Sił Zbrojnych do zdarzenia doszło w miejscowości Szczastia w obwodzie ługańskim, gdzie grupa dywersyjno-zwiadowcza wspieranych przez Rosję separatystów podłożyła minę przeciwpiechotną.

Zełenski: Rozpoczęto śledztwo

“To problem. Polegli z powodu wybuchu miny. Dwie osoby są ranne, dwóch innych żołnierzy straciliśmy. Rozpoczęto śledztwo w tej sprawie” – powiedział dziennikarzom prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski tuż po oddaniu głosu w niedzielnych przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Ukraina: Według exit poll Sługa Narodu wygrywa wybory parlamentarne

Na Sługę Narodu, czyli partię założoną wokół prezydenta Wołydymyra Zełenskiego, zagłosowało według sondaży exit poll 43,9 proc. wyborców. W Radzie Najwyższe mają się znaleźć jeszcze 4 inne ugrupowania. Nie wiadomo jednak czy prezydenckiej partii będzie potrzebny jakiś koalicjant.
 

Według tzw. Narodowego …

Grupa kontaktowa: Uzgodniono rezygnację z działań ofensywnych

Przedstawiciel OBWE w trójstronnej grupie kontaktowej Martin Sajdik poinformował po środowym spotkaniu w stolicy Białorusi, że strony konfliktu w Donbasie porozumiały się ws. rozejmu. “Grupa kontaktowa uzgodniła oświadczenie, w którym strony potwierdziły zamiar przerwania ognia, począwszy od godz. 00.01 w dniu 21 lipca według czasu kijowskiego” – oświadczył. ”Jest to rozejm bezterminowy, a oświadczenie zawiera szereg kroków, które mają zapewnić jego trwałość” – dodał dyplomata.

W tym oświadczeniu za ważne uznano rezygnację z działań ofensywnych i zwiadowczo-dywersyjnych, niestosowanie żadnej broni, w tym snajperskiej. Stwierdzono również, że niedopuszczalne jest rozmieszczanie broni ciężkiej w miejscowościach zamieszkanych przez cywilów, zwłaszcza w obiektach infrastruktury cywilnej. Ponadto grupa zobowiązała obie strony konfliktu do zapewnienia „stałego i bezpiecznego dostępu” misji monitoringowej OBWE.

OBWE: Strony konfliktu w Donbasie nie dążą do pokoju

Przedstawiciel OBWE w trójstronnej grupie kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie uznał po wczorajszym (4 grudnia) spotkaniu tej grupy, że żadna ze stron tego konfliktu nie dąży do przywrócenia pokoju w regionie.

Trójstronna grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji w Donbasie, która regularnie spotyka się w stolicy Białorusi Mińsku, składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. W jej spotkaniach uczestniczą ponadto przedstawiciele prorosyjskich separatystów z obwodów donieckiego i ługańskiego. Kolejne spotkanie grupy kontaktowej ma się odbyć 31 lipca.

Wymiana jeńców: 208 do 69

W zeszłym tygodniu grupa kontaktowa uzgodniła też wymianę 277 osób więzionych przez władze w Kijowie z jednej, a separatystów prorosyjskich w Donbasie – z drugiej strony – poinformował ukraiński dyplomata Roman Bezsmertny, który jest przedstawicielem swojego kraju w zespole grupy trójstronnej ds. politycznych.

Dodał, że wymianę poprzedzi procedura – jak się wyraził – „oczyszczenia prawnego”. “Osądzeni zostaną poddani innej procedurze, a ci, którzy figurują w śledztwach – innej. Nie do wszystkich przypadków można będzie zastosować termin `wymiana`” – cytują Bezsmertnego media.

Pierwszy etap wymiany jeńców w Donbasie

Wczoraj (27 grudnia) przeprowadzony został pierwszy etap wymiany jeńców w Donbasie: ukraińskie władze uwolniły 233 jeńców, a separatyści – 74. W drugim etapie separatyści mają przekazać Ukrainie 29 jeńców, a ta uwolnić 74. Tego samego dnia premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman poinformował, że zaprosił szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego na Ukrainę.

Ukraiński dyplomata przyznał, że Kijów nie zna dokładnej liczby osób przetrzymywanych przez separatystów. Ujawnił także, że strona ukraińska była gotowa dokonać wymiany jeszcze w środę (17 lipca), jednak nie zgodzili się na to rosyjscy delegaci w grupie trójstronnej.

“Ukraina gotowa była do wymiany 208 na 69 jeszcze wczoraj. Mogliśmy rozpocząć tę procedurę i dokonać wymiany i poparli to przedstawiciele separatystów, jednak przeszkodzili wysłannicy Moskwy” – oświadczył Bezsmertny, były ambasador Ukrainy na Białorusi.

W konflikcie zbrojnym, który trwa w Donbasie od 2014 roku, zginęło już 13 tys. ludzi. Walki wybuchły tam po zwycięstwie “pomarańczowej rewolucji” w Kijowie, która była reakcją na prorosyjską politykę ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. 

Pierwsza rozmowa prezydentów Rosji i Ukrainy

Pierwsza w historii rozmowa między Władimirem Putinem a Wołodymyrem Zełenskim została zdominowana przez sytuację na Wschodniej Ukrainie. Prezydenci poruszyli także kwestię uwolnienia ukraińskich marynarzy. Tymczasem w Moskwie doszło do kolejnego spotkania przedstawicieli prorosyjskiej opozycji z premierem Miedwiediewem. Dyskutowano m. in. …