Kolejne państwa UE uznają Juana Guaidó. Dołącza także Polska

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro, źródło twitter

Upłynęło ośmiodniowe ultimatum państw europejskich dla Nicolása Maduro na zwołanie wyborów prezydenckich. Wobec niewypełnienia jego postawnień, niemal połowa państw UE – w tym Polska – uznała przewodniczącego parlamentu Juana Guaidó za tymczasowego prezydenta Wenezueli.

 

We wczorajszym wywiadzie dla hiszpańskiej telewizji La Sexta, Maduro stwierdził, że nie „okaże się tchórzem” i nie ugnie się pod presją, aby zorganizować nowe wybory prezydenckie.

Spotkanie Grupy kontaktowej ds. Wenezueli w czwartek

Pierwsze posiedzenie Międzynarodowej Grupy Kontaktowej państw UE i Ameryki Łacińskiej w sprawie kryzysu w Wenezueli odbędzie się w najbliższy czwartek w Montevideo – ogłosili szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i prezydent Urugwaju Tabaré Vázquez.

Europa przeciwko Maduro

Hiszpański premier Pedro Sánchez podczas porannej konferencji prasowej przekazał informację, że jego kraj oficjalnie uznaje Juana Guaidó za tymczasowego prezydenta. Zapowiedział też program pomocy humanitarnej dla pogrążonego w kryzysie południowoamerykańskiego państwa.

Do grupy państw, które już uznały Guaidó dołączyły Austria, Dania, Francja, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania, a także Polska.

Podobnie jak Parlament Europejski, który uznał prezydenturę Guaido na mocy rezolucji wydanej w zeszły czwartek, także wymienione państwa nie czekały na wspólną decyzję UE. Starania Brukseli o przygotowanie wspólnego stanowiska w celu uznania lidera Zgromadzenia Narodowego spotkały się z opozycją kierowaną przez Włochy. Do niechętnych państw zaliczano także Węgry oraz Austrię, jednak wczoraj kanclerz Sebastian Kurz zmienił zdanie, pisząc że „[Guaidó] ma jego pełne wsparcie dla przywrócenia demokracji w Wenezueli”. Z kolei premier Węgier Viktor Orbán miał rozmawiać przez telefon z liderem hiszpańskiej Partii Ludowej Pablo Casado i ponoć także jest bliski dołączenia do grona uznających lidera wenezuelskiej opozycji.

Parlament Europejski uznał prezydenturę Juana Guaido

Europosłowie uznali w głosowaniu, że przewodniczący wenezuelskiego parlamentu i jednocześnie przywódca opozycji Juan Guaido jest tymczasowym prezydentem kraju. Wezwali też do tego samego szefową unijnej dyplomacji oraz państwa członkowskie UE.
 

Za rezolucją zagłosowało 439 europosłów, przeciw było 104, a 88 wstrzymało …

Źródła wspólnotowe przewidują, że do państw już uznających Guaidó wkrótce dołączy Belgia. Ta lista ma się stopniowo powiększać. Wczoraj (3 lutego) polski Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał na temat Wenezueli ze swoim chilijskim odpowiednikiem Roberto Ampuero Espinozą. Poinformował go, „że wobec braku rozpisania wyborów prezydenckich, Polska zamierza, wraz z państwami UE, uznać Juana Guaidó za tymczasowego prezydenta.

Dzisiaj w godzinach popołudniowych Czaputowicz poinformował, że Polska oficjalnie uznaje Guaidó.

Moskwa potępia „bezpośrednią ingerencję”

Rosja opowiedziała się z kolei przeciwko ingerencji państw Unii Europejskiej: „Postrzegamy próby legitymizacji uzurpacji władzy jako bezpośrednią ingerencję w wewnętrzne sprawy Wenezueli” – powiedział rzecznik prasowy Kremla Dimitrij Pieskow.

Uznając Juana Guaidó, europejskie państwa dołączają do Stanów Zjednoczonych, Kanady i wielu państw Ameryki Południowej, na czele z Kolumbią i Brazylią, które wykonały ten ruch już 23 stycznia.

Maduro prosi o mediację papieża

Prezydent Wenezueli poprosił o pomoc papieża Franciszka w procesie dialogu, aby rozwiązać kryzys. „Wysłałem list do papieża Franciszka, (…) pisząc, że jestem w służbie sprawy Chrystusa i w tym duchu prosiłem go o pomoc w procesie ułatwienia i wzmocnienia dialogu „, powiedział Maduro, przemawiając dla włoskiej telewizji Sky24.

Wenezuela: Zaostrza sie presja Europy wobec Maduro

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro odrzucił ultimatum dotyczące zwołania wyborów prezydenckich. Stanowi to jednoznaczny sygnał, że Maduro zamierza wypełnić swój mandat pomimo presji ze strony Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz większości państw latynoamerykańskich.
 

Pod koniec ubiegłego tygodnia cztery państwa UE: Hiszpania, …