Kirgistan: Policja wkroczyła do rezydencji byłego prezydenta

Ałmazbek Atambajew, źródło: https://en.kremlin.ru

Ałmazbek Atambajew, źródło: http://en.kremlin.ru

Kirgiska policja przeprowadziła szturm na dom byłego prezydenta Ałmazbeka Atambajewa, oskarżonego m.in. o korupcję. W trakcie akcji zginął jeden z policjantów, a ponad 50 osób zostało rannych.

 

Aktualny prezydent Sooranbaj Żeenbiekow po raz kolejny podkreślił, że jego poprzednik dopuścił się rażących naruszeń konstytucji. W związku z trwającą od miesięcy aferą korupcyjną szef państwa wydał nakaz rozpoczęcia operacji w celu „zachowania praworządności, pokoju i bezpieczeństwa”.

Europa potępia zatrzymania po manifestacjach w Rosji

W czasie sobotniej (3 sierpnia) opozycyjnej manifestacji w Rosji zatrzymano przynajmniej 830 osób. Demonstranci domagali się dopuszczenia opozycyjnych kandydatów do udziału we wrześniowych wyborach do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Francja i Niemcy potępiły stłumienie manifestacji.
 

Władzy Moskwy nie wydały zgody na organizację …

Są ranni i zakładnicy

Kirgiskie media podają, że wyposażona w broń i gaz łzawiący policja wkroczyła do domu Ałmazbeka Atambajewa w wiosce Koj Tasz niedaleko Biszkeku. Sytuacja była monitorowana przez helikoptery, jednak świadkowe donoszą, że doszło do strzelaniny.

Rzeczniczka byłego prezydenta Guliza Czodubajewa oznajmiła, że siły specjalne zaatakowały zwolenników prezydenta, gdy wyszedł na dziedziniec, aby ich przywitać. Chcąc rozpędzić 500 sojuszników funkcjonariusze rzucali gumowymi kulami i granatami ogłuszającymi. W odwecie obrońcy prezydenta wzięli sześciu policjantów jako zakładników. Atambajew przyznał, że jego stronnicy nie posiadali broni.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w starciu zostały ranne 52 osoby, w tym co najmniej 15 policjantów. 20 osób hospitalizowano, jednak część poszkodowanych nadal jest w stanie krytycznym.

Rumunia: Kolejne protesty i dymisje w rządzie po morderstwie nastolatki

Brutalne morderstwo 15-letniej Alexandry Măceşanu doprowadziło do kolejnej fali protestów w Rumunii. Winą za śmierć dziewczyny obarczana jest policja, która zareagowała w niewłaściwy sposób. Sytuacja doprowadziła do dymisji kilku ważnych urzędników, w tym dwóch ministrów. Rumuni maja dość państwa, które nie …

W proteście wobec działań władzy

Po nieudanej próbie aresztowania byłego prezydenta sytuacja w dalszym ciągu pozostaje napięta. W publicznym oświadczeniu Atamabajew oznajmił, że „pod pretekstem przesłuchania policja wkroczyła i zaczęła strzelać do ludzi”. Na antenie TV Apriel wezwał przedstawicieli sił specjalnych, „aby nie strzelali do własnego narodu, dla którego honor jest cenniejszy od życia”.

Chcąc wyrazić swój sprzeciw wobec niegodnych praktyk polityk zapowiedział, że uda się wraz z grupą zwolenników pod budynek rządowy, gdzie odbędzie się wiec.

Niemcy: Policja weszła do biur AfD

Niemieccy policjanci wkroczyli do biur skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) w Düsseldorfie na zachodzie kraju. Akcja ma związek z dochodzeniem prowadzonym wokół finansowania partii.
 

Policjanci poszukiwali dokumentów dotyczących kampanii wyborczej AfD z wyborów landowych w Nadrenii Północnej-Westfalii w 2017 r. …

Były prezydent z dziewięcioma zarzutami

W kwietniu kirgiski parlament obarczył Atambajewa odpowiedzialnością za przestępstwa popełnione w trakcie jego prezydentury (2011-2017). W czerwcu prokuratura postawiła mu dziewięć zarzutów m.in. o korupcję, wspieranie organizacji przestępczych, nadużywania pełnomocnictw i ukrywania dochodów. W związku z oskarżeniami deputowani pozbawili go immunitetu i odebrali prawa przysługujące byłym prezydentom.

Atambajew odrzuca stawiane mu zarzuty. Od miesięcy przebywa w domu i odmawia uczestnictwa w przesłuchaniach twierdząc, że są umotywowane politycznie.

Kazachstan ma nowego prezydenta

Dotychczasowy przewodniczący Senatu Kasym-Żomartow Tokajew zostanie według sondażu exit poll nowym prezydentem Kazachstanu. Głosowanie odbyło się wczoraj z powodu marcowej decyzji Nursułtana Nazarbajewa, który zrezygnował po niemal 30 latach z pełnionej funkcji.
 

Sondażowe wyniki wskazują na decydowane zwycięstwo pełniącego obecnie obowiązki głowy państwa Kasyma-Żomartowa …

Ścisłe relacje z Rosją i Turcją

Atambajew był pierwszym prezydentem Kirgistanu, który opuścił urząd po zakończeniu kadencji. Dwóch jego poprzedników zostało pozbawionych władzy w wyniku protestów społecznych w 2005 r. i 2010 r. W trakcie przekazywania władzy Żeenbiekowowi w 2017 r. udało się uniknąć zamieszek.

Były lider Socjaldemokratycznej Partii Kirgistanu trzykrotnie sprawował funkcję premiera (2007, 2010, 2011). Po objęciu urzędu prezydenta rozpoczął zdecydowaną, prorosyjską politykę. W trakcie sześcioletniej kadencji sukcesywnie zacieśniał relacje również z Turcją. W 2011 r. doszło do podpisania porozumienia z prezydentem Abdullahem Gülem w sprawie zwiększenia handlu do 1 mld dolarów do 2015 r.

Erdogan: Aneksja Krymu nielegalna

Dwudniowa wizyta prezydenta Ukrainy wypełniona była rozmowami na temat zacieśnienia współpracy między Kijowem i Ankarą. W planie znalazło się zawarcie umowy o wolnym handlu. Nie zabrakło odniesień do sytuacji w Donbasie. Wołodymyr Zełeński liczy na pośrednictwo Turcji w sprawie unormowania …

Zwrot w stronę Europy

W czasie prezydentury Atambajew dbał również o poprawne stosunki z Unią Europejską. W 2017 r. spotkał się z wysoką przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federicą Mogherini. W trakcie rozmów Włoszka przyznała, że UE jest zainteresowana rozwijaniem relacji dwustronnych z Kirgistanem, który jest postrzegany jako najbardziej demokratyczny kraj w Azji Środkowej. Mogherini zapowiedziała, że UE będzie wspierała kirgiskie władze w dalszej budowie struktur demokratycznych.

Współpraca Kirgistanu i UE opiera się na unijnej strategii dla Azji Centralnej. W Radzie Spraw Zagranicznych utworzono Grupę Roboczą ds. Europy Wschodniej i Azji Środkowej (COEST), w której zasiadają przedstawiciele Biszkeku.

Bruksela chce nowej unijnej strategii wobec Azji Centralnej

Unia Europejska ogłosi swoją strategię dla Azji Centralnej na początku 2019 r. W ostatni piątek (23 listopada) doszło w Brukseli do spotkania przygotowawczego między UE a ministrami spraw zagranicznych Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu.
 

Wszystkie pięć krajów Azji Centralnej to …

Kirgistan i UE od lat rozwija zarówno dialog polityczny, jak i handel. W 2017 r. wymiana gospodarcza między nimi wyniosła 459 mln euro. Intensyfikacja relacji handlowych jest związana z otwarciem nowego rozdziału w relacjach, które zostały zainicjowane przyznaniem Kirgistanowi statusu GSP+. W ramach tego systemu Kirgistan otrzymał zerowe stawki celne w ponad 6 tys. pozycjach taryfowych, ale w zamian zobowiązał się do wdrożenia 27 podstawowych konwencji międzynarodowych dotyczących praw człowieka, praw pracowniczych i ochrony środowiska.

Na lata 2014-2020 UE przewidziała dotacje dla Kirgistanu w ramach instrumentu finansowania współpracy na rzecz rozwoju (DCI) w wysokości 174 mln euro. Na całą Azję Środową UE zamierza przeznaczyć 255 mln euro.

Kazachstan chce zbliżenia UE i Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej

Wiceszef MSZ Kazachstanu zaapelował o ścislejszą współpracę między kontrolowaną przez Rosję Euroazjatycką Unią Gospodarczą a Unią Europejską. Ostatecznym celem miałoby być stworzenie jednolitego obszaru gospodarczego rozciągającego się od Atlantyku po Pacyfik.
 

Komisja Europejska podchodzi do podobnych pomysłów z dystansem. Według jednego …