Kim jest Michaił Miszustin – nowy premier Rosji?

Michaił Miszustin, źródło: kremlin.ry (CC BY 4.0)

Środa (15 stycznia) przyniosła nieoczekiwane zmiany w Rosji – rząd Dmitrija Miedwiediewa podał się do dymisji, co wywołało niemałe zaskoczenie zarówno jego ministrów, jak również rosyjskich obywateli i opinii publicznej z innych krajów. Na nowego premiera desygnowany został Michaił Miszustin.

 

Po dorocznym orędziu Władimira Putina przed Zgromadzeniem Federalnym, czyli połączonymi izbami rosyjskiego parlamentu, dotychczasowy premier Dmitrij Miedwiediew ogłosił podanie do dymisji kierowanego przez siebie rządu. Putin powierzył jednak swojemu wiernemu towarzyszowi pełnienie obowiązków premiera do czasu utworzenia nowego rządu. Zaproponował mu także objęcie specjalnie w tym celu tworzonego stanowiska zastępcy szefa Rady Bezpieczeństwa – organu doradczego wobec prezydenta, któremu  jednocześnie… przewodzi.

Dmitrij Miedwiediew sprawował funkcję premiera Federacji Rosyjskiej od 2012 r., kiedy to skończyła się jego czteroletnia kadencja prezydencka.

Dlaczego rząd został zmieniony?

Aleksander Rahr, niemiecki historyk i politolog, znający Władimira Putina osobiście – był on jednym z negocjatorów objęcia amnestią Michaiła Chodorkowskiego – powiedział w rozmowie z EURACTIV.pl, że jedną z przyczyn odwołania rządu Miedwiediewa była jego niepopularność. „Dotychczasowy rząd tworzyli technokraci, których społeczeństwo uważało za osoby o zimnych sercach, nie przykładających zbyt dużej wagi do tego, jak żyją normalni ludzie” – mówi Rahr. „Z tego powodu Władimir Putin stał się obiektem krytyki, a jego poparcie zaczęło jeszcze bardziej spadać. Co mógł więc zrobić? Podać rząd do dymisji i powołać w jego miejsce nowy” – tłumaczy niemiecki ekspert.

Prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dodaje natomiast, że moment orędzia i ogłoszenia zmian w konstytucji „został wykorzystany jako pretekst do pozbycia się Miedwiediewa, którego notowania, zwłaszcza od 2017 r., mocno spadły”. Jest on jednak lojalnym towarzyszem Putina od wielu lat, więc tworzy się dla niego funkcję, której zakres władzy nie jest jeszcze do końca nakreślony.

Zapytany przez EURACTIV.pl o cele nowego rządu, Rahr stwierdził, że jego znakiem firmowym będzie wzrost wydatków na politykę społeczną, zwłaszcza jeśli chodzi o wysokość wypłacanych w Rosji emerytur, a także kwoty przeznaczane na pomoc dla dzieci czy szkolnictwo. Wobec oczywistego wzrostu wydatków, Putin stanął przed potrzebą postawienia na czele rządu osoby z wiedzą i doświadczeniem w kwestii finansów i gospodarki. Stąd wybór Michaiła Miszustina na następcę Miedwiediewa.

Rosja: Rząd Dmitrija Miedwiediewa podał się do dymisji

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew podał swój rząd do dymisji. Prezydent Władimir Putin poinformował, że dotychczasowy premier zostanie zastępcą szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji.

 

O zmianie rządu Dmitrij Miedwiediew i Władimir Putin poinformowali 2 godziny po tym, jak rosyjski prezydent wygłosił swoje doroczne …

Kim jest Miszustin?

Desygnowanie na nowego premiera Michaiła Miszustina wywołało niemałe zaskoczenie. Część ekspertów, zarówno polskich, jak i zagranicznych – w tym ekspertów pochodzących z Rosji – poproszonych przez EURACTIV.pl o udzielenie komentarza odmówiło zabrania głosu, otwarcie mówiąc, że ich wiedza na temat Miszustina nie jest wystarczająca, by wypowiedzieć się w tej sprawie.

Chociaż Michaił Miszustin rozpoczął swoją karierę polityczną ponad 20 lat temu – w latach 1999-2004 był wiceministrem do spraw podatków w kilku kolejnych rządach – był do tej pory postacią raczej mało znaną. Prof. Legucka i Aleksander Rahr są zgodni, że jest on kolejnym technokratą, jednak, jak zauważa niemiecki politolog, Miszustin posiada „doświadczenie administracyjne, ekonomiczne, a także polityczne”, co – z perspektywy Putina – czyni go  idealnym kandydatem do objęcia urzędu premiera.

Jak zauważa prof. Legucka, Miszustin w ciągu 10 lat zarządzania Federalną Służbą Podatkową odniósł niemałe sukcesy, którymi była m.in. cyfryzacja Służby i „wprowadzenie jej w XXI wiek” czy też podwojenie wpływów z podatków do budżetu. Jednak zaznacza ona także, że wobec Miszustina formułowane są zarzuty o wyłudzanie VAT-u oraz podejmowanie innych działań, których legalność jest co najmniej dyskusyjna.

„Nowy premier w naturalny sposób zostanie uznany za jednego z kandydatów do objęcia urzędu po Putinie” – ocenia w swojej analizie Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW). Nieco bardziej sceptyczny jest Rahr, który, gdy zapytany czy jest szansa na to, że Miszustin może zostać ewentualnym następcą Putina, odpowiedział, że jest to „wątpliwe, ale niewielka szansa na to istnieje”. Póki co, nowy premier będzie musiał skupić się na pozyskaniu funduszy na realizację ambitnych planów Władimira Putina dotyczących polityki społecznej. W tym celu najprawdopodobniej dojdzie do przynajmniej częściowej zmiany polityki podatkowej w Rosji. „Wzrośnie zwłaszcza podatek na dobra luksusowe” – przewiduje niemiecki politolog.

Rosja wstrzymała tranzyt ropy na Białoruś

Jak poinformował białoruski koncern Biełnaftachim, od 1 stycznia Rosja wstrzymała dostawy ropy rurociągiem Przyjaźń.

 

 

W informacji udzielonej agencji Interfax-Zachód, przedstawiciel Biełnaftachimu dodał, że rafinerie  w Mozyrzu i Nowopołocku „pracują na najniższym możliwym poziomie technicznym”. To ogromny problem dla Białorusi, ponieważ produkty …

Co po 2024 roku?

Kadencja Władimira Putina w fotelu prezydenckim, już czwarta, ma skończyć się w 2024 r. Ogłoszony przez niego proces zmian instytucjonalnych wskazuje na to, że – jak ocenia OSW – „Putin najprawdopodobniej podjął wstępną decyzję o rezygnacji z przedłużenia swojej prezydentury po 2024 r., lecz będzie poszukiwał dla siebie takiego nowego miejsca w systemie władzy, które pozostawi w jego rękach dominujący wpływ na politykę państwa również po tej dacie”.

Prof. Legucka wskazuje na dwa modele, które mogą zostać zastosowane w Rosji: model kazachski, czyli utrzymanie władzy przez Putina i zarządzanie państwem z tylnego siedzenia (co poniekąd miało już miejsce w latach 2008-2012, kiedy Władimir Putin sam sprawował urząd premiera) i model turecki, polegający na wprowadzeniu nieprecyzyjnych i niedokładnych przepisów, pozwalających na dosyć szeroką możliwość ich interpretacji.

Fakt, że Putin rozpoczął wprowadzać w życie zmiany już teraz Aleksander Rahr tłumaczy tym, że nawet gdyby coś poszło nie po jego myśli, to mając w perspektywie jeszcze cztery lata obecnej kadencji, zachowuje on pole do zastosowania innych manewrów.

Dziś Duma Państwowa ma rozpocząć przesłuchania desygnowanego premiera i kandydatów na ministrów w jego rządzie.

Estonia: Prezydent Kaljulaid odesłała Rosjanom prezent z Krymu

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid świętowała niedawno 50. urodziny. Symboliczne prezenty przesłały jej m.in. różne placówki dyplomatyczne w Tallinnie. Podarunek od ambasady rosyjskiej wywołał jednak kontrowersje. Został więc zwrócony.

 

Kersti Kaljulaid obchodziła urodziny 30 grudnia, ale sprawa dopiero teraz wyszła na jaw. …