KE potępia wniosek o likwidację rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał

Prokuratura Generalna Rosji chce likwidacji Stowarzyszenia Memoriał, źródło: Flickr/Фотобанк Moscow-Live (CC BY-NC-SA 2.0)

Prokuratura Generalna Rosji chce likwidacji Stowarzyszenia Memoriał, źródło: Flickr/Фотобанк Moscow-Live (CC BY-NC-SA 2.0)

Komisja Europejska odniosła się do wniosku jaki rosyjska Prokuratura Generalna złożyła do Sądu Najwyższego. Śledczy domagają się bowiem likwidacji jednej z najbardziej zasłużonych w obszarze badania represji politycznych i obrony praw człowieka organizacji – Stowarzyszenia Memoriał.

 

Stowarzyszenie Memoriał powstało w styczniu 1989 r. i przez kolejnych ponad 30 lat upominało się o pamięć i prawdę historyczną, ujawniało represje z czasów komunistycznych, a także broniło w Rosji praw człowieka.

Memoriał zaangażowany w sprawy polskie

Prężnie w ramach Memoriału działa także jego tzw. sekcja polska, która zajmowała się w szczególności badaniem zbrodni popełnionych przez władze i służby ZSRR na osobach o polskim obywatelstwie lub polskiego pochodzenia, m.in. zbrodni katyńskiej.

Obecnie rosyjskie władze najbardziej jednak kłuła współczesna obrona praw człowieka. W 2014 r. wchodzące w skład Memoriału Centrum Obrony Praw Człowieka za „organizację pełniącą funkcję zagranicznego agenta”.

Samo Stowarzyszenie Memoriał uzyskało zaś taką odgórną łatkę w 2016 r. I to mimo, że organizacja ta nie stanowi zwartej struktury, ale jest raczej sojuszem historyków, dziennikarzy czy działaczy społecznych działających przy często niezależnych od siebie projektach, z których aż 10 działa na emigracji.

Białoruś i Rosja pogłębiają współpracę. Uzgodniono kolejny etap integracji

To kolejny etap realizacji umowy z 1999 r., która zakłada powstanie konfederacji dwóch państw.

Prokuratura chce likwidacji Memoriału

Prokuratura Generalna Rosji uznała jednak, że zasłużona organizacja „narusza konstytucję Federacji Rosyjskiej” i złożyła wniosek o jego likwidację do Sądu Najwyższego. Rozprawa na ten temat ma się odbyć 25 listopada.

Komisja Europejska potępiła dziś te działania rosyjskich śledczych. „Memoriał jest renomowaną organizacją pozarządową, cieszącą się międzynarodowym uznaniem. Prowadzi bardzo ważną pracę dla społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego ta decyzja jest godna potępienia. To kolejny przykład działań władz państwowych Rosji, które dążą do ograniczenia pola działania społeczeństwa obywatelskiego i głosów krytycznych” – powiedział rzecznik prasowy KE Peter Stano.

Rosja zawiesza działalność misji przy NATO. Powodem wydalenie dyplomatów

Decyzja Moskwy to odpowiedź na wydalenie 6 października przez NATO ośmiu urzędników rosyjskiej misji w Brukseli, podejrzanych o szpiegostwo.

KE: Władze Rosji uderzają w NGO

Przedstawiciel Komisji wskazał, że po dziennikarzach i działaczach politycznych, teraz władze rosyjskie „próbują również brać na cel organizacje pozarządowe”. „Wzywamy władze Rosji do wycofania się z tych działań i traktujemy je jako kolejny przykład restrykcji i wysiłków na rzecz ograniczenia głosów krytycznych w społeczeństwie rosyjskim” – dodał rzecznik KE.

Podkreślił też, że „Memoriał jest jedną z najbardziej znanych organizacji pozarządowych, również poza granicami Rosji.” „Odgrywa bardzo ważną rolę w obronie praw człowieka i rozliczaniu historii politycznych represji w Rosji. Praca tej organizacji jest bardzo wartościowa dla rosyjskiego społeczeństwa, dla Rosjan, ponieważ pomaga im zrozumieć, w jakim reżimie żyli i prawdopodobnie wciąż żyją” – stwierdził Stano.