KE ostrzega przed konsekwencjami kryzysu tureckiej liry

© European Union 2016 - European Parliament.

Komisja Europejska ostrzegła wczoraj (13 sierpnia) przed konsekwencjami gwałtownego spadku wartości tureckiej waluty – liry. Według KE obecna sytuacja może mieć wpływ na gospodarki strefy euro, w tym na europejskie banki.

 

Wartość tureckiej liry wobec amerykańskiego dolara spadła w zeszłym tygodniu o ponad ¼ (ok. 27 proc.). Podczas piątkowych notowań jej wartość była w pewnym momencie niższa o niemal 20 proc., co niektóre agencje określiły jako pełnowymiarowy kryzys walutowy.

KE “dokładnie śledzi rozwój wypadków na globalnych rynkach”

„Zdajemy sobie sprawę z potencjalnego wpływu na europejskie banki rozwoju sytuacji związanej z turecką lirą. Jak to mamy w zwyczaju, nie komentujemy rynkowych wydarzeń. KE dokładnie śledzi rozwój wypadków na globalnych rynkach” – odpowiedział w poniedziałek rzecznik Komisji Christian Spahr na pytanie, czy turecki kryzys walutowy może mieć wpływ na gospodarki strefy euro.

Sytuacja liry uderza m.in. w waluty krajów wschodzących

„Największą obawą na rynku jest to, że zmierzamy do pełnego kryzysu na rynkach wschodzących” – powiedział cytowany przez Reutersa Ulrich Leuchtmann, analityk Commerzbanku, odwołując się do azjatyckiego kryzysu finansowego z 1997 roku, który uderzył nawet w kraje o solidnej pozycji makroekonomicznej.

Spadek wartości liry odbija się szczególnie na walutach państw wschodzących, w tym na polskim złotym. Poniedziałek był kolejnym dniem osłabienia złotego w stosunku do wszystkich głównych walut: za szwajcarskiego franka trzeba było zapłacić 3,80 zł (+0,48 proc.); za dolara: 3,78 zł (+0,45 proc.), za euro: 4,30 zł (+0,28 proc.), a brytyjskiego funta: 4,82 zł (+0,33 proc.). Media podały też, że  podrożała szwajcarska waluta, w której zadłużonych wciąż są tysiące polskich kredytobiorców: od czwartku o 10 groszy (euro o 5 groszy, dolar o 12 groszy, a funt brytyjski o 10 groszy).

Zapowiedź banku centralnego Turcji

Tymczasem bank centralny Turcji zapowiedział wczoraj, że wpompuje w turecki system finansowy równowartość sześciu miliardów dolarów, co ma zagwarantować wypłacalność banków i zahamować spadek wartości tureckiej waluty. W tym celu bank skorygował poziomy wymaganych rezerw dewizowych dla banków. Zapowiedział ponadto, że dostarczy bankom wszelkie środki, jakich będą potrzebowały oraz podejmie „wszystkie konieczne kroki”, aby zapewnić stabilność finansową państwa.

Wartości liry znacząco spadła (o 18 proc., osiągając rekordowo niski poziom) w piątek (10 sierpnia) po tweecie prezydenta USA Donalda Trumpa informującym o zezwoleniu na podwojenie taryf nałożonych na eksport tureckiej stali (do 50 proc.) i aluminium (do 20 proc.).

Tymczasem lira straciła w tym roku już ok. 40 proc. wartości, głównie z powodu obaw wynikających z faktu, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan uzyskał ostatnio praktycznie nieograniczone prerogatywy, które dają mu wpływ na gospodarkę, a także z powodu jego wielokrotnych apeli o niższe stopy procentowe w obliczu wysokiej inflacji i pogarszających się relacji ze Stanami Zjednoczonym.

Turcja: Erdogan zaczął kolejną kadencję prezydencką

Ceremonia zaprzysiężenia 64-letniego Erdogana na kolejną kadencję na stanowisku prezydenta była wielkim triumfem jego konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), która także zwyciężyła w zorganizowanych tego samego dnia co prezydenckie wyborach parlamentarnych. Nowa-stara głowa państwa, od teraz z poszerzonymi na …

Rzecznik Erdogana Ibrahim Kalin zapewniał jednak wczoraj, że turecka gospodarka jest silna i nikt nie powinien skupiać się na spekulacjach. Podkreślił też, że odpowiednie instytucje podejmują kroki konieczne dla zapewnienia stabilności finansowej państwa.

Pogorszenie stosunków na linii Ankara-Waszyngton

Dzień wcześniej (12 sierpnia) Erdogan stwierdził, że spadek wartości tureckiej liry jest wynikiem „politycznego spisku ” przeciwko jego krajowi i zapowiedział, że Turcja zareaguje na tę sytuację, szukając „nowych rynków i sojuszników” poza USA. Wezwał przy tym Turków, by wymieniali euro i dolary na lirę i w ten sposób ratowali ją przed krachem.

Erdogan wzywa Turków, żeby "wyciągali spod poduszek euro i dolary" i wymieniali je na liry, by ratować gospodarkę

Prezydent Turcji o spadek wartości narodowej waluty oskarża „międzynarodowe lobby finansowe”, które rzekomo manipuluje lirą. W poniedziałek do Londynu poleciał zaś wicepremier Mehmet Simsek, by odzyskać zaufanie zagranicznych inwestorów.

Opozycja nie zostawia suchej nitki na prezydencie Recepie Tayyipie Erdoganie, którego oskarża …

Prezydent Turcji przekazał również, że Stany Zjednoczone dały Ankarze czas do ubiegłej środy na uwolnienie amerykańskiego pastora Andrew Craiga Brunsona przetrzymywanego w Turcji i oskarżanego m.in. o wspieranie kurdyjskich separatystów i udział w udaremnionym zamachu stanu z lipca 2016 roku przeciwko prezydentowi Turcji. Erdogan ujawnił też szczegóły turecko-amerykańskich negocjacji, jakie toczyły się w zeszłym tygodniu, mówiąc, że Waszyngton zagroził sankcjami, jeśli Ankara nie uwolni duchownego.

W związku z tą sprawą USA nałożyły sankcje na dwóch tureckich ministrów: sprawiedliwości – Abdulhamita Gula i spraw wewnętrznych – Süleymana Soylu. Turecki sąd przeniósł Brunsona do aresztu domowego po 20 miesiącach przetrzymywania w więzieniu.

Erdoğan: Głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie Turcji „bezwartościowe”

Prezydent Turcji Recep Tayiip Erdoğan oświadczył, że uważa głosowanie PE w sprawie zamrożenia negocjacji akcesyjnych z Turcją za „bezwartościowe”, ostro krytykując politykę UE wobec Turcji i oskarżając ją o wspieranie terroryzmu. Potępianie swoich rządów jako „dyktatorskich” uznaje za hipokryzję.