Kazachstan: Rządząca partia wygrywa, opozycja wybory bojkotuje, a protestujący są zatrzymywani

Wybory w Kazachstanie wygrała ponownie rządząca ponad dwie dekady partia Nur Otan, źródło: Twitter/MFA Kazakhstan Flaga Kazachstanu (@MFA_KZ)

Wybory w Kazachstanie wygrała ponownie rządząca ponad dwie dekady partia Nur Otan, źródło: Twitter/MFA Kazakhstan Flaga Kazachstanu (@MFA_KZ)

Według wstępnych wyników rządząca Kazachstanem prezydencka partia Nur Otan zdobyła aż 72 proc. głosów. W wyborach startowały jeszcze cztery inne ugrupowania, ale żadne nie reprezentowało opozycji, która głosowanie zbojkotowała. Uczestników opozycyjnych protestów zatrzymywano.

 

 

Według oficjalnego exit poll partia Nur Otan zdecydowanie wygrała wybory do kazachskiego parlamentu Mażylisu, w którym obejmie aż 84 na 107 mandatów.

W ławach poselskich zasiądą też przedstawiciele dwóch innych ugrupowań, których przedstawiciele byli deputowanymi także w poprzedniej kadencji – Demokratycznej Partii Kazachstanu Ak Żoł i Komunistycznej Ludowej Partii Kazachstanu.

Tylko te dwie partie przekroczyły 7-proc. próg wyborczy. Ludowo-Demokratyczna Partia Patriotyczna „Auył” i Partia „Adał” znalazły się poniżej tego progu.

Ale żadne ze startujących we wczorajszych (10 stycznia) ugrupowań nie jest przez niezależnych ekspertów uznawane za prawdziwie opozycyjne wobec rządzącej od 1999 r. prezydenckiej partii Nur Otan.

Kazachstan ma nowego prezydenta

Dotychczasowy przewodniczący Senatu Kasym-Żomartow Tokajew zostanie według sondażu exit poll nowym prezydentem Kazachstanu. Głosowanie odbyło się wczoraj z powodu marcowej decyzji Nursułtana Nazarbajewa, który zrezygnował po niemal 30 latach z pełnionej funkcji.
 

Sondażowe wyniki wskazują na decydowane zwycięstwo pełniącego obecnie obowiązki głowy państwa Kasyma-Żomartowa …

Opozycja niedopuszczona do startu

Ugrupowań uważanych za autentyczną opozycję do wyborów nie dopuszczono, dlatego ich zwolennicy głosowanie zbojkotowali. Ogólnonarodowa Socjaldemokratyczna Partia Kazachstanu dostała zaś możliwość wystawienia swoich kandydatów, ale również – w akcie solidarności z resztą opozycji – do wyborów nie stanęła i wezwała do ich bojkotu.

Oficjalnie frekwencja wyborcza wyniosła jednak 63,3 proc., ale wiele wskazuje na to, że naprawdę była niższa. Przyczyną miał być nie tylko oczywisty jeszcze przed głosowaniem wynik wyborów, ale także epidemia COVID-19 oraz silnie mrozy jakie panują obecnie w Kazachstanie

Gdy partia Nur Otan świętowała swoje wyborcze zwycięstwo, a 67-letni prezydent Kasym-Żomart Tokajew, który w połowie 2019 r. zastąpił rządzącego od uzyskania przez Kazachstan niepodległości 80-letniego Nursułtana Nazarbajewa, zapowiadał kolejne reformy, zwolennicy pozaparlamentarnej opozycji protestowali na ulicach największych miast kraju – dawnej stolicy Ałmaty oraz stolicy obecnej, czyli miasta Nur-Sułtan (dawnej Astany). Kilkudziesięciu z nich zatrzymano.

Kazachstan: Prezydent ustępuje po niemal 30 latach u władzy

Kazachski prezydent Nursułtan Nazarbajew ogłosił wczoraj swoją decyzję w przemówieniu telewizyjnym. Krajem rządził niepodzielnie od grudnia 1991 r., czyli od uzyskania przez Kazachstan niepodległości. Wcześniej stał na czele państwa przez dwa lata u schyłku ZSRR.
 

78-letni Nursułtan Nazarbajew oświadczył, że podjął …

Ograniczona misja obserwacyjna OBWE

Opozycyjne organizacje informowały, że ich działacze byli w ostatnim czasie aresztowani, aby w dniu wyborów nie mogli zwoływać ludzi na protest. Alarmowano też o problemach z dostępem do internetu, które miały wystąpić krótko po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów.

Oficjalnie wybory obserwowało 398 zagranicznych obserwatorów reprezentujących 10 organizacji zagranicznych i 31 państw. Ale tylko 11 z nich było przedstawicielami uznawanej powszechnie za najważniejszą instytucję monitorującą przebieg procesów wyborczych, czyli Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy Europejskiej (OBWE).

Dziewięcioro obserwatorów było przedstawicielami Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE zaś zaledwie dwie osoby liczyła misja obserwacyjna Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE.

Kirgistan: Sadyr Dżaparow wygrał zdecydowanie już w I turze wyborów prezydenckich

Według wstępnych wyników poparło go 80 proc. głosujących.

Nazarbajew wciąż najważniejszy

Wczorajsze wybory parlamentarne były ósmymi od uzyskania w 1991 r. niepodległości, ale pierwszymi odkąd urząd prezydenta sprawuje namaszczony na następcę przez samego Nazarbajewa Tokajew.

Partia Nur Otan uzyskała w nich oficjalnie o 10 p.p. mniejsze poparcie, ale i tak to liczące aż 800 tys. członków ugrupowanie dalej będzie kontrolować niemal całą władzę w kraju.

Również Nazarbajew, choć nie jest już prezydentem, dalej uważany jest za tego, który pociąga za wszystkie polityczne sznurki w Kazachstanie.

Zachował stanowisko przewodniczącego partii Nur Otan, a także jest przewodniczącym Rady Bezpieczeństwa, a więc kontroluje służby specjalne i struktury siłowe. Nazwę stolicy też zmieniono, aby go uczcić.

We wczorajszych wyborach znów startowała też najstarsza z córek byłego prezydenta 67-letnia Dariga Nazarbajewa, która była już w latach 2019-2020 przewodniczącą kazachskiego Senatu.