Katastrofa ukraińskiego samolotu w Iranie

źródło: Pixabay, fot. epicantus

Samolot ukraińskich linii lotniczych UIA, czyli narodowego przewoźnika Ukrainy, rozbił się krótko po starcie z lotniska w Teheranie. Irańskie służby informują, że doszło do awarii maszyny, ale strona ukraińska żąda kolejnych wyjaśnień.

 

Samolot Boeing 737-800 należący do linii lotniczych UIA (Ukraine International Airlines) rozbił się rano krótko po starcie z międzynarodowego portu lotniczego Tehran-Imam Chomeini. Maszyna leciała do Kijowa. Na pokładzie było 176 osób. Nikt nie przeżył.

Zginęli głównie Irańczycy i Kanadyjczycy

Wśród pasażerów najwięcej było Irańczyków – 82 osoby oraz Kanadyjczyków – 63 osoby. Pozostali pasażerowie to 11 Ukraińców (w tym 9 osób załogi), 10 obywateli Szwecji, 4 Afgańczyków oraz 3 Niemców i 3 Brytyjczyków. Na pokładzie nie było Polaków.

Strona irańska podała wstępnie, że przyczyną katastrofy była awaria maszyny, której miał się krótko po starcie zapalić jeden z silników. Na nagranym amatorsko wideo z katastrofy widać płonący samolot, który z dużą prędkością opada, a potem roztrzaskuje się o ziemię i eksploduje.

Krótko po katastrofie ukraińska ambasada w Teheranie podała, że przyczyną katastrofy był awaria lub błąd ludzki i wątki terrorystyczne nie są brane pod uwagę. Jednak niedługo potem MSZ Ukrainy poinformowało, że nie jest to oficjalne stanowisko Kijowa, a placówka dyplomatyczna jedynie poinformowała o tym, co mówią władze irańskie. Do Teheranu udali się już ukraińscy eksperci, którzy mają na miejscu brać udział w badaniu przyczyn katastrofy.

Brytyjskie lotnictwo przygotowuje się na spore turbulencje

W wyniku brexitu linie lotnicze Wielkiej Brytanii prawdopodobnie utracą status przewoźnika wspólnotowego. W związku z tym brytyjski sektor lotniczy będzie musiał zmierzyć się z kryzysem.
 

Brytyjski sektor lotniczy z obrotami na poziomie 22 mld rocznie znajduje się na czele największych przewoźników …

UIA: Maszyna była nowa i sprawna

Rozbita maszyna to Boeing 737-800, jeden z najnowszych modeli tego typu samolotu, którego UIA jest pierwszym właścicielem. Samolot użytkowany był zaledwie od 2016 r. i w ostatni poniedziałek (6 stycznia) przeszedł kontrolę techniczną. „To był jeden z naszych najlepszych samolotów, ze wspaniałą załogą. Podjęliśmy decyzję o odwołaniu lotów do Iranu – na czas nieokreślony. Nasze linie realizują wszystkie międzynarodowe procedury, które należy wykonać po katastrofie. Właściwe organy utworzą specjalną komisję, która będzie pracować na miejscu wypadku” – powiedział prezes UIA Jewhenij Dychne.

Odnaleziono już czarne skrzynki rozbitego Boeinga. Analiza zebranych przez te rejestratory danych pomoże w ustaleniu dokładnych przyczyn katastrofy. Władze irańskie obwieściły już jednak, że nie dopuszczą do nich i do wraku ekspertów z amerykańskiego koncernu Boeing, który wyprodukował maszynę. Model 737-800 uchodził dotąd za mało awaryjny w odróżnieniu od jego nowszej wersji – 737 MAX, która za sprawą dwóch innych katastrof została wycofana z użytku. 737-800 nie miał jednak systemów, które były przyczyną awarii 737 MAX.

Władze ukraińskie, choć zdementowały wcześniejsze wypowiedzi ukraińskich dyplomatów w Iranie, nie chcą na razie spekulować na temat przyczyn katastrofy. „Nie chcemy rozpowszechniać żadnych manipulacji. Jestem przekonany, że oficjalne przyczyny poznamy dostatecznie szybko” – powiedział premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk.

Szef ukraińskiego rządu poinformował także, że Ukraina przygotowała samoloty, które gotowe są udać się do Iranu, by przewieźć tam rodziny ofiar katastrofy, zaś w drodze powrotnej zabrać szczątki ofiar do ojczyzny. „Jest to nie tylko tragedia Ukrainy, to tragedia dla całego świata” – powiedział Honczaruk wskazując, że wśród ofiar są obywatele wielu państw.

Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie, USA wysyłają dodatkowe wojska

Tysiące osób pojawiło się w Bagdadzie na uroczystościach żałobnych zabitego przez amerykańskie lotnictwo irańskiego generała. Iran grozi USA odwetem. Waszyngton wysyła do regionu dodatkowych żołnierzy.

 

Generał Kassim Sulejmani zginął w nocy z czwartku na piątek (2-3 stycznia), krótko po tym jak …

Kondolencje ze świata dla rodzin ofiar

Różnych wersji przyczyn katastrofy nie wykluczył też prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Specjaliści powinni wziąć pod uwagę wszystkie możliwe wersje zdarzenia. Pod kątem bezpieczeństwa sprawdzone będą wszystkie ukraińskie samoloty pasażerskie” – zapowiedziała głowa ukraińskiego państwa.

Zełenski złożył także kondolencje rodzinom ofiar. Podobnie zrobiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W imieniu polskiego rządu zrobił to zaś wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Po katastrofie samolotu decyzję o wstrzymaniu lotów do Iranu podjęła nie tylko ukraińska linia lotnicza UIA, ale także białoruska linia Belavia, która nie będzie także korzystać z irańskiej i irackiej przestrzeni powietrznej. Już wcześniej, jeszcze przed dzisiejszą katastrofą ukraińskiego samolotu, podobną decyzję podjęły m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT czy linie Air France.

Kolejne kraje UE zamykają przestrzeń powietrzną dla Boeingów 737 MAX 8. Polska także

W niedzielę rano należący do etiopskich linii lotniczych samolot tego typu rozbił się kilka minut po starcie. To już druga katastrofa takiej maszyny w ciągu pół roku. Przestrzeń lotniczą dla Boeingów 737 MAX 8 zamknęły m.in. Polska, Wielka Brytania, Francja, …