Kanada: Justin Trudeau oskarżony o konflikt interesów. Opozycja wzywa do dymisji

Premier Kanady Justin Trudeau [Twitter, @JustinTrudeau]

Premier Kanady Justin Trudeau [Twitter, @JustinTrudeau]

Premierowi oraz ministrowi finansów Kanady zarzuca się konflikt interesów w związku z działalnością organizacji zarządzającej programem stypendialnym dla studentów. Miała ona płacić rodzinie szefa rządu za wystąpienia publiczne.

 

Oskarżenia pod adresem premiera Justina Trudeau oraz ministra finansów Billa Morneau dotyczą wyboru organizacji WE Charity, by administrowała programem grantów dla studentów, którzy podejmą pracę w organizacjach charytatywnych. Wartość programu to 912 mln dolarów kanadyjskich (ok. 680 mln dolarów amerykańskich). Organizacja miała otrzymać za swoje działania ok. 20 mln CAD.

Inicjatywa była elementem walki z epidemią COVID-19. Program stypendialny miał służyć jako pomoc dla studentów, którzy w związku z epidemią nie mieli możliwości podjęcia pracy sezonowej w celu zdobycia środków na studia. Stypendia miały wysokość od 1 do 5 tys. CAD. Organizacja  WE Charity, posiadająca 25-letnie doświadczenie w organizacji programów edukujących młodzież w zakresie postaw obywatelskich, została wskazana w czerwcu przez departament zamówień publicznych do administrowania rządowym programem.

Po dwóch tygodniach w mediach pojawiły się doniesienia o związkach rodziny premiera z WE Charity. Przypomniano, że kilka lat temu organizacja płaciła matce oraz bratu premiera za wystąpienia podczas wydarzeń publicznych. Sprawę ma zbadać parlamentarny Komisarz ds. Konfliktu Interesów i Etyki Mario Dion.

Nowi niestali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Kanada wielkim przegranym

Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało czterech nowych niestałych członków Rady Bezpieczeństwa. Największą niespodzianką jest porażka Kanady.

 

Ambasadorowie państw Organizacji Narodów Zjednoczonych wybrali czterech nowych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Państwa, które będą zasiadać w Radzie w latach 2021-2022 to Indie, Norwegia, Irlandia oraz …

Organizacja płaciła rodzinie premiera?

Margaret Joan Trudeau, przez 13 lat żona byłego premiera Pierre’a Trudeau i matka urzędującego szefa rządu, jest pisarką i sławną działaczką na rzecz osób z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym. Ona oraz młodszy brat premiera, reżyser i dziennikarz Alexander Trudeau mieli otrzymywać wynagrodzenie za przemawianie na wydarzeniach publicznych organizowanych przez WE Charity. Firma miała wypłacić członkom rodziny Justina Trudeau łącznie ponad 280 tys. CAD.

Premier przyznał, że wiedział o kontaktach swojej rodziny z WE Charity, gdyż jego matka i brat często angażują się w wydarzenia o charakterze dobroczynnym, ale nie miał świadomości, że organizacja płaciła im za wystąpienia. Stwierdził również, że powinien był od razu odciąć się od sprawy. „To był błąd, (…) zważywszy na historię mojej rodziny”, powiedział, dodając, że „on sam bezpośrednio nie jest związany ze sprawą”. Organizacja nie płaciła samemu szefowi rządu, choć w przeszłości przemawiał on na wydarzeniach organizowanych przez WE Charity. Z fundacją współpracuje także żona premiera, Sophie Grégoire-Trudeau.

Sama WE Charity początkowo twierdziła, że nie wypłacała rodzinie premiera żadnych pieniędzy. Później jednak przyznała się do tego, że ich umowa z matką i bratem Trudeau obejmowała uzyskiwanie przez nich korzyści finansowych za publiczne przemawianie. Jednocześnie organizacja podjęła decyzję o wycofaniu się z obsługi programu stypendialnego, choć, jak podkreśliła, to organy administracji rządowej, a nie kancelaria premiera, odpowiadały za wybór podmiotu do zarządzania programem.

W aferę zamieszany został także minister finansów Bill Morneau, którego córka pracowała jako wolontariuszka WE Charity, a inna osoba z jego rodziny odpowiada w fundacji za organizację podróży.

To już trzeci raz, gdy działania Justina Trudeau jako premiera badane są przez Komisarza ds. Konfliktu Interesów i Etyki. Według raportów sporządzonych przez ówczesną komisarz Mary Dawson premier w ostatnich latach naruszył zasady etyki dwa razy: po raz pierwszy w 2018 r. w związku z wakacjami spędzonymi na prywatnej wyspie miliardera Agi Khana, zaś drugi raz w ubiegłym roku, namawiając ówczesną minister sprawiedliwości Jody Wilson-Raybould do zawarcia korzystnej umowy z oskarżoną o działania korupcyjne firmą SNC-Lavalin.

Twitter masowo blokuje konta promujące teorię spiskową QAnon, która dotyczy Donalda Trumpa

Z Twittera zniknęło dziś 7 tys. kont powiązanych z głoszeniem coraz popularniejszej w USA teorii spiskowej, według której obecny amerykański prezydent toczy tajną wojnę z korupcyjnym układem biznesowo-politycznym, czyli tzw. głębokim państwem.

Opozycja nawołuje do dymisji rządu

Ujawnienie sprawy wzbudziło oburzenie opozycyjnej Partii Konserwatywnej. Lider ugrupowania Andrew Scheer wezwał zarówno premiera, jak i ministra, by „dla dobra kraju” podali się do dymisji. „Ta afera ukazuje korupcję na szczytach władzy państwowej”, stwierdził Scheer, dodając, że w obecnej sytuacji Trudeau i Morneau powinni „zachować się właściwie”.

Lider konserwatystów udzielił także rady partii rządzącej. „Liberałowie mają teraz wybór: czy są gotowi poświęcić swoją jedność, by bronić uwikłanego w afery przywódcy i przykryć problem korupcji, czy też ustosunkują się do sprawy i zażądają jego ustąpienia”, powiedział. Ostrzegł, że jeśli partia nie podejmie adekwatnych działań, będzie to oznaczało, że jej członkowie akceptują praktyki korupcyjne, „przez co staną się winni w równym stopniu, co Justin Trudeau”.

Dymisji premiera domaga się także przewodniczący partii Blok Quebecu Yves-Francois Blanchet, który zapowiada, że jeśli Trudeau nie ustąpi z własnej woli, ugrupowanie złoży we wrześniu wniosek o wotum nieufności dla rządu.

Unia Europejska coraz bliżej z Kanadą

Deklaracja zacieśnienia współpracy oraz zapowiedź nowych inicjatyw. W Montrealu zakończył się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej i Kanady. Obie strony zapewniają o korzyściach z porozumienia, ale jeszcze nie wszystkie państwa ratyfikowały Kompleksową Umowę Gospodarczą-Handlową (CETA). W przyszłym tygodniu głosowanie odbędzie się …

Sondaże: niewielki spadek poparcia dla rządu

Afera nieznacznie odbiła się na poparciu obywateli dla rządu oraz samego premiera, które po wybuchu epidemii osiągnęło rekordowo wysoki poziom. Według ostatniego sondażu instytutu Leger, opublikowanego we wtorek (21 lipca), rządząca Partia Liberalna może liczyć na ok. 39-procentowe poparcie. To o 11 pkt. proc. więcej, niż druga w kolejności Partia Konserwatywna. Trzecia w sondażu Nowa Partia Demokratyczna może aktualnie liczyć na 17 proc. głosów. Ten sam sondaż wskazał, że zadowolenie Kanadyjczyków z działań rządu w walce z epidemią po ujawnieniu afery spadła o 5 pkt. proc., wciąż jest jednak wysokie – wynosi 74 proc.