Już 21 zabitych w ataku na Krymie

Liczba zabitych w środowym ataku w budynku technikum w Kerczu wzrosła do 21. [Pixabay]

Liczba zabitych w środowym ataku w budynku technikum w Kerczu wzrosła do 21. Wśród ofiar jest napastnik, który popełnił samobójstwo – poinformowała rosyjska agencja informacyjna TASS powołując się na źródła medyczne. Służby sprawdzają czy atak mógł mieć charakter ekstremistyczny.

 

W wyniku ataku ponad 40 osób zostało rannych, stan dziesięciu z nich oceniany jest jako ciężki. Administracja miasta Kercz opublikowała imienną listę ofiar śmiertelnych ataku w szkole. Ofiary strzelaniny to głównie uczniowie. Natomiast 5 z nich to nauczyciele.

 Co kierowało sprawcą?

Służby sprawdzają, czy sprawca- Władisław Roslakow – będący obecnie jedynym podejrzewanym o przeprowadzenie ataku, miał powiązania z ekstremistami. Wśród grup ekstremistycznych wymienianych przez rosyjskie media wymieniane są uznane w Rosji za nielegalne ukraińskie organizacje nacjonalistyczne Prawy Sektor i Ukraińskie Zgromadzenie Narodowe-Ukraińska Narodowa Samoobrona (UNA-UNSO). Rozpatrywana jest też wersja konfliktu z nauczycielami lub uczniami jako motywu ataku Roslakowa.

Ławrow: obecność wojsk USA w Polsce naruszeniem umowy Rosja-NATO

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapewnił, że Rosja opowiada się za silną i stabilną Europą. Podkreślił też, że obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce stanowiłaby naruszenie porozumienia Rosja-NATO. Tymczasem Moskwa wyraźnie inwestuje w instalacje wojskowe w obwodzie kaliningradzkim.

Według śledczych w środę około południa napastnik wszedł do szkoły z bronią myśliwską. Kobieta, która stróżowała przy wejściu, zanim została zastrzelona, zdążyła wcisnąć przycisk alarmu, wzywający oddziały Gwardii Narodowej i strażaków – podał rosyjski dziennik „Kommiersant”. Gwardziści, strażacy i policjanci przyjechali na miejsce ok. 5-10 minut od chwili rozpoczęcia ataku – wskazuje gazeta.

Prezydent Rosji wini globalizacje

Sądząc po wszystkim, jest to rezultat globalizacji – mówił prezydent Rosji Władimir Putin, który wskazał na grupy powstające w mediach społecznościowych i internecie jako przyczynę tragedii w Kerczu.  Ocenił, że takie tragiczne wydarzenia zaczęły się od szkół w USA.

Rumuński parlament ratyfikuje umowę UE-Armenia

Rumuński parlament sfinalizował ratyfikację kompleksowej i wzmocnionej umowy o partnerstwie  Unii Europejskiej z Armenią, która została podpisana 24 listopada 2017 r.
 

Rumuński Senat ratyfikował umowę jednogłośnie, a niższa izba parlamentu ratyfikowała ją już w czerwcu tego roku.
Wielowymiarowa współpraca
Jak do tej pory …

„To znaczy, że my wszyscy – na całym świecie – źle reagujemy na zmieniające się warunki na świecie, nie tworzymy interesujących treści dla młodych ludzi”- mówił rosyjski prezydent. Zdaniem Putina współczesna młodzież szuka „namiastki bohaterstwa”.

Kijów: zginęli nasi obywatele

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nazwał natomiast wydarzenia na  Krymie „straszliwym zabójstwem”. Poroszenko poinformował, że postępowanie w  sprawie czwartkowego ataku prowadzi działająca na Ukrainie prokuratura Autonomicznej Republiki Krymu. Według służb prasowych szef państwa zaznaczył, że jest ono ważne, gdyż półwysep jest ukraińskim terytorium, a jego żyjący pod rosyjską okupacją mieszkańcy pozostają obywatelami Ukrainy.

„Dlaczego jest to dla nas tak ważne? Bo są to ukraińscy obywatele. Kiedy giną Ukraińcy, to niezależnie od tego, gdzie to się stało, jest to tragedią” – powiedział prezydent Poroszenko składając kondolencję rodzinom ofiar.

USA przekażą Gruzji pół miliona dolarów na strategiczną komunikację

Departament Stanu USA przekaże Gruzji 500 000 USD na wzmocnienie strategicznej komunikacji – oznajmił premier Gruzji Mamuka Bachtadze oraz dodał, że środki te zostaną skierowane na walkę z „nieprzyjazną propagandą wrogich sił”.
 

Bachtadze poinformował, że fundusze otrzyma Centrum Informacyjne NATO i …

Wyrazy współczucia przekazał także ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman. „Straszne wiadomości z tymczasowo okupowanego Krymu. W placówce szkolnej zginęli ludzie. Przekazuję kondolencje rodzinom ofiar i poszkodowanym” – napisał na Twitterze.

Bardziej zdecydowanie wypowiedział się minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. „Przede wszystkim nie chciałbym, żeby ukraińska reakcja na tragedię w Kerczu nazywana była cyniczną. Współczujemy rodzinom ofiar” – napisał na Twitterze szef ukraińskiego MSZ.

Erywań ponownie protestuje

Około 50 tysięcy ludzi demonstrowało przed budynkiem parlamentu w stolicy Armenii domagając się rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Wcześniejsze wybory to jeden z głównych politycznych celów premiera mniejszościowego rządu Armenii Nikola Paszinjana, który na fali wiosennych protestów przeciwko byłemu prezydentowi i …

„Całkowicie uczciwe i uzasadnione jest jednak pytanie: czy podobny horror byłby możliwy bez atmosfery, która panuje w Rosji i którą przyniosła ona na spokojny półwysep?” – dodał Klimkin.

Deputowani ukraińskiej Rady Najwyższej uczcili pamięć ofiar ataku minutą ciszy. „Szaleństwo >>ruskiego świata<< uderzyło w niewinne dzieci. Jest to nasz ból, są to nasze dzieci. Przekazuję kondolencje rodzinom i bliskim niewinnych ofiar” – powiedział przewodniczący parlamentu Ukrainy Andrij Parubij.

Po ataku w szkole w Kerczu Ukraina wzmocniła też ochronę na granicy z półwyspem.Ponad 140-tysięczny Kercz leży na wschodnim krańcu Półwyspu Krymskiego, który w 2014 r. został zaanektowany przez Rosję.

Ambasador UE w Armenii: Potencjał stosunków handlowych Armenia-UE jest wciąż duży i niewykorzystany

„Unia Europejska przywiązuje wielką wagę do konstruktywnego dialogu z Armenią” – powiedział ambasador UE w Armenii Piotr Świtalski.
 

Stwierdził tak na posiedzeniu Komisji Współpracy Handlowej między Armenią a UE, które odbyło się w Erywaniu w ostatni wtorek (25 września).
Perspektywy rozwoju współpracy
Według …