Jutro specjalne posiedzenie KE nt. sytuacji na Bliskim Wschodzie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, źródło: European Union, 2019, fot. Etienne Ansotte

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zwołała na jutro nadzwyczajne kolegium komisarzy, które ma być poświęcone wydarzeniom na Bliskim Wschodzie. Według Von der Leyen zadaniem UE jest podjęcie roli mediatora w konflikcie USA z Iranem.

 

Na piątek (10 stycznia) zaplanowano ponadto nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE. Po śmierci Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnych sił Al Kuds, władze Iranu zagroziły Stanom Zjednoczonym odwetem, co wywołało obawy o nasilenie przemocy zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. O deeskalację napięcia zabiega NATO, a także przywódcy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

USA zabiły wysoko postawionego irańskiego dowódcę

Irański generał Kassim Sulejmani, który kierował elitarną jednostką Al Kuds został zabity w Bagdadzie w wyniku ataku amerykańskiego lotnictwa. Sulejmani uważany był za jedną z najważniejszych osób w Iranie. Jego śmierć może wywołać poważny konflikt na Bliskim Wschodzie.

 

 

Konwój samochodów, w …

KE omówi możliwe działania w regionie

“Wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych, wiceprzewodniczący (Josep) Borrell i inni komisarze omówią działania skierowane do różnych zainteresowanych stron związanych z wydarzeniami w Iraku i poza nim” – podkreśliła Ursula von der Leyen w oświadczeniu. Środowe (8 stycznia) spotkanie KE ma posłużyć „jako platforma” do koordynowania działań komisarzy i unijnych partnerów w regionie.

Zadaniem UE w tej sytuacji jest zdaniem von der Leyen tworzenie „przestrzeni dla dyplomacji”. W rozmowie z dziennikarzami nie chciała oceniać działań prezydenta USA Donalda Trumpa. “Moim zadaniem nie jest ocenianie, ale deeskalacja i znajdowanie rozwiązań” – zastrzegła. Podkreśliła także, że “w interesie Iranu, a zwłaszcza Iraku, leży podążanie drogą roztropności, a nie konfrontacji”. Szefowa KE wyraziła również zaniepokojenie wycofaniem się Teheranu z przestrzegania porozumienia nuklearnego z 2015 r.

Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie, USA wysyłają dodatkowe wojska

Tysiące osób pojawiło się w Bagdadzie na uroczystościach żałobnych zabitego przez amerykańskie lotnictwo irańskiego generała. Iran grozi USA odwetem. Waszyngton wysyła do regionu dodatkowych żołnierzy.

 

Generał Kassim Sulejmani zginął w nocy z czwartku na piątek (2-3 stycznia), krótko po tym jak …

NATO, Merkel, Macron i Johnson zabiegają o deeskalację napięcia

“Państwa sojusznicze wyraziły bardzo silne wsparcie dla misji szkoleniowej NATO w Iraku” –  oświadczył w poniedziałek (6 stycznia) w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej po zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej. NATO zdecydowało, że ze względów bezpieczeństwa zawiesza operacje szkoleniowe w Iraku. Stoltenberg podkreślił, że państwa NATO chcą deeskalacji sytuacji i zapewnił, że zawieszone działania szkoleniowe mogą być wznowione, jeśli tylko sytuacja na to pozwoli

O zawieszeniu zawieszenie działań szkoleniowych zdecydowała również walcząca tam z tzw. Państwem Islamskim (IS) międzynarodowa koalicja pod wodzą USA. Koalicja zapowiedziała ponadto wsparcie dla sił bezpieczeństwa Iraku w związku z nalotami na bazy, w których stacjonują jej żołnierze.

Wspólne działania na rzecz zmniejszenia napięć na Bliskim Wschodzie zapowiedzieli dzień wcześniej przywódcy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. W niedzielę (5 stycznia) wieczorem zaapelowali też do władz Iraku o dalsze poparcie dla koalicji walczącej z Państwem Islamskim.

„Kanclerz Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson postanowili razem pracować na rzecz zmniejszenia napięć w regionie” – oświadczył  rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seifert, po telefonicznej rozmowie Merkel z Macronem i Johnsonem. „Troje przywódców jest zgodnych w ocenie, że deeskalacja jest pilnie potrzebna. Jest też pilnie pożądane, aby zwłaszcza Iran dał dowody powściągliwości w obecnej sytuacji” – dodał na twitterze.

„Potwierdzamy nasze zaangażowanie na rzecz kontynuowania walki z Państwem Islamskim, która pozostaje priorytetem. Konieczne jest utrzymanie koalicji w tej sprawie. Wzywamy władze Iraku do dalszego dostarczanie niezbędnego wsparcia dla koalicji” – głosi opublikowany później komunikat grupy „E3”, czyli Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii. Grupa deklaruje przy tym  gotowość „kontynuowania rozmów ze wszystkimi stronami w celu deeskalacji napięć i przywrócenia stabilności w regionie”, a także zapewnia o swoim poparciu dla „suwerenności i bezpieczeństwa Iraku”.

Sekretarz Stanu USA odwołał wizytę na Białorusi i Ukrainie

Mike Pompeo na razie zrezygnował z podróży do Europy i Azji Centralnej, podczas której miał odwiedzić Białoruś, Ukrainę, Cypr, Kazachstan i Uzbekistan. Ma to związek z sytuacją w Iraku i wtargnięciem manifestantów na teren ambasady USA w Bagdadzie.

 

Mike Pompeo w …