Jutro początek szczytu G7

Przywódcy państw G7 podczas ubiegłorocznego szczytu / Zdjęcie via twitter

Nadmorski kurort Biarritz we Francji zamieni się w ciągu kilku najbliższych dni w centrum światowej polityki. To będzie jedno z najtrudniejszych spotkań w historii, które odbędzie się w trakcie kolejnych akordów wojny handlowej, kryzysu irańskiego oraz widma recesji nad gospodarkami państw Europy.

 

 

Od podparyskiego Château de Rambouillet w 1975 r. na spotkaniu poświęconym zażegnaniu kryzysu naftowego po położony nad Oceanem Atlantyckim kurort Biarritz. Jutro po raz 45 spotkają się przywódcy jednych z największych światowych gospodarek, by omówić najważniejsze problemy współczesnego świata. Wprawdzie udział procentowy PKB Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch w bilansie światowym zmalał w porównaniu z latami 70-tymi (wówczas 70 proc.). Jednak wciąż jest imponujący i wynosi 40 proc. W spotkaniu weźmie także udział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który dodatkowo pod nieobecność rekonwalescenta, Jeana-Claude’a Junckera będzie reprezentował stanowisko Komisji Europejskiej.

Kto będzie rządził we Włoszech?

Włoski prezydent Sergio Mattarella szuka wyjścia z kryzysu politycznego po zerwaniu koalicji rządowej Ligi Mattea Salviniego i Ruchu Pięciu Gwiazd.  Przewodniczący Luigi Di Maio zapewnia o chęci utworzenia stabilnego gabinetu. Z politycznego czyśćca może powrócić centrolewicowa Partia Demokratyczna.
 

 

Dla rozkochanych w …

Główne tematy

Przygotowania do szczytu trwały od 1 stycznia br. Zajmowali się nimi ministrowie spraw wewnętrznych, zagranicznych, środowiska, cyfryzacji, zdrowia i gospodarki, którzy na spotkaniach ustalili agendę najważniejszych tematów, które poruszą szefowie państw. Wśród tematów poruszanych przez Angelę MerkelJustina Trudeau i pozostałych liderów znajdą się m. in. kwestie utrzymania międzynarodowego systemu finansowego, wsparcie powszechnego dostępu do ochrony socjalnej, równouprawnienie kobiet, walka z przemytem migrantów, walka ze zmianami klimatycznymi czy wyeliminowanie do 2030 r. pandemii trzech chorób: AIDS, gruźlicy i malarii.

Wśród tematów nie zabraknie także kilku „gorących kartofli”, jak brexit, eskalacja napięć handlowych, opracowania wspólnej strategii wobec Chin oraz prób wypracowania stanowiska w sprawie światowych punktów zapalnych, jak Ukraina, Syria, Libia, Wenezuela czy last but not least, odmiennych wizji w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem.

Islandia żegna 700-letni lodowiec

Islandczycy pożegnali 700-letni lodowiec, który zniknął w wyniku zmian klimatycznych. Uroczystość, która odbyła się w pobliżu stolicy Islandii, miała na celu zwrócenie uwagi na zmiany klimatyczne.
 

 

Uroczystość miała miejsce przy wulkanie Okjokull, znajdującym się niedaleko Reykjaviku. Według naukowców przez ponad 700 …

Ratowanie porozumienia

Przyszłość porozumienia nuklearnego z Teheranem była przedmiotem porannego spotkania Emmanuela Macrona z szefem irańskiej dyplomacji w wigilię szczytu G7. Europa jest zaangażowana w uratowanie umowy nuklearnej wbrew intencjom Donalda Trumpa prowadzącego politykę wywierania politycznej i gospodarczej presji na Iran. USA już wycofały się z porozumienia a Teheran oczekuje od Europy ustępstw, by nie powrócić do realizacji programu nuklearnego.

Paryż dąży do zniesienia sankcji na irańską ropę w zamian za powrót Teheranu do pełnego przestrzegania porozumienia. Szef irańskiej dyplomacji, Javad Zarif, przyjechał do Europy by sprawdzić na ile propozycje francuskiego prezydenta są możliwie do pogodzenia z punktem widzenia przywódcy Iranu Hassana Rohaniego. Macron podkreślił, że wyjście Teheranu z porozumienia nuklearnego byłoby szkodliwe dla Bliskiego Wschodu. Iran zagroził nieprzestrzeganiem kolejnych zobowiązań w przypadku braku zgody stron umowy na pomoc w ominięciu amerykańskich sankcji ekonomicznych, które szkodzą gospodarce kraju. 

Gibraltar odrzucił wniosek USA, irański tankowiec jest wolny

Amerykański Departament Sprawiedliwości przesłał do władz Gibraltaru nakaz dalszego aresztowania tankowca „Grace 1”, który został na początku lipca zatrzymany przez brytyjskie wojsko. Zdaniem Londynu wiózł on irańską ropę naftową do Syrii, co było złamaniem unijnych sankcji. Sąd w Gibraltarze odrzucił …

Rola gospodarza zobowiązuje

Macron planuje odgrywać rolę mediatora nie tylko w kwestii Iranu. Jest w stanie pójść na pewne kompromisy z Donaldem Trumpem byle wypracować akceptowalne możliwie dla wszystkich konkluzje. Choć w tym roku nie zostanie opublikowany wspólny komunikat na zakończenie szczytu. To pokłosie ubiegłorocznej postawy Donalda Trumpa, który odmówił podpisania dokumentu po spotkaniu w Kanadzie.

Prezydentowi Francji zależy także na pokazaniu konkretnych wyników w innych zagadnieniach, jak walka z nierównościami czy ochronie klimatu. Macron wezwał przywódców państw grupy G7 do „rozmów na temat pożarów lasów w Amazonii”. Z pewnością podczas trzech dni nie zabraknie sporów na temat powracających barier handlowych.

Macron spotka się jutro z Putinem

Emmanuel Macron podejmie jutro (19 sierpnia) w letniej rezydencji francuskich prezydentów w Fort de Brégançon na południu kraju rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Spotkanie będzie mieć charakter roboczy i dotyczyć m.in. stosunków bilateralnych, a także kryzysów na świecie, ze szczególnych uwzględnieniem …

G7 czy G8?

We wtorek Donald Trump – podobnie jak w ubiegłym roku – powiedział, że byłoby lepiej, gdyby Rosja wróciła do rozmów w ramach formatu G7. Rosja brała udział w szczytach od 1998 do 2014 r., gdy została wykluczona po aneksji Krymu. 

Przeciwne takiemu rozwiązaniu są Niemcy, Francja, Wielka Brytania, które zwracają uwagę, że nic nie zmieniło się w postawie Moskwy od 2014 r., która wciąż okupuje Krym. W podobnym tonie głos zabrał prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełeński podkreślił, że Wschodnia Ukraina wciąż cierpi z powodu wojny.

Trump za powrotem Rosji do G7

Prezydent USA Donald Trump opowiedział się wczoraj za przywróceniem Rosji w skład G7 – grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata. Kraj ten usunięto z niej w 2014 r. po aneksji Krymu.

Rola UE

Z informacji, jakie przedostają się do prasy wynika, że Donald Tusk planuje w Biarritz złożyć szereg obietnic, zobowiązując UE m. in. do wsparcia funduszu ofiar przemocy seksualnej, większego zaangażowania na rzecz walki z AIDS, gruźlicą i malarią czy zaangażowania w inicjatywę Afrykańskiego Banku Rozwoju na rzecz wsparcia kobiet na kontynencie korzystających z mikrokredytów. Szczegółowe dane dotyczące wysokości finansowego wsparcia zostaną zaprezentowane podczas szczytu.

Tusk ma także ogłosić dalszą pomoc dla państw Sahelu (Mali, Burkina Faso, Mauretania, Niger, Czad). Ze względu na złe zarządzanie i terroryzm wymienione państwa stały się przedmiotem rywalizacji międzynarodowej oraz potencjalnym eksporterem ludności do Europy. Od 2008 r. istnieje strategia dla Sahelu, obejmująca bezpieczeństwo i rozwój (pomoc młodym ludziom, walka z radykalizacją, przeciwdziałanie migracji, kontrola granic). Niedawno UE przeznaczyła kolejny miliony euro na wsparcie dla połączonych sił Sahelu, które mają zostać wykorzystane na stabilizację regionu.

UE podobnie jak pozostałe państwa jest przeciwna przywracaniu Rosji na forum grupy G7. Tusk jeszcze przed rozpoczęciem szczytu w Biarritz spotka się z Wołodymyrem Zełeńskim. Trzy dni w Biarritz stanie się także okazją do pierwszego spotkania Tuska z nowym brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Panowie w ostatnich dniach wymienili listy w sprawie wizji dotyczących porozumienia brexitowego. Przewodniczący RE poinformował Johnsona o stanowisku Wspólnoty w sprawie tzw. irlandzkiego bezpiecznika, który Londyn chciałby wykreślić z wynegocjowanego przez Theresę May porozumienia.

Brexit: Unia Europejska nie ustąpi w sprawie irlandzkiej granicy

Donald Tusk odrzuca możliwość zmian w umowie brexitowej wynegocjowanej przez rząd Theresy May. Punktem spornym wciąż pozostaje klauzula tzw. irlandzkiego bezpiecznika, o wyłączenie którego zwrócił się w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Boris Johnson.
 

 

Premier Wielkiej Brytanii twierdzi, że pozostawienie zapisu …