Josep Borrell: Najbliższy rok będzie kluczowy dla relacji z Afryką

Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali oraz szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas piątkowego (28 lutego) spotkania w stolicy Etiopii / Zdjęcie via twitter @JosepBorrellF

„Obecny rok będzie kluczowy dla relacji Unii Europejskiej z Afryką”, twierdzi wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Josep Borrell odwiedził Afrykę po raz pierwszy od czasu objęcia swojego urzędu.

 

 

Wizyta Josepa Borrella została podzielona na dwie części: 27 i 28 lutego odwiedził on Etiopię, a dwa kolejne dni spędził w Sudanie. Hiszpan przed oficjalnym rozpoczęciem podróży powiedział, że „obecny rok będzie kluczowy dla wzajemnych relacji Unii Europejskiej z państwami afrykańskimi”.

Słowa te znajdują odzwierciedlenie w unijnej agendzie. Na 2020 r. zaplanowano m.in. spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE i Unii Afrykańskiej (UA) w stolicy Rwandy Kigali, a w październiku odbędzie się szczyt UE-UA, podczas którego ma zostać przyjęta nowa strategia dotycząca współpracy pomiędzy obiema organizacjami.

Unijna ofensywa dyplomatyczna w USA

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell udał się z pierwszą wizytą do Waszyngtonu. Jednocześnie w stolicy USA komisarz ds. handlu Phil Hogan rozmawiał w sprawie amerykańskich taryf na europejski przemysł samochodowy.

 

 

Dla Josepa Borrella wizyta w Waszyngtonie jest pierwszą w trakcie sprawowania funkcji wysokiego …

Afryka priorytetem

Borrell wziął udział w spotkaniu Komisji Europejskiej (KE) z Komisją Unii Afrykańskiej (KUA). To już dziesiąte tego typu spotkanie w historii. Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) podkreśla, że stosunki z Afryką są traktowane priorytetowo przez nową Komisję pod wodzą Ursuli von der Leyen.

Podczas „etiopskiej części wizyty” podniesiono m.in. kwestie bezpieczeństwa i działań na rzecz pokoju. Omówiono również skomplikowaną sytuację w Libii i w państwach Sahelu, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla regionu. Po spotkaniu Josep Borrell powiedział, że „stabilizacja i bezpieczeństwo są niezbędnymi warunkami dla dobrobytu, a UE wyraża chęć pomocy Afryce. Pomagamy w szkoleniu afrykańskich sił bezpieczeństwa, aby miały one odpowiednie zdolności militarne”.

Unia obecnie realizuje 10 misji w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony w Afryce. Dzięki nim możliwe jest przeszkolenie ponad 30 tys. afrykańskich wojskowych, policjantów i pracowników sektora sprawiedliwości. Od 2004 r. UE zmobilizowała 3,5 mld euro na rzecz operacji pokojowych na kontynencie afrykańskim. Unia wzmacnia swoje zaangażowanie nie tylko w kwestiach bezpieczeństwa, ale także w zakresie pomocy humanitarnej czy stabilizacji politycznej.

Borrell zapowiedział, że UE „uznając niebagatelne znaczenie strategiczne Rogu Afryki (Półwysep Somalijski) zwiększy zakres swojego zaangażowania i współpracy z ONZ w działaniach prowadzonych na tym obszarze”. Hiszpan spotkał się również z niedawno nagrodzonym Pokojową Nagrodą Nobla premierem Etiopii, Abiym Ahmededm Alim. Liderzy rozmawiali o politycznych i ekonomicznych reformach w tym kraju, a przedstawiciel Unii zapewnił o wsparciu na rzecz działań mających na celu zwiększenie stabilizacji w regionie.

Josep Borrell o UE i NATO: "Jedynie razem będziemy silniejsi"

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie ministrów obrony państw NATO, w którym uczestniczył także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Hiszpan stwierdził, że Unia Europejska musi „rozwijać swoje zdolności obronne, współpracując w tym zakresie z NATO”.

 

 

W ubiegłym tygodniu (12-13 lutego) odbyło …

Wsparcie dla Sudanu

Od trzech lat – od osiągnięcia porozumienia pomiędzy wojskową i cywilną opozycją w sierpniu 2019 r. – Sudan znajduje się w procesie reform politycznych i ekonomicznych. Ich zwieńczeniem mają być wolne i demokratyczne wybory w 2022 r.

Podczas wizyty Borrella w tym kraju ogłoszono decyzję o przekazaniu przez Unię 100 mln euro na rzecz wsparcia przemian demokratycznych. Fundusze te mają pobudzić gospodarkę Sudanu, a część z nich ma zostać przeznaczona na ochronę i promocję praw człowieka. Pieniądze będą pochodzić z unijnego funduszu, który ma na celu zwalczanie przyczyn migracji i przesiedleń w Afryce.

Borrell ponadto spotkał się z premierem Abdallą Hamdokiem i wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami krajów Rogu Afryki, z którymi rozmawiał na temat bezpieczeństwa w regionie.

Turcja grozi Europie przepuszczeniem uchodźców z Syrii

Źródła w tureckich władzach podały, że Ankara nie będzie już przeciwdziałać przedostawaniu się uchodźców z Syrii drogą morską lub lądową z Syrii do krajów europejskich. To pokłosie wzrostu napięcia na linii Turcja-Rosja w ogarniętej wojną domową Syrii.

 

Turecka straż graniczna i …