John Bolton na Ukrainie

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, źródło: Flickr/fot. Gage Skidmore

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, źródło: Flickr/fot. Gage Skidmore

John Bolton, doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, ma bronić przedsiębiorstwo Motor Sicz przed Chińczykami, którzy starają się przejąć tę jedną z ważniejszych firm zbrojeniowych Ukrainy.

 

Wizyta Johna Boltona, który od wczoraj (27 sierpnia) jest w Kijowie, potrwa do czwartku (29 sierpnia), a więc do czasu zaprzysiężenia nowego parlamentu Ukrainy.

Chińczycy chcą przejąć ważną firmę zbrojeniową

Informację o przybyciu doradcy amerykańskiego prezydenta na Ukrainę przekazała ambasada USA w Kijowie, a media podały, że ma on podjąć próbę zablokowania sprzedaży Chińczykom przedsiębiorstwa Motor Sicz produkującego silniki samolotowe, śmigłowcowe oraz bloki energetyczne oparte o turbiny gazowe.

Ukraińska firma z siedzibą w Zaporożu (południowo-wschodnia część kraju) jest jednym z największych na świecie producentów silników do wojskowych samolotów transportowych i śmigłowców. Podmiotem zależnym Motor Sicz jest ukraińska linia lotnicza o tej samej nazwie z siedzibą w tym samym mieście.

Szczyt UE-Chiny: Przełom w relacjach

Po miesiącach intensywnych negocjacji Unia Europejska i Chiny podpisały w Brukseli wspólną deklarację, w której zobowiązały się do przestrzegania zasad równorzędnego partnerstwa we wzajemnych relacjach gospodarczych. Pekin zobowiązał się w niej m.in. do znoszenia subsydiów dla swojego przemysłu.
 

Wymiana handlowa między …

Tematem rozmów również wyniki szczytu w Biarritz

Sam Bolton zapowiadał przed przylotem na Ukrainę, że przedmiotem jego rozmów będą m.in.  wyniki szczytu państw grupy G7 we francuskim Biarritz. „Prezydent (Donald Trump) przeprowadził produktywne spotkania na szczycie G7 w Biarritz. Z niecierpliwością czekam na spotkania z naszymi partnerami w Kijowie” – napisał w serwisie społecznościowym.

Podsumowanie szczytu G7

Wczoraj zakończył się szczyt G7 we francuskim Biarritz. Przywódcy największych gospodarek świata omawiali m.in. kwestie handlu światowego, pożarów lasów Amazonii oraz napięcia wokół irańskiego porozumienia nuklearnego.
 

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu G7 prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się z Władimirem Putinem. Celem …

Prezydencki doradca dodał, że przyjechał także po to, by poznać priorytety nowych ukraińskich władz.  Zapewnił przy tym, że dobrze prosperująca Ukraina jest w interesie narodowym USA.

„Przyjazd ambasadora Boltona podkreśla poparcie USA dla suwerenności i integralności Ukrainy oraz jej dążeń euroatlantyckich. Oczekuje on owocnych spotkań z ukraińskimi władzami” – przekazała natomiast na twitterze amerykańska ambasada.

“WSJ”: Bolton na Ukrainie ws. Motor Sicz

Tymczasem według doniesień dziennika „Wall Street Journal” Bolton zamierza rozmawiać z ukraińskimi władzami o sprzedaży przedsiębiorstwa Motor Sicz chińskiemu holdingowi Beijing Skyrizon Aviation. Według źródeł, na które powołuje się dziennik, Waszyngton obawia się, że  dzięki tej transakcji Pekin może otrzymać dostęp do nowych technologii obronnych. Natomiast zaangażowanie Boltona w tę sprawę ma świadczyć o jej wadze dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

Chińskie tournée po wyszehradzkich stolicach

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi odbył tygodniową podróż po Europie Środkowo-Wschodniej. Wizyty w państwach Grupy Wyszehradzkiej miały na celu zdobycie poparcia dla Inicjatywy Pasa i Szlaku.
 

 

„Podróż Wanga miała na celu wzmocnienie pozycji Chin w Europie w obliczu poczucia zaniedbania przez …

Bolton o spotkaniu Trump-Zełenski w Warszawie

Wczoraj w Kijowie Bolton powiedział również, że spodziewa się spotkania prezydentów USA i Ukrainy w Polsce przy okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Obaj bowiem znajdują się wśród zaproszonych na te uroczystości.

Główne uroczystości z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w nadchodzący weekend. Zaproszono na nie do Polski przywódców państw członkowskich NATO, Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego.

80.rocznica wybuchu II wojny światowej pod hasłem “Pamięć i przestroga” 

Pod hasłem „Pamięć i przestroga” w Warszawie odbędą się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że uczestniczyć w nich będą będą delegacje z 40. państw.